St. James Bazaar Blastoff Road Race 3.4 Miles

Danielson, CT USA
8/3/2013 8:30 AM

Weather: Overcast, 70'

Results By: The Last Mile Racing LLC.
www.thelastmileracing.com


Overall Results


Men: 1st Place Winner :Dariusz Kuranda

Women: 1st Place Winner :Megan Wakely


 


================================================================================================
***** Official Results *****
================================================================================================

Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1   307 Dariusz Kuranda       19:04.0  5:37 M  36   1/15     1/88   M3039                       
    2   172 Jack Houlker          19:21.1  5:42 M  32   2/15     2/88   M3039 Danielson          CT 
    3   252 John Pajer            19:29.3  5:44 M  50   1/17     3/88   M5059 Leicester          MA 
    4   105 Rory Apperson         19:36.6  5:47 M  32   3/15     4/88   M3039 Danielson          CT 
    5   280 Matthew McMerriman    19:42.0  5:48 M  17   1/31     5/88   M-18  Brooklyn           CT 
    6   248 Steve Hamill          19:45.5  5:49 M  47   1/11     6/88   M4049 Brooklyn           CT 
    7   249 Scott Deslongchamps   20:09.4  5:56 M  43   2/11     7/88   M4049 Putnam             CT 
    8   289 Megan Wakely          21:13.0  6:15 F  27   1/23     1/109  F1929 Jewett City        CT 
    9   184 Connor Ladd           21:48.9  6:25 M  14   2/31     8/88   M-18  Kensington         CT 
   10   263 Linda Spooner         21:52.7  6:27 F  38   1/32     2/109  F3039                       
   11   122 Marian Bigelow        22:01.6  6:29 F  39   2/32     3/109  F3039 Hampton            CT 
   12   152 Allison Fabiano       22:03.8  6:30 F  34   3/32     4/109  F3039 Danielson          CT 
   13   134 Sabrina Chesters      22:25.9  6:36 F  14   1/16     5/109  F-18  Chaplin            CT 
   14   193 Jay Long              23:09.6  6:49 M  33   4/15     9/88   M3039 Brooklyn           CT 
   15   250 David Ferland         23:14.0  6:50 M  35   5/15    10/88   M3039 Danielson          CT 
   16   163 Julia Gilloran        23:17.3  6:51 F  17   2/16     6/109  F-18  Pomfret Ctr        CT 
   17   271 Nicholas Smith        23:31.8  6:56 M  13   3/31    11/88   M-18  Brooklyn           CT 
   18   123 Shayne Bigelow        23:43.8  6:59 M  11   4/31    12/88   M-18  Hampton            CT 
   19   285 Ed Ilewicz            24:07.6  7:06 M  58   2/17    13/88   M5059 Sterling           CT 
   20   114 Robin Beauregard      24:24.2  7:11 F  46   1/14     7/109  F4049 Hebron             CT 
   21   316 Kristen Lescault      24:45.1  7:17 F  34   4/32     8/109  F3039                       
   22   206 Roger Morrissette     24:52.2  7:19 M  56   3/17    14/88   M5059 Dayville           CT 
   23   294 James Lamowsent       24:54.1  7:20 M  50   4/17    15/88   M5059 Dayville           CT 
   24   296 Tyson Malek           25:10.6  7:25 M  27   1/6     16/88   M1929 Pomfret Center     CT 
   25   168 Jim Hare              25:40.8  7:34 M  47   3/11    17/88   M4049 Canterbury         CT 
   26   273 Lee Wesler            25:46.1  7:35 M  55   5/17    18/88   M5059 Woodstock          CT 
   27   267 Toney                 25:56.2  7:38 M  43   4/11    19/88   M4049 Brooklyn           CT 
   28   187 Carolyn Lepine        25:59.9  7:39 F                9/109        Plainfield         CT 
   29   237 Stephen Wetherell     26:01.0  7:40 M  13   5/31    20/88   M-18  Brooklyn           CT 
   30   174 Roger Isaac           26:40.7  7:51 M  58   6/17    21/88   M5059 Danielson          CT 
   31   253 Carlson Belisle       26:44.8  7:52 M   9   6/31    22/88   M-18  Plainfield         CT 
   32   254 Kevin Belisle         26:45.3  7:53 M  39   6/15    23/88   M3039 Plainfield         CT 
   33   295 Madeline Larange      26:58.2  7:56 M  15   7/31    24/88   M-18  Plainfield         CT 
   34   324 Jarod Denomme         26:58.6  7:57 M  15   8/31    25/88   M-18  Sterling           CT 
   35   219 Mikayla Printer       27:07.0  7:59 F  27   2/23    10/109  F1929 Danielson          CT 
   36   323 Richard Denomme       27:07.6  7:59 M  48   5/11    26/88   M4049 Sterling           CT 
   37   270 Colin Smith           27:10.4  8:00 M   9   9/31    27/88   M-18  Brooklyn           CT 
   38   265 Matthew Benzie        27:14.5  8:01 M  40   6/11    28/88   M4049 Chaplin            CT 
   39   317 Nicole Desjardins     27:23.3  8:04 F  31   5/32    11/109  F3039 Danielson          CT 
   40   207 Michael Myslenski     27:30.4  8:06 M  45   7/11    29/88   M4049 Brooklyn           CT 
   41   164 Martha Goldstein      27:36.0  8:08 F  33   6/32    12/109  F3039 Pomfret Ctr        CT 
   42   197 Geetha Mahendran      27:39.2  8:08 F  19   3/23    13/109  F1929 Thompson           CT 
   43   191 Jennifer Litke        27:39.9  8:09 F  38   7/32    14/109  F3039 Brooklyn           CT 
   44   251 Alan McCall           27:50.2  8:12 M  63   1/7     30/88   M60+                        
   45   298 Julie Caowette        27:51.0  8:12 F  54   1/12    15/109  F5059 Brooklyn           CT 
   46   282 Phil Dean             28:13.5  8:19 M  64   2/7     31/88   M60+  Woodstock          CT 
   47   189 Alexander Litke       28:14.2  8:19 M   9  10/31    32/88   M-18  Brooklyn           CT 
   48   245 Michele Zimmer        28:16.7  8:20 F  37   8/32    16/109  F3039 Pomfret Ctr        CT 
   49   284 Jenifer Raymond       28:19.1  8:20 F  34   9/32    17/109  F3039 Putnam             CT 
   50   101 Kerri Allard          28:30.8  8:24 F  36  10/32    18/109  F3039 Danielson          CT 
   51   148 Laura Douglas         28:33.4  8:24 F  40   2/14    19/109  F4049 Brooklyn           CT 
   52   314 Bryan Albee           28:38.9  8:26 M  14  11/31    33/88   M-18  Danielson          CT 
   53   291 Christina Vogt        28:42.8  8:27 F  31  11/32    20/109  F3039 Central Village    CT 
   54   132 Robert Cates          28:46.2  8:28 M  37   7/15    34/88   M3039 Danielson          CT 
   55   131 Paul Canavan          28:53.9  8:30 M  48   8/11    35/88   M4049 Ashford            CT 
   56   196 Kevin Mahan           28:58.8  8:32 M  56   7/17    36/88   M5059 Danielson          CT 
   57   277 Samantha Rizer        29:08.7  8:35 F  26   4/23    21/109  F1929 Hampton            CT 
   58   278 Benjamin Wakely       29:09.3  8:35 M  30   8/15    37/88   M3039 Hampton            CT 
   59   173 Joseph Igliozzi       29:30.5  8:41 M  59   8/17    38/88   M5059 Brooklyn           CT 
   60   311 Shawn Whigton         29:31.8  8:42 M  50   9/17    39/88   M5059 Brooklyn           CT 
   61   127 Sarah Bouchard        29:33.0  8:42 F  29   5/23    22/109  F1929 Brooklyn           CT 
   62   304 Danielle Fontaine     29:45.6  8:46 F  23   6/23    23/109  F1929 Plainfield         CT 
   63   169 Jeanne Harrington     29:49.7  8:47 F  32  12/32    24/109  F3039 Canterbury         CT 
   64   221 Scott Rice            29:50.5  8:47 M  37   9/15    40/88   M3039 Canterbury         CT 
   65   205 Jessica Morrissette   29:54.8  8:48 F  23   7/23    25/109  F1929 Dayville           CT 
   66   288 Kyle Strandson        30:00.3  8:50 M  14  12/31    41/88   M-18  Brooklyn           CT 
   67   230 Jeanne Sisko          30:02.8  8:51 F  53   2/12    26/109  F5059 Brooklyn           CT 
   68   192 Ronald Litke          30:08.6  8:52 F  40   3/14    27/109  F4049 Sandy Hook         CT 
   69   320 Dave Ruff             30:14.1  8:54 M  56  10/17    42/88   M5059 Pomfret Center     CT 
   70   183 Rick L’Heureux        30:19.1  8:56 M  55  11/17    43/88   M5059 Moosup             CT 
   71   217 Josh Poudrette        30:20.1  8:56 M  25   2/6     44/88   M1929 Brooklyn           CT 
   72   279 Kelly Trivella        30:30.8  8:59 F  14   3/16    28/109  F-18  Brooklyn           CT 
   73   287 Eric Strandson        30:31.5  8:59 M  40   9/11    45/88   M4049 Brooklyn           CT 
   74   272 Ryan Lapierre         31:00.1  9:08 M  13  13/31    46/88   M-18  Plainfield         CT 
   75   119 Ethan Bibeau          31:01.8  9:08 M  11  14/31    47/88   M-18  Brooklyn           CT 
   76   150 Heather Duquette      31:02.3  9:08 F  36  13/32    29/109  F3039 Danielson          CT 
   77   216 Shawn Poppie          31:07.3  9:10 M  10  15/31    48/88   M-18  Danielson          CT 
   78   297 Brian Card            31:19.7  9:13 M  47  10/11    49/88   M4049 Dayville           CT 
   79   162 Ronald Gale           31:24.0  9:15 M  77   3/7     50/88   M60+  Norwich            CT 
   80   157 Tracy Fish            31:33.6  9:17 M  53  12/17    51/88   M5059 Canterbury         CT 
   81   226 Tricia Santos         31:43.1  9:20 F  41   4/14    30/109  F4049 Danielson          CT 
   82   229 Elizabeth Sisko       31:45.7  9:21 F  16   4/16    31/109  F-18  Brooklyn           CT 
   83   274 Benjamin Gossselin    31:47.5  9:22 M  14  16/31    52/88   M-18  Danielson          CT 
   84   121 Jessica Bibeau        31:59.6  9:25 F  36  14/32    32/109  F3039 Brooklyn           CT 
   85   240 Bev Wilcox            32:00.1  9:25 F  43   5/14    33/109  F4049 Brooklyn           CT 
   86   313 Rebecca Adams         32:03.2  9:26 F  44   6/14    34/109  F4049 06260                 
   87   266 Dale Werkhoven        32:04.8  9:27 M  63   4/7     53/88   M60+  Brooklyn           CT 
   88   236 Peter Wetherell       32:13.7  9:29 M  51  13/17    54/88   M5059 Brooklyn           CT 
   89   113 Melissa Bauer         32:54.9  9:41 F  36  15/32    35/109  F3039 Danielson          CT 
   90   112 Ben Bauer             32:55.7  9:42 M  36  10/15    55/88   M3039 Danielson          CT 
   91   309 Ashley Walas          32:57.2  9:42 F  29   8/23    36/109  F1929 Moosup             CT 
   92   306 Sean O'Brien          32:59.4  9:43 M  16  17/31    56/88   M-18  Brooklyn           CT 
   93   106 Ethan Aspiras         33:18.3  9:48 M  10  18/31    57/88   M-18  Brooklyn           CT 
   94   255 Wayne Malinowski-Pa   33:28.7  9:51 M  54  14/17    58/88   M5059 Jewett City        CT 
   95   129 Shelley Brueggemann   33:31.4  9:52 F  37  16/32    37/109  F3039 Danielson          CT 
   96   275 Cayden Herr           33:42.5  9:55 M   9  19/31    59/88   M-18  Plainfield         CT 
   97   120 James Bibeau          33:43.0  9:55 M  38  11/15    60/88   M3039 Brooklyn           CT 
   98   241 Emily Will            33:44.8  9:56 F  36  17/32    38/109  F3039 Danielson          CT 
   99   175 Paul Jacques          33:51.3  9:58 M  32  12/15    61/88   M3039 Dayville           CT 
  100   128 Nick Brenner          33:54.9  9:59 M  19   3/6     62/88   M1929 Thompson           CT 
  101   135 Desiree Chumsantivu   33:55.6  9:59 F  37  18/32    39/109  F3039 Thompson           CT 
  102   117 Sydney Berube         34:02.0 10:01 F  12   5/16    40/109  F-18  Sterling           CT 
  103   290 Jeremy Allen          34:38.5 10:12 M  11  20/31    63/88   M-18  Brooklyn           CT 
  104   315 Ronald Albee Sr.      34:52.7 10:16 M  73   5/7     64/88   M60+  Danielson          CT 
  105   247 Clifford Green        34:53.5 10:16 M  23   4/6     65/88   M1929                       
  106   302 Jennifer Langlois     34:54.0 10:16 F  19   9/23    41/109  F1929 North Grosvenordal CT 
  107   155 Lisa Faucher          35:11.6 10:22 F  55   3/12    42/109  F5059 North Grovsenordal CT 
  108   165 Cliff Green           35:22.6 10:25 M  30  13/15    66/88   M3039 Brooklyn           CT 
  109   194 Melissa Long          35:37.2 10:29 F  33  19/32    43/109  F3039 Brooklyn           CT 
  110   166 Darcy Green           35:54.8 10:34 F  28  10/23    44/109  F1929 Brooklyn           CT 
  111   312 Susan Kirkconnell     36:17.7 10:41 F  58   4/12    45/109  F5059 Brooklyn           CT 
  112   268 Maerkel Ruth          36:42.6 10:48 F  16   6/16    46/109  F-18  Danielson          CT 
  113   159 Lauren Fraser         37:25.8 11:01 F  10   7/16    47/109  F-18  Danielson          CT 
  114   124 Shannon Bilodeau      37:34.0 11:03 F  34  20/32    48/109  F3039 Brooklyn           CT 
  115   111 Ryan Barnwell         37:35.0 11:04 M  11  21/31    67/88   M-18  Killingly          CT 
  116   109 Chris Barnwell        37:36.0 11:04 M  43  11/11    68/88   M4049 Killingly          CT 
  117   116 Mason Berube          37:37.0 11:04 M  10  22/31    69/88   M-18  Sterling           CT 
  118   115 Erin Berube           37:41.6 11:06 F  36  21/32    49/109  F3039 Sterling           CT 
  119   305 St Laurent            37:45.4 11:07 F  29  11/23    50/109  F1929 Danielson          CT 
  120   181 Kc Khalek             37:52.1 11:09 F  42   7/14    51/109  F4049 Smithfield         RI 
  121   167 Gina Guertin          37:57.1 11:10 F  35  22/32    52/109  F3039 Thompson           CT 
  122   318 Alyssa Cook           37:59.8 11:11 F  25  12/23    53/109  F1929 Danielson          CT 
  123   176 Paul Jacques Sr.      38:01.3 11:11 M  54  15/17    70/88   M5059 Dayville           CT 
  124   283 David Isa             38:10.6 11:14 M  29   5/6     71/88   M1929 Danielson          CT 
  125   264 Paige Spooner         38:19.0 11:17 F   5   8/16    54/109  F-18  Sturbridge         MA 
  126   239 Kellie Wiesner        38:37.6 11:22 F  33  23/32    55/109  F3039 Danielson          CT 
  127   235 Sondra West           39:28.3 11:37 F  42   8/14    56/109  F4049 Danielson          CT 
  128   319 Pam Ruff              39:28.7 11:37 F  54   5/12    57/109  F5059 Pomfret Center     CT 
  129   186 Mariann Lapointe      39:29.5 11:37 F  50   6/12    58/109  F5059 Jewett City        CT 
  130   308 Donald Lapoint        39:30.3 11:38 M  55  16/17    72/88   M5059 Jewett City        CT 
  131   300 Jessica Pan           39:31.3 11:38 F  24  13/23    59/109  F1929 Boston             MA 
  132   243 Peiyu Wu              39:36.1 11:39 F  22  14/23    60/109  F1929 Providence         RI 
  133   299 Jia Li Liu            39:37.9 11:40 F  25  15/23    61/109  F1929 Ashford            CT 
  134   321 Ed Snyder             40:24.7 11:54 M  66   6/7     73/88   M60+  New Haven          CT 
  135   195 Kayla Lussier         40:53.1 12:02 F  25  16/23    62/109  F1929 Danielson          CT 
  136   222 Primo Rivera          41:22.0 12:10 M  29   6/6     74/88   M1929 Thompson           CT 
  137   224 David Rodriguez       41:22.4 12:11 M  14  23/31    75/88   M-18  Thompson           CT 
  138   140 Michelle Dalton       42:05.2 12:23 F  29  17/23    63/109  F1929 Thompson           CT 
  139   227 Jason Simoneau        42:13.7 12:26 M  36  14/15    76/88   M3039 Dayville           CT 
  140   292 Madeline Whitten      42:15.8 12:26 F  12   9/16    64/109  F-18  Canterbury         CT 
  141   269 Jan Boswordt          42:16.7 12:27 F  66   1/6     65/109  F60+  College Plaza      FL 
  142   293 Lisa Meehan           42:26.3 12:29 F  42   9/14    66/109  F4049 Canterbury         CT 
  143   258 Jennifer Hunting      42:36.4 12:32 F  27  18/23    67/109  F1929 Dayville           CT 
  144   259 Bordileau             42:59.5 12:39 F  49  10/14    68/109  F4049 Lebanon            CT 
  145   281 Jennie O'Brien        43:02.5 12:40 F  36  24/32    69/109  F3039 Woodstock          CT 
  146   212 Jennifer Ouellette    43:27.0 12:47 F  30  25/32    70/109  F3039 Putnam             CT 
  147   118 Callista Bibeau       43:36.2 12:50 F  10  10/16    71/109  F-18  Brooklyn           CT 
  148   276 Need Data             43:50.5 12:54                                                     
  149   286 Sadie St. Jean        44:25.1 13:04 F  28  19/23    72/109  F1929                       
  150   234 Nick Vincent          44:25.7 13:04 M  16  24/31    77/88   M-18  Thompson           CT 
  151   223 Kathryn Roberge       44:26.2 13:05 F  17  11/16    73/109  F-18  Pomfret Ctr        CT 
  152   204 Alexandria Morrisse   44:57.9 13:14 F  11  12/16    74/109  F-18  Danielson          CT 
  153   160 Michelle Fraser       45:00.0 13:15 F  37  26/32    75/109  F3039 Danielson          CT 
  154   141 Jayme Dandeneau       45:01.3 13:15 F  41  11/14    76/109  F4049 Foster             RI 
  155   110 Melissa Barnwell      45:01.8 13:15 F  40  12/14    77/109  F4049 Killingly          CT 
  156   203 Jaime Montville       45:09.3 13:17 F  36  27/32    78/109  F3039 Danielson          CT 
  157   145 Enrica Desabota       45:23.4 13:21 F  39  28/32    79/109  F3039 Brooklyn           CT 
  158   171 Diane Holowaty        45:25.4 13:22 F  55   7/12    80/109  F5059 Danielson          CT 
  159   178 Chandler Johnson      48:46.7 14:21 M  18  25/31    78/88   M-18  Hampton            CT 
  160   179 Robert Johnson        48:48.1 14:22 M  54  17/17    79/88   M5059 Hampton            CT 
  161   156 Julie Fauxbel         50:46.8 14:57 F  45  13/14    81/109  F4049 Chaplin            CT 
  162   136 Cathy Cloutier        51:06.7 15:02 F               82/109        Danielson          CT 
  163   303 Kera Crossman         51:21.5 15:07 F  12  13/16    83/109  F-18  Danielson          CT 
  164   139 Jennifer Crossman     51:22.2 15:07 F  31  29/32    84/109  F3039 Danielson          CT 
  165   125 Kerry Blanchard       51:26.9 15:08 F  35  30/32    85/109  F3039 Dayville           CT 
  166   126 Neil Blanchard        51:29.7 15:09 M  35  15/15    80/88   M3039 Dayville           CT 
  167   231 Lona Tartaglia        51:32.0 15:10 F  59   8/12    86/109  F5059 Dayville           CT 
  168   143 Bob Delmastro         53:41.7 15:48 M  63   7/7     81/88   M60+  Dayville           CT 
  169   200 Kaleigh McGuire       53:42.3 15:48 F  16  14/16    87/109  F-18  Johnston           RI 
  170   185 Ruth Laliberte        55:09.1 16:14 F  57   9/12    88/109  F5059 Moosup             CT 
  171   137 Anne Collelo          56:31.3 16:38 F  57  10/12    89/109  F5059 Moosup             CT 
  172   261 Ellen Wilson          57:09.1 16:49 F  27  20/23    90/109  F1929 Dayville           CT 
  173   257 Michelle Weiss        57:10.0 16:49 F  60   2/6     91/109  F60+                        
  174   242 Antonio Wright        57:46.9 17:00 M  16  26/31    82/88   M-18  Oakdale            CT 
  175   208 Michael Nelson        57:51.8 17:02 M  12  27/31    83/88   M-18  Thompson           CT 
  176   130 Jamie Burgus-Matos    57:53.9 17:02 F  20  21/23    92/109  F1929 Oakdale            CT 
  177   142 Emily Daniels         57:55.2 17:03 F               93/109        Thompson           CT 
  178   177 Jena James            57:56.7 17:03 F  26  22/23    94/109  F1929 Thompson           CT 
  179   214 Sandra Paterson       57:58.4 17:04 F               95/109        Danielson          CT 
  180   211 Gayle Olivo           58:04.2 17:05 F               96/109        Danielson          CT 
  181   188 Linda Lewis           58:04.8 17:05 F  62   3/6     97/109  F60+  Foster             RI 
  182   325 Ann Sceencio          58:10.9 17:07 F  61   4/6     98/109  F60+  Harrisville        RI 
  183   151 Brandon Evans         58:14.4 17:08 M  16  28/31    84/88   M-18  Oakdale            CT 
  184   182 William King          58:15.3 17:08 M  15  29/31    85/88   M-18  Oakdale            CT 
  185   218 Jason Presnel         58:20.4 17:10 M  13  30/31    86/88   M-18  Thompson           CT 
  186   233 James Veteline        58:21.5 17:10 M               87/88         Oakdale            CT 
  187   326 Eileen Eldridge       58:47.5 17:18 F  40  14/14    99/109  F4049 Canterbury         CT 
  188   310 Ann Awelrich          58:48.1 17:18 F  55  11/12   100/109  F5059 Pomfret Center     CT 
  189   244 Carol Zanfini         58:54.9 17:20 F  62   5/6    101/109  F60+  Westerly           CT 
  190   228 Jayme Simoneau        59:13.8 17:26 F  36  31/32   102/109  F3039 Dayville           CT 
  191   138 Hilary Cooke          59:57.5 17:39 F              103/109        Pomfret Ctr        CT 
  192   232 Tashaley Velasquez    59:58.1 17:39 F  19  23/23   104/109  F1929 Thompson           CT 
  193   215 Nitayah Perkins       59:58.6 17:39 F  11  15/16   105/109  F-18  Thompson           CT 
  194   202 Robert McGuire      1:01:06.9 17:59 M  12  31/31    88/88   M-18  Johnston           RI 
  195   199 Justina McGuire     1:01:08.4 17:59 F  39  32/32   106/109  F3039 Johnston           RI 
  196   144 Shelly Delmastro    1:01:08.9 18:00 F  61   6/6    107/109  F60+  Dayville           CT 
  197   201 Larissa McGuire     1:01:14.1 18:01 F  14  16/16   108/109  F-18  Johnston           RI 
  198   260 Thurlow             1:01:14.6 18:01 F  54  12/12   109/109  F5059 Ballouville        CT 

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is © copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved