Hebron 5K Road Race

Hebron, CT USA
4/13/2013 9:00 AM

Weather: 40 degrees, mostly cloudy

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner :David Clavet

Women: 1st Place Winner :Christy Piepmeier


 


================================================================================================
                      ***** Official 5K Results *****
================================================================================================

               
Place No.  Name                S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age Time      Pace  
===== ==== =================== = ======== ===== ======== === ========= ===== 
    1   80 David Clavet        M   1/4    M1317   1/48    14   18:47.1  6:03 
    2   75 Bruce Christensen   M   1/15   M4049   2/48    45   18:50.7  6:04 
    3   93 Abe Krisst          M   2/15   M4049   3/48    41   19:45.7  6:22 
    4   77 Zoltan Rigo         M   1/1    M1829   4/48    29   19:48.3  6:23 
    5   66 Rob Poudrier        M   1/8    M3039   5/48    38   19:56.5  6:26 
    6   23 Peter Kasper        M   3/15   M4049   6/48    48   20:03.4  6:28 
    7   53 Liam Shea           M   2/4    M1317   7/48    16   20:14.5  6:31 
    8   55 Edward Sweeney      M   4/15   M4049   8/48    48   20:23.2  6:34 
    9   57 Dave Veschi         M   5/15   M4049   9/48    46   20:28.4  6:36 
   10   48 Mark Sadloski       M   2/8    M3039  10/48    31   20:56.5  6:45 
   11   40 Ken Marceau         M   1/6    M5059  11/48    53   21:11.2  6:50 
   12   74 Mitchell Chester    M   6/15   M4049  12/48    48   21:17.9  6:52 
   13   67 Mark Livingston     M   7/15   M4049  13/48    40   21:23.1  6:53 
   14   54 Zack Smith          M   3/4    M1317  14/48    15   21:31.1  6:56 
   15   42 Brian Perrella      M   3/8    M3039  15/48    33   21:52.9  7:03 
   16   12 David Flagg         M   4/8    M3039  16/48    39   22:03.1  7:06 
   17   45 Christy Piepmeier   F   1/16   F4049   1/39    40   22:14.3  7:10 
   18    5 Harrison Dalton     M   4/4    M1317  17/48    16   22:14.8  7:10 
   19   24 Kris Kokofski       M   5/8    M3039  18/48    36   22:16.0  7:11 
   20   43 Susan Perrella      F   1/10   F3039   2/39    31   22:18.1  7:11 
   21   63 Justin Tremblay     M   6/8    M3039  19/48    37   22:35.5  7:17 
   22   47 Pete Riehl          M   1/7    M-12   20/48    12   22:40.4  7:18 
   23   20 Zachary Holm        M   2/7    M-12   21/48    10   22:49.0  7:21 
   24   22 Diane Kasper        F   2/16   F4049   3/39    49   22:52.3  7:22 
   25   73 David Hovey         M   2/6    M5059  22/48    50   23:00.1  7:25 
   26   29 James Lamoueux      M   8/15   M4049  23/48    49   23:05.2  7:26 
   27   65 Suzanne Poudrier    F   2/10   F3039   4/39    37   23:08.3  7:27 
   28   15 James Golden        M   1/4    M60+   24/48    64   23:33.5  7:35 
   29   92 Rich Tremblay       M   7/8    M3039  25/48    31   24:09.5  7:47 
   30   14 Kristina Foley      F   1/2    F1829   5/39    24   24:16.6  7:49 
   31   78 Paul Rabenold       M   2/4    M60+   26/48    60   24:24.4  7:52 
   32   64 Patty Gordon        F   3/16   F4049   6/39    44   24:48.4  8:00 
   33   25 Megan Kokofski      F   3/10   F3039   7/39    37   25:04.7  8:05 
   34   46 Mike Riehl          M   3/7    M-12   27/48    11   25:25.4  8:11 
   35   91 Dean Conrad         M   3/6    M5059  28/48    58   25:40.2  8:16 
   36   86 Jay Hamilton        M   9/15   M4049  29/48    41   25:44.3  8:18 
   37   85 Annette Hamilton    F   4/16   F4049   8/39    48   25:46.2  8:18 
   38   79 Glenn Nieuwenhuis   M   3/4    M60+   30/48    61   26:26.3  8:31 
   39   88 Colleen McCormack   F   1/3    F1317   9/39    14   26:30.7  8:32 
   40   18 Joanne Holm         F   5/16   F4049  10/39    40   26:31.3  8:33 
   41   31 Ric Langley         M   4/6    M5059  31/48    54   26:48.8  8:38 
   42   36 Thomas Loto         M                 32/48         26:49.0  8:38 
   43   16 Ian Holm            M   4/7    M-12   33/48    12   27:32.9  8:52 
   44   41 Linda Murphy        F   6/16   F4049  11/39    42   27:38.4  8:54 
   45   13 Amy Foley           F   2/2    F1829  12/39    22   27:52.4  8:59 
   46   84 Wendy Lord          F   7/16   F4049  13/39    41   28:03.7  9:02 
   47   82 Kevin Dillner       M                 34/48         28:10.7  9:05 
   48   87 Kristina Kasper     F   2/3    F1317  14/39    14   28:16.8  9:07 
   49    1 Joe Adams           M   5/6    M5059  35/48    57   28:37.1  9:13 
   50   50 Steven Schoeck      M  10/15   M4049  36/48    43   28:37.2  9:13 
   51   61 Meredith Blinn      F   1/3    F-12   15/39    10   28:45.4  9:16 
   52   37 Emily Lukowski      F   2/3    F-12   16/39    12   28:47.0  9:16 
   53   83 Karen Desjardins    F   8/16   F4049  17/39    47   28:53.2  9:18 
   54   62 Tina Blinn          F   9/16   F4049  18/39    43   29:05.5  9:22 
   55   89 Tulani Gant         F   4/10   F3039  19/39    37   29:21.8  9:28 
   56    2 Kelly Ayen          F   5/10   F3039  20/39    38   29:26.4  9:29 
   57   56 Rhonda Thiesen      F  10/16   F4049  21/39    43   29:27.4  9:29 
   58   19 Nina Holm           F   3/3    F-12   22/39     7   29:30.5  9:30 
   59   17 Jeff Holm           M  11/15   M4049  37/48    40   29:32.3  9:31 
   60   58 Dale Werkhoven      M   4/4    M60+   38/48    63   29:33.1  9:31 
   61   71 Anne Blanchard      F  11/16   F4049  23/39    42   30:14.6  9:45 
   62   38 Gerald Lukowski     M  12/15   M4049  39/48    47   30:48.2  9:55 
   63   81 Mike Pozzetta       M   1/1    M0099  40/48     0   30:58.2  9:59 
   64   34 Lynnette Levesque   F   6/10   F3039  24/39    38   31:18.5 10:05 
   65   76 Connie Bird         F   1/5    F5059  25/39    53   31:36.2 10:11 
   66   52 Katie Shea          F   3/3    F1317  26/39    13   31:53.1 10:16 
   67   51 Brendan Shea        M  13/15   M4049  41/48    46   31:55.5 10:17 
   68    3 Kathy Bakke         F  12/16   F4049  27/39    45   32:11.2 10:22 
   69   21 Colleen Judge       F  13/16   F4049  28/39    46   32:12.6 10:23 
   70   72 Suzanne Thompson    F   7/10   F3039  29/39    35   32:17.2 10:24 
   71   39 Beth Lyon           F   2/5    F5059  30/39    50   32:21.3 10:25 
   72   49 Cristina Schoeck    F   8/10   F3039  31/39    37   32:57.3 10:37 
   73    4 Susan Bell          F   3/5    F5059  32/39    53   33:09.7 10:41 
   74   35 Eric Liebeskind     M   6/6    M5059  42/48    54   33:31.3 10:48 
   75   90 Kyle Osga           M  14/15   M4049  43/48    42   33:34.1 10:49 
   76   30 Lea Langley         F   4/5    F5059  33/39    53   34:27.0 11:06 
   77   11 Dianne Fenn-Page    F   9/10   F3039  34/39    36   35:29.5 11:26 
   78   33 Sara Lemieux        F  14/16   F4049  35/39    40   37:04.8 11:57 
   79   32 Adam Lemieux        M   5/7    M-12   44/48     8   37:05.4 11:57 
   80   59 Daniel Barry        M  15/15   M4049  45/48    49   37:05.6 11:57 
   81   27 Elizabeth Lachapell F  10/10   F3039  36/39    38   37:44.1 12:09 
   82   28 Jason Lachapelle    M   8/8    M3039  46/48    36   37:45.2 12:10 
   83    6 Valerie Dalton      F   5/5    F5059  37/39    52   38:20.1 12:21 
   84    8 Natalie Fazzino     F  15/16   F4049  38/39    41   39:44.6 12:48 
   85   70 Andrew Riley        M   6/7    M-12   47/48     6   41:09.4 13:15 
   86   69 Owen Riley          M   7/7    M-12   48/48     8   41:12.9 13:16 
   87   68 Claudia Riley       F  16/16   F4049  39/39    42   41:20.9 13:19 

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved