Sunshine 3.6 Mile Road Race

Middlefield, CT USA
4/28/2013 10:00 AM

Weather: Sunny, mid 50's

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner :Jeremy Tust

Women: 1st Place Winner :Megan Erickson


 


================================================================================================
***** Official Results *****
================================================================================================

Place No.  Name                S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St Time      Pace  
===== ==== =================== = ======== ===== ======== === ================== == ========= ===== 
    1  187 Jeremy Tust         M   1/14   M-14    1/62    14 Middletown         CT   24:14.2  6:44 
    2   75 Joseph Sciano       M   2/14   M-14    2/62    12 Marlborough        CT   24:25.6  6:48 
    3  159 Kevin Markowski     M   1/15   M5059   3/62    55 Middletown         CT   24:29.8  6:49 
    4  100 Greg Paul           M   1/5    M2029   4/62    29 Marlborough        CT   24:43.6  6:53 
    5  145 Jcaob Ouellette     M   3/14   M-14    5/62    13 Amston             CT   26:11.8  7:17 
    6   71 Thomas Kelleher     M   1/12   M4049   6/62    44 Cromwell           CT   26:37.9  7:24 
    7  194 Bill Mercuri        M   2/15   M5059   7/62    50 Meriden            CT   26:56.8  7:30 
    8  116 French Lewis        M   2/12   M4049   8/62    42 Middletown         CT   27:54.8  7:46 
    9   88 Dave Chameides      M   3/15   M5059   9/62    54 Oxford             CT   28:07.9  7:49 
   10  110 Megan Erickson      F   1/7    F1519   1/112   15 Westbrook          CT   28:09.1  7:50 
   11  154 Adam Osmond         M   3/12   M4049  10/62    45 Farmington         CT   28:16.2  7:52 
   12  101 Lee Traxler         F   1/14   F2029   2/112   29 New York           NY   28:28.3  7:55 
   13  152 Gary Larosa         M   2/5    M2029  11/62    27 Manchester         CT   29:11.9  8:07 
   14   58 Kevin Pratt         M   1/8    M3039  12/62    39 Newington          CT   29:24.2  8:11 
   15  122 Anna Hladky         F   1/29   F3039   3/112   32 Wallingford        CT   29:27.0  8:11 
   16   37 Arjun Katechia      M   4/14   M-14   13/62    12 Glastonbury        CT   29:27.8  8:12 
   17   85 Kira Bradley        F   1/12   F-14    4/112   13 Cromwell           CT   29:46.5  8:17 
   18   51 Melissa Cavrell     F   1/31   F4049   5/112   42 Haddam             CT   29:55.4  8:19 
   19  174 Erica Defrancesco   F   1/5    F0099   6/112    0 Durham             CT   30:11.2  8:24 
   20   86 Vincent Gucwa       M   4/15   M5059  14/62    57 Durham             CT   30:11.9  8:24 
   21   79 Jeff Lower          M   4/12   M4049  15/62    44 Middlefield        CT   30:42.8  8:32 
   22   82 Nicholas Miller     M   2/8    M3039  16/62    32 Waterford          CT   30:44.7  8:33 
   23  102 Daisy Wolter        F   2/29   F3039   7/112   39 New York           NY   31:20.4  8:43 
   24   47 Jillian Cipriano    F   2/14   F2029   8/112   23 Middlebury         CT   31:21.2  8:43 
   25  136 Pete Krutoholow     M   3/8    M3039  17/62    33 Hamden             CT   31:26.5  8:45 
   26  126 Christine Andrade   F   3/29   F3039   9/112   30 Middetown          CT   31:32.4  8:46 
   27  150 Alyssa Kalentkowski F   2/7    F1519  10/112   15 Berlin             CT   31:38.8  8:48 
   28  166 Austin Bush         M   5/14   M-14   18/62    14 Plainville         CT   31:40.1  8:48 
   29  180 Tammy Burt          F   2/31   F4049  11/112   44 Rockfall           CT   31:57.3  8:53 
   30   73 Kristin Kelleher    F   3/31   F4049  12/112   43 Cromwell           CT   32:04.7  8:55 
   31   50 Patrick Fagan       M   5/12   M4049  19/62    41 Hebron             CT   32:21.5  9:00 
   32   15 Brad Deveran        M   6/12   M4049  20/62    42 East Hampton       CT   33:15.4  9:15 
   33  137 Bryan Digiovani     M   4/8    M3039  21/62    32 Seymour            CT   33:16.1  9:15 
   34  151 Heather Turek       F   2/5    F0099  13/112    0 Southington        CT   33:25.3  9:18 
   35  125 Christopher Marchan M   5/8    M3039  22/62    30 Wallingford        CT   33:25.8  9:18 
   36  130 Kaitlyn Brouillard  F   2/12   F-14   14/112   12 Rocky Hill         CT   33:41.5  9:22 
   37  186 Nicole Tust         F   3/12   F-14   15/112   10 Middletown         CT   33:53.5  9:25 
   38   91 Bob Perrotti        M   5/15   M5059  23/62    52 Middlefield        CT   33:57.6  9:26 
   39   63 Daniel Hart         M   6/15   M5059  24/62    50 Waterford          NY   34:09.6  9:30 
   40  107 Yvonne Westergren   F   4/31   F4049  16/112   41 Glastonbury        CT   34:13.1  9:31 
   41  153 Amber Conti         F   4/29   F3039  17/112   37 Manchester         CT   34:18.9  9:32 
   42  149 Kevin Carrell       M   6/14   M-14   25/62     8 Haddam             CT   34:23.4  9:34 
   43  108 Greta Westergren    F   4/12   F-14   18/112   10 Glastonbury        CT   34:27.4  9:35 
   44   46 Sarah Claffey       F   5/29   F3039  19/112   31 Moodus             CT   34:33.6  9:36 
   45  118 Sarah Adametz       F   6/29   F3039  20/112   30 Rockfall           CT   34:34.8  9:37 
   46   35 Yogesh Katechia     M   7/15   M5059  26/62    50 Glastonbury        CT   34:39.2  9:38 
   47  144 Mike Gauvin         M   7/12   M4049  27/62    40 Kensington         CT   34:47.0  9:40 
   48   38 Suzanne Freylikhman F   7/29   F3039  21/112   37 Glastonbury        CT   34:50.9  9:41 
   49   84 Deborah Bradley     F   5/31   F4049  22/112   44 Cromwell           CT   34:52.2  9:42 
   50   95 Eric Lee            M   1/2    M1519  28/62    16 Durham             CT   34:59.6  9:44 
   51   94 Kimberly Lee        F   6/31   F4049  23/112   45 Durham             CT   35:01.0  9:44 
   52   53 Kayla Treat         F   3/7    F1519  24/112   18 Clinton            CT   35:02.9  9:45 
   53  106 Joy Sieklucki       F   8/29   F3039  25/112   39 Berlin             CT   35:04.1  9:45 
   54  124 Mary Sackett        F   9/29   F3039  26/112   38 Wallingford        CT   35:43.2  9:56 
   55  171 Tyler McFortin      M   3/5    M2029  29/62    21 Cromwell           CT   35:48.2  9:57 
   56   62 Kasey Crompton      F   4/7    F1519  27/112   18 Middlefield        CT   35:53.8  9:59 
   57   98 Jesse Purdy         M   2/2    M1519  30/62    17 New Milford        CT   36:22.7 10:07 
   58  165 Josh Paquin         M   7/14   M-14   31/62    14 Plainville         CT   36:26.0 10:08 
   59  170 Gail Burdon         F   7/31   F4049  28/112   46 Cromwell           CT   36:38.4 10:11 
   60  135 Emilie Keser        F   3/14   F2029  29/112   25 Portland           CT   36:46.9 10:14 
   61  148 Hassam Sulton       M   4/5    M2029  32/62    28 Farmington         CT   36:53.6 10:15 
   62   48 Lauren Weindruch    F  10/29   F3039  30/112   31 Vernon             CT   36:56.4 10:16 
   63  140 Daniel Van Beek     M   1/5    M6069  33/62    65 Colchester         CT   37:16.0 10:22 
   64  139 Alet Van Beek       F   8/31   F4049  31/112   43 Colchester         CT   37:17.9 10:22 
   65   72 Kathryn Kelleher    F   5/12   F-14   32/112   13 Cromwell           CT   37:31.6 10:26 
   66  146 Melissa Byron       F  11/29   F3039  33/112   36 Middletown         CT   37:43.4 10:29 
   67   54 Patrick James       M   6/8    M3039  34/62    35 Middletown         CT   37:46.6 10:30 
   68   92 Mary Perrotti       F   1/8    F5059  34/112   53 Middletown         CT   38:08.3 10:36 
   69   87 Debra Backus        F   9/31   F4049  35/112   49 Durham             CT   38:26.3 10:41 
   70  189 Dianna Chan         F   4/14   F2029  36/112   27 Trumbull           CT   38:27.4 10:41 
   71   36 Manavi Katechia     F   5/7    F1519  37/112   15 Glastonbury        CT   38:30.8 10:42 
   72    9 Samantha Baer       F  12/29   F3039  38/112   38 Somers             CT   38:43.8 10:46 
   73   10 Karen Szymko        F  10/31   F4049  39/112   40 Somers             CT   38:44.7 10:46 
   74  123 Elizabeth Heenan    F  11/31   F4049  40/112   42 Guilford           CT   38:47.1 10:47 
   75  142 Emily Christensen   F   6/12   F-14   41/112   10 Manchester         CT   38:55.9 10:49 
   76  132 Richard Zbrozek     M   2/5    M6069  35/62    66 Berlin             CT   38:56.2 10:49 
   77  141 Tim Christensen     M   8/12   M4049  36/62    40 Manchester         CT   38:57.4 10:50 
   78   39 Tami Polsenetti     F  13/29   F3039  42/112   37 Glastonbury        CT   39:01.6 10:51 
   79    5 Courtney Bennett De F  14/29   F3039  43/112   32 East Hampton       CT   39:04.2 10:52 
   80   41 Chloe Seddon        F   6/7    F1519  44/112   17 Glastonbury        CT   39:05.9 10:52 
   81   40 Eileen McNamara     F  12/31   F4049  45/112   48 Glastonbury        CT   39:10.7 10:53 
   82  167 Bill Evers          M   8/15   M5059  37/62    56 Durham             CT   39:22.1 10:57 
   83   93 Elizabeth Perrotti  F   5/14   F2029  46/112   23 Middletown         CT   39:24.3 10:57 
   84  182 Oskar Tolmoff       M   8/14   M-14   38/62    12 Torrington         CT   39:29.8 10:59 
   85   20 Robert Wiedenmann   M   9/15   M5059  39/62    54 Wallingford        CT   40:37.8 11:18 
   86  119 Terry Watson        F  13/31   F4049  47/112   43 Southington        CT   41:19.1 11:29 
   87   60 Destiny Johnson     F   7/12   F-14   48/112   12 Windsor            CT   41:27.1 11:31 
   88  112 Rebeca Romero       F   8/12   F-14   49/112   12 Windsor            CT   41:29.4 11:32 
   89    6 Kathleen Brouillard F  15/29   F3039  50/112   39 Rocky Hill         CT   41:33.0 11:33 
   90  111 Caitlin Doyle       F  16/29   F3039  51/112   31 Rocky Hill         CT   41:37.4 11:34 
   91  105 Julie Mykolaitis    F  17/29   F3039  52/112   34 Berlin             CT   42:09.4 11:43 
   92  138 Karen Rich          F  14/31   F4049  53/112   49 Middlefield        CT   42:17.9 11:45 
   93  117 Lindsay Kirol       F  18/29   F3039  54/112   31 Vernon             CT   42:23.5 11:47 
   94  113 Debra Comer         F  15/31   F4049  55/112   42 Naugatuck          CT   43:16.8 12:02 
   95   65 Gretchen Yelmini    F   6/14   F2029  56/112   28 Glastonbury        CT   43:26.4 12:04 
   96   67 Tony Avellani       M   7/8    M3039  40/62    39 Naugatuck          CT   43:58.7 12:13 
   97   49 Kate Antonucci      F  19/29   F3039  57/112   35 Middletown         CT   44:09.0 12:16 
   98  128 Michelle Turner     F  20/29   F3039  58/112   36 East Hartford      CT   44:13.2 12:17 
   99  169 Molly Goldreich     F   7/14   F2029  59/112   27 Killingworth       CT   45:29.2 12:39 
  100  168 Becky Rice          F  21/29   F3039  60/112   34 Killingworth       CT   45:30.3 12:39 
  101  158 Alyssa Goldstein    F   9/12   F-14   61/112   14 Cromwell           CT   45:55.2 12:46 
  102   83 Jessica Rodriguez   F  22/29   F3039  62/112   35 Middletown         CT   45:55.9 12:46 
  103  109 Ava Westergren      F  10/12   F-14   63/112    9 Glastonbury        CT   46:12.4 12:51 
  104  103 Sarabelle Wolter    F  11/12   F-14   64/112    6 New York           NY   46:12.8 12:51 
  105  164 Joe Bernhardt       M   8/8    M3039  41/62    35 Plainville         CT   47:17.7 13:09 
  106  156 Ed Snyder           M   3/5    M6069  42/62    66 Wallingford        CT   47:27.3 13:11 
  107  131 Rebecca Rizy        F   3/5    F0099  65/112    0 Cromwell           CT   47:31.0 13:12 
  108   96 Nia Miller          F  16/31   F4049  66/112   42 New Milford        CT   48:10.3 13:23 
  109  129 Joshua Brouillard   M   9/14   M-14   43/62    14 Rocky Hill         CT   49:37.3 13:48 
  110  155 Kathleen Leonard    F  17/31   F4049  67/112   43 Harrisville        RI   50:24.9 14:01 
  111  175 Joe Lopez           M  10/15   M5059  44/62    50 Madison            CT   52:03.0 14:28 
  112  185 Becky Tust          F  18/31   F4049  68/112   45 Middletown         CT   52:05.4 14:29 
  113  188 Sarah Ysaac-Garec   F  23/29   F3039  69/112   32 Trumbull           CT   53:10.5 14:47 
  114  157 Anne Martin         F  19/31   F4049  70/112   49 Middletown         CT   54:01.4 15:01 
  115   77 Evan Davis          M  10/14   M-14   45/62    10 Middletown         CT   55:16.5 15:22 
  116   78 Sarah Abraham       F   2/8    F5059  71/112   53 Glastonbury        CT   55:17.4 15:22 
  117   76 Marsha Ball-Davis   F  20/31   F4049  72/112   47 Middletown         CT   55:18.3 15:22 
  118   16 Ben Deveran         M  11/14   M-14   46/62    12 East Hampton       CT   55:54.4 15:32 
  119  143 Lilli Blylel        F  12/12   F-14   73/112   11 East Hampton       CT   55:55.7 15:33 
  120  162 Alan Ortner         M  11/15   M5059  47/62    58 Haddam             CT   57:07.3 15:53 
  121   97 Cindy Purdy         F  21/31   F4049  74/112   42 New Milford        CT   57:10.0 15:53 
  122    7 Heather Kusman      F  22/31   F4049  75/112   49 East Hampton       CT   57:20.4 15:56 
  123  163 Joyce Ortner        F   3/8    F5059  76/112   57 Haddam             CT   57:41.9 16:02 
  124    8 Theresa Buss        F  23/31   F4049  77/112   43 East Hampton       CT   58:39.6 16:18 
  125   23 Marie Carlson       F                 78/112      Middletown         CT   59:10.9 16:27 
  126   24 Natalie Giana       F                 79/112      Berlin             CT   59:11.2 16:27 
  127  190 Jacob Mottran       M  12/14   M-14   48/62    10 Meriden            CT   59:49.5 16:38 
  128  191 Matt Mottran        M  12/15   M5059  49/62    50 Meriden            CT   59:50.4 16:38 
  129  161 Victor Fok          M   1/1    M0099  50/62     0 Hamden             CT   59:58.2 16:40 
  130  134 Heather Poturnicki  F   4/5    F0099  80/112    0 Middlefield        CT 1:01:23.3 17:04 
  131  133 Debbie Cronyston    F  24/31   F4049  81/112   49 Portland           CT 1:01:25.2 17:04 
  132   66 Vicki Gagliardi     F  24/29   F3039  82/112   38 Southington        CT 1:02:14.3 17:18 
  133   22 Ellen Gribko        F  25/31   F4049  83/112   48 Middlefield        CT 1:02:49.7 17:28 
  134   19 Judy Wiedenmann     F   4/8    F5059  84/112   53 Wallingford        CT 1:02:51.6 17:28 
  135   30 Jackie Niles        F  26/31   F4049  85/112   47 Middletown         CT 1:04:09.0 17:50 
  136    4 Tom Fillion         M  13/15   M5059  51/62    50 Middletown         CT 1:04:09.4 17:50 
  137   32 Shawna Niles        F   8/14   F2029  86/112   21 Middletown         CT 1:04:09.5 17:50 
  138    1 Maria Reyna         M  14/15   M5059  52/62    54 Rockyhill          CT 1:04:11.3 17:50 
  139   89 Amy Lage            F  27/31   F4049  87/112   42 Beacon Falls       CT 1:04:33.1 17:56 
  140  193 Karen Taylor        F  28/31   F4049  88/112   48 East Hampton       CT 1:05:45.8 18:17 
  141  192 Robert Taylor       M   9/12   M4049  53/62    48 East Hampton       CT 1:05:47.2 18:17 
  142  160 Min Deng            O   1/1    O0000   1/1      0 *no Town Given*    XX 1:10:24.7 19:34 
  143   34 Bina Katechia       F  29/31   F4049  89/112   47 Glastonbury        CT 1:10:25.3 19:34 
  144   18 Amy Wiedenmann      F   9/14   F2029  90/112   28 Wallingford        CT 1:11:08.2 19:46 
  145   11 Gene Sengstock      M   4/5    M6069  54/62    69 Middletown         CT 1:11:13.6 19:48 
  146   12 Marie Darin         F   1/3    F6069  91/112   64 Middletown         CT 1:11:13.6 19:48 
  147   25 Beth Carlson        F                 92/112      Middletown         CT 1:11:17.6 19:49 
  148    3 Tony Reyna          M  15/15   M5059  55/62    52 Rockhill           CT 1:11:27.6 19:51 
  149  181 Michelle Tolmoff    F  25/29   F3039  93/112   30 Torrington         CT 1:13:23.2 20:24 
  150  184 Zaiden Tolmoff      M  13/14   M-14   56/62     3 Torrington         CT 1:13:26.8 20:25 
  151  177 Tina Drilinskas     F   5/8    F5059  94/112   55 Thomaston          CT 1:14:19.5 20:39 
  152  120 Christine Gustafson F  30/31   F4049  95/112   43 Middletown         CT 1:14:39.6 20:45 
  153  147 Joann Fairburn      F   2/3    F6069  96/112   60 Colchester         CT 1:14:46.9 20:47 
  154  173 Michelle Hirst      F   5/5    F0099  97/112    0 Old Saybrook       CT 1:15:37.3 21:01 
  155  172 Luke Hirst          M  10/12   M4049  57/62    48 Old Saybrook       CT 1:15:37.6 21:01 
  156   70 Courtney Hirst      F  10/14   F2029  98/112   25 Westbrook          CT 1:15:38.8 21:01 
  157  176 Charki Nich         F  31/31   F4049  99/112   47 Madison            CT 1:15:39.5 21:01 
  158   28 Rae Hirst           F   6/8    F5059 100/112   55 Springfield        VT 1:15:41.8 21:02 
  159   26 Jane Lopez          F   7/8    F5059 101/112   50 Hull               MA 1:15:42.7 21:02 
  160    2 Nicholas Reyna      F  11/14   F2029 102/112   24 Rockyhill          CT 1:17:03.1 21:25 
  161   42 Gary Schulman       M  11/12   M4049  58/62    44 Glastonbury        CT 1:17:19.5 21:29 
  162   43 Tori Marozzi        F  12/14   F2029 103/112   29 Glastonbury        CT 1:17:32.1 21:33 
  163   44 Amity Fulvi         F  26/29   F3039 104/112   36 Glastonbury        CT 1:17:32.8 21:33 
  164   45 Angela Crispim      F  27/29   F3039 105/112   34 Glastonbury        CT 1:17:43.2 21:36 
  165   64 John Fulvi          M  12/12   M4049  59/62    46 Glastonbury        CT 1:17:44.7 21:36 
  166  183 Hunter Tolmoff      M  14/14   M-14   60/62     5 Torrington         CT 1:17:58.7 21:40 
  167  178 Bethany Drilinskas  F   7/7    F1519 106/112   17 Thomaston          CT 1:17:58.8 21:40 
  168  179 Phyllis Jensen      F   8/8    F5059 107/112   52 Thomaston          CT 1:18:02.5 21:41 
  169  197 Ryan Roy            M   5/5    M2029  61/62    29 Nashua             NH 1:32:02.4 25:34 
  170  195 Jena Fonseca        F  13/14   F2029 108/112   29 Glastonbury        CT 1:32:11.1 25:37 
  171  196 Kali Roy            F  14/14   F2029 109/112   28 Nashua             NH 1:32:12.7 25:37 
  172   81 Danielle Niceta     F  28/29   F3039 110/112   36 Norwich            CT 1:40:11.3 27:50 
  173   80 Natalie Drenzewski  F  29/29   F3039 111/112   36 Norwich            CT 1:40:13.9 27:51 
  174  121 Henry Miller        M   5/5    M6069  62/62    66 New Milford        CT 1:41:49.0 28:17 
  175   99 Nancy Miller        F   3/3    F6069 112/112   66 New Milford        CT 1:41:49.5 28:18   

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved