Northwest Catholic Scholarship Scamper

West Hartford, CT USA

6/22/2013 10:00 AM

Weather: 70's Sunny, Low Density Fog From South

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner :Brian Poirer

Women: 1st Place Winner :Sarah Gillespie


 


================================================================================================
***** Official 5K Results *****
================================================================================================

Place No.  Name                S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St Time      Pace  
===== ==== =================== = ======== ===== ======== === ================== == ========= ===== 
    1  255 Brian Poirer        M   1/15   M1418   1/72    18 Windsor            CT   17:35.6  5:40 
    2  181 Joe Doyle '13       M   2/15   M1418   2/72    17 Glastonbury        CT   17:42.6  5:43 
    3  217 Anthony Rauosa      M   3/15   M1418   3/72    17 South Glastonbury  CT   19:08.3  6:10 
    4  190 Cj Fusco            M   1/4    M3039   4/72    32 West Hartford      CT   19:22.4  6:15 
    5  162 Connor Ziegler      M   1/7    M1929   5/72    27 Farmington         CT   19:26.4  6:16 
    6  107 Adam Vancisin '15   M   4/15   M1418   6/72    16 Rocky Hill         CT   19:48.2  6:23 
    7  225 Ryan Karzar         M   5/15   M1418   7/72    18 South Windsor      CT   19:53.7  6:25 
    8  226 Sarah Gillespie     F   1/8    F1418   1/53    17 Bolton             CT   19:53.9  6:25 
    9  227 Michael Wicks       M   2/7    M1929   8/72    19 South Windsor      CT   19:54.2  6:25 
   10  246 Andrew Bachman      M   3/7    M1929   9/72    29 W Hartford         CT   20:28.0  6:36 
   11  236 David Kalamarider   M   6/15   M1418  10/72    16 West Simsbury      CT   21:00.1  6:46 
   12  240 David Laporte       M   1/13   M4049  11/72    48 Tolland            CT   21:12.8  6:50 
   13  187 Connor Deneen '10   M   4/7    M1929  12/72    20 Windsor            CT   21:37.8  6:58 
   14  186 Chris Deneen '79    M   1/16   M5059  13/72    51 Windsor            CT   21:47.8  7:01 
   15  234 Cary Henderson      M   2/16   M5059  14/72    53 Bloomfield         CT   22:05.6  7:07 
   16  116 Mark Molloy '77     M   3/16   M5059  15/72    53 West Hartford      CT   22:18.6  7:11 
   17  237 Desiree Davis       F   1/11   F-13    2/53    12 Bristol            CT   22:31.9  7:16 
   18  229 Tara Molson         F   2/8    F1418   3/53    18 Avon               CT   22:57.0  7:24 
   19  250 David Sparks        M   7/15   M1418  16/72    15 Simsbury           CT   23:26.9  7:33 
   20  200 Declan Horrigan     M   8/15   M1418  17/72    15 Simsbury           CT   23:27.0  7:33 
   21  249 Timothy Lusardi     M   5/7    M1929  18/72    20 Windsor            CT   23:41.5  7:38 
   22  154 Aaron Belletsky     M   1/14   M-13   19/72    12 West Granby        CT   23:45.0  7:39 
   23  110 Carson Drew         M   9/15   M1418  20/72    14 Simsbury           CT   23:50.3  7:41 
   24  171 James Nicholas      M   2/14   M-13   21/72    12 Avon               CT   24:00.7  7:44 
   25  199 Jack Horrigan       M  10/15   M1418  22/72    15 Simsbury           CT   24:08.5  7:47 
   26  112 Joseph Smith '17    M   3/14   M-13   23/72    13 West Suffield      CT   24:14.0  7:48 
   27  111 Daniel Luddy '03    M   6/7    M1929  24/72    28 West Hartford      CT   24:14.3  7:49 
   28  175 Bill Sanders        M   4/16   M5059  25/72    59 Wethersfield       CT   24:29.9  7:54 
   29  213 Taylor Hubert       F   2/11   F-13    4/53    12 Southington        CT   24:36.4  7:56 
   30  130 Rick Poirier        M   5/16   M5059  26/72    54 Windsor            CT   24:46.0  7:59 
   31  241 Tom Waish           M   6/16   M5059  27/72    58 Wethersfield       CT   24:49.4  8:00 
   32  216 Patrick Daly        M   4/14   M-13   28/72    13 W Hartford         CT   24:53.2  8:01 
   33  121 Jack Carew '16      M  11/15   M1418  29/72    15 Simsbury           CT   24:59.2  8:03 
   34  239 Chris Hoyt          M   5/14   M-13   30/72    13 Salisbury          CT   25:03.3  8:04 
   35  139 Maribeth Mortillaro F   1/10   F5059   5/53    51 Simsbury           CT   25:03.3  8:04 
   36  220 Joseph Hussey       M   6/14   M-13   31/72    11 W Hartford         CT   25:14.2  8:08 
   37  251 Morina Bojka        F   3/11   F-13    6/53    13 Prospect           CT   25:38.2  8:16 
   38  174 Mark Murnane '88    M   2/13   M4049  32/72    42 Simsbury           CT   25:39.3  8:16 
   39  172 Julia Nicholas      F   4/11   F-13    7/53    10 Avon               CT   25:52.8  8:20 
   40  233 Amy Buzzell         F   1/10   F3039   8/53    34 Glastonbury        CT   26:15.1  8:27 
   41  232 Darrell Netto       M   1/1    M6069  33/72    61 Colchester         CT   26:20.6  8:29 
   42  142 James Craemer '86   M   3/13   M4049  34/72    44 Brooklyn           NY   26:23.4  8:30 
   43  202 Katie Murray        F   2/10   F5059   9/53    51 Windsor            CT   26:24.4  8:30 
   44  161 Patrick Skahill '02 M   7/7    M1929  35/72    29 West Hartford      CT   26:26.7  8:31 
   45  238 Jeffrey Davis       M   7/14   M-13   36/72    10 Bristol            CT   26:35.7  8:34 
   46  195 Kevin Deneen '78    M   7/16   M5059  37/72    53 Windsor            CT   26:40.3  8:36 
   47  230 Russ Tew            M   1/2    M70+   38/72    70 W Hartford         CT   26:44.7  8:37 
   48  108 Katie Martin        F   1/9    F4049  10/53    43 Simsbury           CT   26:49.7  8:39 
   49  168 Monica Nicholas     F   2/9    F4049  11/53    43 Avon               CT   27:15.8  8:47 
   50  167 Chris Nicholas      M   4/13   M4049  39/72    44 Avon               CT   27:16.5  8:47 
   51  109 Chris Drew          M   5/13   M4049  40/72    46 Simsbury           CT   27:21.8  8:49 
   52  165 John Carew          M   6/13   M4049  41/72    44 Simsbury           CT   27:22.1  8:49 
   53  252 Marty Coursey       M   8/16   M5059  42/72    55 W Hartford         CT   27:23.8  8:50 
   54  210 Jared Delane        M  12/15   M1418  43/72    18 Windsor            CT   27:39.3  8:55 
   55  235 Brendan Fox         M   7/13   M4049  44/72    49 W Hartford         CT   27:45.4  8:57 
   56  219 Ed Murphy           M   9/16   M5059  45/72    58 W Hartford         CT   27:49.5  8:58 
   57  245 Steve Lusardi       M   8/13   M4049  46/72    48 Windsor            CT   28:17.2  9:07 
   58  188 Meg Deneen MacDonal F   3/9    F4049  12/53    43 Fairfield          CT   28:20.3  9:08 
   59  118 Jill Devor '99      F   2/10   F3039  13/53    32 West Hartford      CT   28:24.6  9:09 
   60  114 Matthew Skahill '97 M   2/4    M3039  47/72    33 Cherry Hill        NJ   28:27.0  9:10 
   61  215 Kathy Francois      F   3/10   F5059  14/53    53 Waterbury          CT   28:28.5  9:10 
   62  198 Annie Berning '14   F   3/8    F1418  15/53    16 Canton             CT   28:28.8  9:10 
   63  212 Molly Berning       F   1/4    F1929  16/53    19 Canton             CT   28:29.1  9:11 
   64  223 Tanner Ostop        M   8/14   M-13   48/72     9 W Hartford         CT   28:32.8  9:12 
   65  140 Kelly Habif '99     F   3/10   F3039  17/53    32 West Hartford      CT   28:43.1  9:15 
   66  103 Katie Barrett       F   4/10   F3039  18/53    30 Springfield        MA   28:50.0  9:17 
   67  183 Gail Riley          F   4/10   F5059  19/53    54 Bloomfield         CT   28:56.9  9:20 
   68  147 Heather Smith '99   F   5/10   F3039  20/53    31 Enfield            CT   29:00.5  9:21 
   69  125 Karen Carew         F   4/9    F4049  21/53    49 Simsbury           CT   29:04.6  9:22 
   70  243 Andrew Crouch       M  13/15   M1418  49/72    17 Simsbury           CT   29:06.0  9:22 
   71  146 Hope Vaughn '15     F   4/8    F1418  22/53    15 Simsbury           CT   29:09.0  9:23 
   72  127 Charlotte Carew '15 F   5/8    F1418  23/53    15 Simsbury           CT   29:10.4  9:24 
   73  189 Martha Denee McKeon F   5/9    F4049  24/53    46 Fairfield          CT   29:12.1  9:24 
   74  152 Keri McGeary        F   6/10   F3039  25/53    31 West Hartford      CT   29:14.1  9:25 
   75  242 Jay Kearns          M  10/16   M5059  50/72    55 Simsbury           CT   29:14.2  9:25 
   76  126 Bill Carew          M   9/13   M4049  51/72    49 Simsbury           CT   29:15.6  9:26 
   77  113 Christina Bray-Smit F   7/10   F3039  26/53    36 West Suffield      CT   29:17.3  9:26 
   78  132 Sheila Yorio        F   5/10   F5059  27/53    51 Rocky Hill         CT   29:25.3  9:29 
   79  228 Phil Hennig         M  10/13   M4049  52/72    46 Simsbury           CT   29:33.9  9:31 
   80  160 Gabriella Pabon '10 F   2/4    F1929  28/53    21 West Hartford      CT   30:08.9  9:43 
   81  124 Peter Hitson        M  11/13   M4049  53/72    47 Simsbury           CT   30:20.3  9:46 
   82  122 James Carew         M   9/14   M-13   54/72    13 Simsbury           CT   30:20.4  9:46 
   83  201 Paul Murray         M  11/16   M5059  55/72    55 Windsor            CT   30:21.0  9:47 
   84  179 Michael Deneen '77  M  12/16   M5059  56/72    54 Windsor            CT   30:21.2  9:47 
   85  214 Megan Biscoglio     F   5/11   F-13   29/53    13 Southington        CT   30:29.2  9:49 
   86  197 Grace Berning       F   6/11   F-13   30/53    12 Canton             CT   30:35.5  9:51 
   87  157 Matthew Cosgrove    M  12/13   M4049  57/72    44 Windsor            CT   30:38.2  9:52 
   88  206 Nicholas Bobinski   M  10/14   M-13   58/72     9 Simsbury           CT   30:58.7  9:59 
   89  208 Andrew Raymond      M  11/14   M-13   59/72     9 Simsbury           CT   31:00.5  9:59 
   90  156 Kristen Horrigan    F   6/9    F4049  31/53    45 Simsbury           CT   31:08.4 10:02 
   91  102 Bruce Barrett       M   3/4    M3039  60/72    30 Springfield        MA   31:08.6 10:02 
   92  254 Sally Kaglan        F   6/8    F1418  32/53    18 Farmington         CT   31:33.7 10:10 
   93  155 Bob Shea            M  13/16   M5059  61/72    50 West Hartford      CT   31:35.0 10:10 
   94  231 Boris Lurye         M   2/2    M70+   62/72    75 Hartford           CT   31:54.7 10:17 
   95  182 Clare Doyle         F   7/11   F-13   33/53    12 Glastonbury        CT   31:58.7 10:18 
   96  221 Samantha Anderson   F   3/4    F1929  34/53    24 New Britain        CT   32:05.0 10:20 
   97  244 John Crouch         M  14/16   M5059  63/72    54 Simsbury           CT   32:29.7 10:28 
   98  135 Jessica Lonczewski  F   8/10   F3039  35/53    33 Wethersfield       CT   32:53.0 10:36 
   99  248 Sean Kearns         M  14/15   M1418  64/72    17 Simsbury           CT   33:04.6 10:39 
  100  134 Maggie Lonczewski   F   4/4    F1929  36/53    23 South Windsor      CT   33:08.3 10:40 
  101  224 Keagan Ostop        F   8/11   F-13   37/53    10 W Hartford         CT   33:11.9 10:42 
  102  211 Finn McHugh         M  12/14   M-13   65/72     9 W Hartford         CT   33:31.0 10:48 
  103  222 Paula Ostop         F   7/9    F4049  38/53    40 W Hartford         CT   33:31.4 10:48 
  104  247 Brian Casey         M   4/4    M3039  66/72    37 W Hartford         CT   34:00.1 10:57 
  105  207 Matthew Raymond     M  13/14   M-13   67/72     7 Simsbury           CT   34:40.8 11:10 
  106  209 Denise Raymond      F   9/10   F3039  39/53    36 Simsbury           CT   34:42.3 11:11 
  107  169 Caitlin Nicholas '1 F   7/8    F1418  40/53    16 Avon               CT   34:43.2 11:11 
  108  177 Christina Gluch '17 F   9/11   F-13   41/53    13 West Hartford      CT   34:46.2 11:12 
  109  119 Abby Visintainer '1 F   8/8    F1418  42/53    15 Burlington         CT   34:46.9 11:12 
  110  158 Molly McHugh        F  10/11   F-13   43/53     7 West Hartford      CT   35:27.9 11:25 
  111  159 Kate McHugh         F  10/10   F3039  44/53    39 West Hartford      CT   35:28.2 11:25 
  112  218 Kathy Murphy        F   6/10   F5059  45/53    58 W Hartford         CT   35:31.6 11:27 
  113  185 Caela Daly '17      F  11/11   F-13   46/53    13 Simsbury           CT   35:34.2 11:27 
  114  104 Vicki Ferrell       F   7/10   F5059  47/53    51 Avon               CT   35:49.9 11:32 
  115  123 Riley Carew         M  14/14   M-13   68/72     9 Simsbury           CT   36:14.6 11:40 
  116  176 Nadia Gluch         F   8/9    F4049  48/53    43 West Hartford      CT   36:23.4 11:43 
  117  141 Barbara Kreitner    F   8/10   F5059  49/53    52 West Hartford      CT   38:43.1 12:28 
  118  163 Kevin Grenham '78   M  15/16   M5059  69/72    53 West Hartford      CT   39:21.4 12:41 
  119  164 Christopher Grenham M  15/15   M1418  70/72    18 West Hartford      CT   39:21.6 12:41 
  120  178 A.J. O'Brien        M  16/16   M5059  71/72    56 West Hartford      CT   39:32.7 12:44 
  121  203 Susan Duncan        F   9/10   F5059  50/53    50 Bloomfield         CT   44:09.3 14:13 
  122  184 Lisa Daly           F   9/9    F4049  51/53    47 Simsbury           CT   48:24.1 15:35 
  123  253 Matthew Day         M  13/13   M4049  72/72    44 Simsbury           CT   48:24.9 15:35 
  124  149 Margaret Williamson F   1/1    F6069  52/53    60 West Hartford      CT   53:46.4 17:19 
   125  133 Gail Lonczewski '71 F  10/10   F5059  53/53    59 South Windsor      CT   57:44.9 18:36  

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved