Seas Side Shuffle 5 Mile Road Race

Old Saybrook, CT USA
4/27/2013 9:00 AM

Weather: Overcast, 40s

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner :Chris Zablocki

Women: 1st Place Winner :Bridgid Selfors


 


================================================================================================
***** Official 5M Results *****
================================================================================================
         
Place No.   Name                Finish     Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========== ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1   111 Chris Zablocki        24:17.87  4:52 M  24   1/6      1/41   M2029 Essex              CT 
    2   133 Mathew Rulley         30:11.75  6:03 M  22   2/6      2/41   M2029 Old Saybrook       CT 
    3    73 Bruce Christensen     30:31.51  6:07 M  45   1/11     3/41   M4049 Old Saybrook       CT 
    4    95 Brian Selfors         30:54.53  6:11 M  47   2/11     4/41   M4049 Old Saybrook       CT 
    5   124 John Sutherland       31:03.91  6:13 M  50   1/11     5/41   M5059 Old Saybrook       CT 
    6    96 Bridgid Selfors       31:41.04  6:21 F  13   1/2      1/28   F-13  Old Saybrook       CT 
    7    98 Dillon Selfors        32:18.00  6:28 M  12   1/2      6/41   M-13  Old Saybrook       CT 
    8    97 Conor Selfors         32:29.20  6:30 M   9   2/2      7/41   M-13  Old Saybrook       CT 
    9   126 Sheridan Bauman       32:37.17  6:32 F  42   1/11     2/28   F4049 Westbrook          CT 
   10    93 Nikki Roczniak        33:14.61  6:39 F  21   1/3      3/28   F2029 Old Saybrook       CT 
   11    79 Ted Ebberts III       33:41.58  6:45 M  32   1/5      8/41   M3039 Guilford           CT 
   12   125 Caroline Norton       34:14.80  6:51 F  23   2/3      4/28   F2029 Portland           CT 
   13   107 Joseph Diaz           34:22.27  6:53 M  47   3/11     9/41   M4049 Saybrook           CT 
   14   105 Susan Wines           34:48.27  6:58 F  47   2/11     5/28   F4049 Madison            CT 
   15    75 Nathan Cropper        34:48.88  6:58 M  39   2/5     10/41   M3039 Wethersfield       CT 
   16    70 Scott Bristol         34:51.16  6:59 M  39   3/5     11/41   M3039 Old Saybrook       CT 
   17    76 Matthew Demaio        34:52.77  6:59 M  41   4/11    12/41   M4049 Old Saybrook       CT 
   18   102 Wendell Webber        34:53.86  6:59 M  44   5/11    13/41   M4049 Old Saybrook       CT 
   19   108 Cindy Ouillette       35:11.04  7:03 F  37   1/5      6/28   F3039 Moosup             CT 
   20   127 Scan Maginess         35:19.29  7:04 M  26   3/6     14/41   M2029 Oakdale            CT 
   21    81 Kyle Fischer          35:53.72  7:11 M  27   4/6     15/41   M2029 Guilford           CT 
   22   134 Mark Brouder          36:06.42  7:14 M  40   6/11    16/41   M4049 *no Town Given*    XX 
   23    83 Stephen Gardner       36:28.63  7:18 M  59   2/11    17/41   M5059 Old Saybrook       CT 
   24    67 Nancy Alletto         37:07.48  7:26 F  45   3/11     7/28   F4049 Griswold           CT 
   25    74 Christine Crocker     37:09.99  7:26 F  32   2/5      8/28   F3039 Portland           CT 
   26   116 Robb White            37:10.95  7:27 M  53   3/11    18/41   M5059 Deep River         CT 
   27    66 Fred Alletto          37:15.82  7:28 M  52   4/11    19/41   M5059 Griswold           CT 
   28   115 Ken Conforto          37:19.93  7:28 M  66   1/3     20/41   M6069 Essex              CT 
   29   100 John Strecker         37:30.87  7:31 M  50   5/11    21/41   M5059 Old Saybrook       CT 
   30   110 Michael Rouillard     37:49.22  7:34 M  46   7/11    22/41   M4049 Sterling           CT 
   31    86 Christine Kopcha      38:25.63  7:42 F  38   3/5      9/28   F3039 Old Saybrook       CT 
   32   118 Carl Faust            38:31.10  7:43 M  53   6/11    23/41   M5059 Haddam             CT 
   33   122 Paul Reid             39:08.60  7:50 M  54   7/11    24/41   M5059 Old Lyme           CT 
   34    68 Brian Andstrom        39:44.81  7:57 M  57   8/11    25/41   M5059 Plainfield         CT 
   35   104 Brian Wilmot          40:04.69  8:01 M  44   8/11    26/41   M4049 Bridgewater        CT 
   36   128 Hilary McCarthy       40:08.45  8:02 F  51   1/3     10/28   F5059 Old Lyme           CT 
   37   112 Joanne Tucker         40:32.99  8:07 F  64   1/3     11/28   F6069 Essex              CT 
   38   109 Michaela Rouillard    40:43.91  8:09 F  15   1/1     12/28   F1419 Sterling           CT 
   39    89 Dylan Lee             41:09.70  8:14 M  39   4/5     27/41   M3039 Old Saybrook       CT 
   40   132 Michael Nicoletti     41:40.81  8:21 M  29   5/6     28/41   M2029 Madison            CT 
   41    78 Mike Dore             42:15.39  8:28 M  72   1/3     29/41   M70+  Old Saybrook       CT 
   42    77 Jill Destefano        43:10.05  8:39 F  48   4/11    13/28   F4049 Essex              CT 
   43    82 Shannon Flynn         43:12.06  8:39 M  42   9/11    30/41   M4049 North Haven        CT 
   44    88 Heath Leber           43:14.46  8:39 M  26   6/6     31/41   M2029 Bristol            CT 
   45   114 Reagan Krane          43:15.55  8:40 M  55   9/11    32/41   M5059 Westbrook          CT 
   46   106 Michelle Wynne        43:24.15  8:41 F  49   5/11    14/28   F4049 Hebron             CT 
   47    91 Shannon Powers        43:36.75  8:44 F  32   4/5     15/28   F3039 West Haven         CT 
   48    69 Mark Bonitatebus      43:52.78  8:47 M  55  10/11    33/41   M5059 Bridgeport         CT 
   49   101 Denise Tedesco        44:57.51  9:00 F  37   5/5     16/28   F3039 Old Saybrook       CT 
   50   131 Phil Hayes            45:55.60  9:12 M  60   2/3     34/41   M6069 Clinton            CT 
Place No.   Name                Finish     Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========== ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
   51    84 William Jamerson      46:32.66  9:19 M  56  11/11    35/41   M5059 Old Lyme           CT 
   52   123 Arlette Cassidy       46:41.88  9:21 F  47   6/11    17/28   F4049 *no Town Given*    XX 
   53    72 Ray Cassidy           46:41.93  9:21 M  47  10/11    36/41   M4049 Old Saybrook       CT 
   54   103 Lisa Williams         46:46.31  9:22 F  40   7/11    18/28   F4049 Manchester         CT 
   55    65 Kristen Addabbo       47:00.98  9:25 F  50   2/3     19/28   F5059 Niantic            CT 
   56   120 Laura Champion        48:35.13  9:44 F  56   3/3     20/28   F5059 Essex              CT 
   57   119 Ed McCaffrey          48:43.08  9:45 M  70   2/3     37/41   M70+  Essex              CT 
   58   121 William Gunther       49:35.44  9:56 M  34   5/5     38/41   M3039 Guilford           CT 
   59    80 Penny Eno             51:24.23 10:17 F  65   2/3     21/28   F6069 Lyme               CT 
   60    90 William Olsen         51:28.49 10:18 M  65   3/3     39/41   M6069 Clinton            CT 
   61   113 Martha Krane          51:29.11 10:18 F  48   8/11    22/28   F4049 Westbrook          CT 
   62   129 Josie Cannella        52:09.09 10:26 F  48   9/11    23/28   F4049 Avon               CT 
   63   130 Ellen Card            52:13.60 10:27 F  48  10/11    24/28   F4049 Avon               CT 
   64    99 Susannah Stewart      55:04.23 11:01 F  42  11/11    25/28   F4049 Westbrook          CT 
   65    71 Emma Brown            55:04.37 11:01 F   7   2/2     26/28   F-13  Westbrook          CT 
   66    85 Douglas Kneeland      55:04.62 11:01 M  49  11/11    40/41   M4049 Essex              CT 
   67    92 Kenneth Rawn          56:12.78 11:15 M  70   3/3     41/41   M70+  Storrs             CT 
   68    87 Theresa Kopplin       56:24.75 11:17 F  24   3/3     27/28   F2029 Willimantic        CT 
   69   117 Patty Vuylsteke     1:34:20.99 18:53 F  62   3/3     28/28   F6069 Uncasville         CT 

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved