Cinco De Miles 5 Mile Race

Orange, CT USA

5/5/2013 8:30 AM

Weather: Sunny - 50's

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner :Kevin Cox

Women: 1st Place Winner :Ashley Bascetta


  


================================================================================================
***** Official 5M Results *****
================================================================================================
 
Place No.    Name                S Div/Tot  Sex/Tot  Div   Age City               St Time      Pace  
===== ====== =================== = ======== ======== ===== === ================== == ========= ===== 
    1    359 Kevin Cox           M   1/7      1/61   M2029  29 Orange             CT   29:20.4  5:53 
    2    357 Travis Gale         M   2/7      2/61   M2029  29 Guilford           CT   29:43.0  5:57 
    3    368 Kyle Beaudette      M   1/3      3/61   M1315  14 Orange             CT   30:01.5  6:01 
    4    345 Frank Tiroletto     M   1/15     4/61   M5059  53 Orange             CT   31:42.9  6:21 
    5    283 Lin Guanghua        M   1/14     5/61   M4049  49 New Haven          CT   32:16.3  6:28 
    6    369 Roland Beaudette    M   2/14     6/61   M4049  43 Orange             CT   32:23.8  6:29 
    7    267 Stephen Cuddy       M   2/15     7/61   M5059  52 Cheshire           CT   34:38.2  6:56 
    8    291 Ben Katz            M   3/7      8/61   M2029  27                         35:38.0  7:08 
    9    363 Ashley Bascetta     F   1/13     1/68   F2029  26 Granby             CT   35:46.1  7:10 
   10    276 Brian Fidler        M   3/14     9/61   M4049  42                         36:10.6  7:15 
   11    365 Howard Charney      M   3/15    10/61   M5059  56 Orange             CT   36:51.3  7:23 
   12    335 Rachel Schwartzman  F   2/13     2/68   F2029  28 Orange             CT   37:08.2  7:26 
   13    343 Bill Thompson       M   4/15    11/61   M5059  52 Derby              CT   37:37.3  7:32 
   14    353 Richard Zorena      M   5/15    12/61   M5059  50 Orange             CT   37:37.3  7:32 
   15    399 Laura Strassguete   F            3/68                                     37:45.8  7:34 
   16    379 John Courtmanelu    M   1/1     13/61   M7079  70 New Haven          CT   37:50.7  7:35 
   17    347 Huoy Walsh          M   1/9     14/61   M3039  36 New Haven          CT   38:35.1  7:44 
   18    308 Rick Mason          M   4/14    15/61   M4049  42 Orange             CT   38:49.6  7:46 
   19    382 Mark Kudasik        M   5/14    16/61   M4049  47 Orange             CT   38:53.8  7:47 
   20    381 Michael Ayala       M   4/7     17/61   M2029  20 Orange             CT   39:08.4  7:50 
   21    313 Dean Morgan         M   6/15    18/61   M5059  51 Derby              CT   39:37.3  7:56 
   22    321 Geraldine Pires     M   5/7     19/61   M2029  29 Fairfield          CT   39:46.8  7:58 
   23    376 Dave Gordan         M   7/15    20/61   M5059  58 Orange             CT   40:09.8  8:02 
   24    272 Robyn Drucker       F   3/13     4/68   F2029  29 Hamden             CT   40:19.5  8:04 
   25    394 Irina Cottrill      F   1/17     5/68   F3039  36 Hamden             CT   40:31.4  8:07 
   26    374 Maureen Devlin      F   1/14     6/68   F5059  58 Orange             CT   40:45.5  8:10 
   27    396 John Martin         M   6/14    21/61   M4049  49 Orange             CT   40:56.9  8:12 
   28    407 Tom Lawlor          M           22/61             Orange             CT   41:30.2  8:19 
   29    392 Austin Hansen       M   1/4     23/61   M1619  17 Orange             CT   42:02.6  8:25 
   30    400 Maria Garcia        F   2/17     7/68   F3039  32 Orange             CT   42:10.1  8:26 
   31    380 Aprol Carlin        F   4/13     8/68   F2029  29 Milford            CT   42:40.9  8:33 
   32    271 Stephanie Dragan    F   1/14     9/68   F4049  42 Orange             CT   42:44.0  8:33 
   33    352 Nicole Wittenzellne F   5/13    10/68   F2029  28 Milford            CT   42:47.1  8:34 
   34    329 Melissa Rehr        F   1/2     11/68   F1619  19 Morganville        NJ   42:49.5  8:34 
   35    364 Kevin Ryan          M   8/15    24/61   M5059  54 Orange             CT   43:01.9  8:37 
   36    260 Skip Bradbury       M   9/15    25/61   M5059  51 Milford            CT   43:14.6  8:39 
   37    254 Joseph Antaya       M   2/3     26/61   M1315  14 Orange             CT   43:27.5  8:42 
   38    373 Chris Murray        M  10/15    27/61   M5059  51 West Haven         CT   43:33.6  8:43 
   39    387 Kristine Windsor    F   3/17    12/68   F3039  39 Orange             CT   43:43.3  8:45 
   40    274 Susan Fderico       F   2/14    13/68   F5059  54 Milford            CT   44:04.8  8:49 
   41    341 Denise Stein        F   3/14    14/68   F5059  52 Orange             CT   44:17.5  8:52 
   42    292 Stuart Katz         M   7/14    28/61   M4049  45 Woodbridge         CT   44:29.0  8:54 
   43    367 Shannon Piners      F   4/17    15/68   F3039  32 Orange             CT   44:38.8  8:56 
   44    362 Bobby Garcia        M  11/15    29/61   M5059  55 East Haven         CT   44:44.8  8:57 
   45    330 Ryan Reilly         M   2/4     30/61   M1619  19 Stratford          CT   45:01.0  9:01 
   46    265 Stephen Clarke      M   1/1     31/61   M6069  64 Fairfield          CT   45:38.7  9:08 
   47    332 Mathew Richard      M   2/9     32/61   M3039  36 Naugatuck          CT   45:42.5  9:09 
   48    262 Elaine Brown        F   2/2     16/68   F1619  19 Morganville        NJ   45:53.7  9:11 
   49    263 Valerie Cavallaro   F   5/17    17/68   F3039  35 Shelton            CT   46:00.4  9:13 
   50    280 Marc Goldberg       M   8/14    33/61   M4049  47                         46:04.7  9:13 
   51    370 Larry Langello      M  12/15    34/61   M5059  56 Orange             CT   46:57.8  9:24 
   52    322 Philip Pires        M   3/9     35/61   M3039  30 Fairfield          CT   47:13.4  9:27 
   53    289 Jocelyn Hurwitz     M   9/14    36/61   M4049  45 Woodbridge         CT   47:29.5  9:30 
   54    312 Jessica Misiaszek   F   6/13    18/68   F2029  29 North Franklin     CT   47:46.3  9:34 
   55    349 Kelsey Watson       F   7/13    19/68   F2029  25 Ledyard            CT   47:52.2  9:35 
   56    252 Michael Allen       M   4/9     37/61   M3039  32 Shelton            CT   48:21.1  9:41 
   57    298 Whitney Lavery      F   8/13    20/68   F2029  25 Milford            CT   48:24.0  9:41 
   58    393 Erin Flynn          F   6/17    21/68   F3039  37 Orange             CT   48:45.7  9:46 
   59    344 Karen Thompson      F   4/14    22/68   F5059  50 Derby              CT   48:53.9  9:47 
   60    282 Casey Gray          F   5/14    23/68   F5059  50 Orange             CT   49:11.7  9:51 
   61    310 Fred Messore        M  10/14    38/61   M4049  43 Orange             CT   49:37.7  9:56 
   62    397 Julie Rogster       F   7/17    24/68   F3039  31 West Haven         CT   49:42.4  9:57 
   63    398 Rebecca Defelice    F   9/13    25/68   F2029  28 New Haven          CT   49:43.3  9:57 
   64    408 Michelle Lawler     F   8/17    26/68   F3039  30 Orange             CT   50:21.0 10:05 
   65    309 Teresa Massimino    F   6/14    27/68   F5059  50 Orange             CT   50:43.3 10:09 
   66    338 Annemarie Silby     F   2/14    28/68   F4049  49 Orange             CT   50:43.9 10:09 
   67    268 Mark Daddio         M  13/15    39/61   M5059  52 Orange             CT   51:01.2 10:13 
   68    356 Monica Roche        F   1/2     29/68   F7079  74 Orange             CT   51:07.9 10:14 
   69    284 Lisa Hansen         F   3/14    30/68   F4049  49 Orange             CT   51:09.7 10:14 
   70    389 Bryan Flores        M   5/9     40/61   M3039  31 Shelton            CT   51:10.0 10:14 
   71    281 Amy Gomes           F   4/14    31/68   F4049  43 Wallingford        CT   51:17.1 10:16 
   72    355 Rich Hoberman       M  14/15    41/61   M5059  54 Westport           CT   51:28.3 10:18 
   73    342 Patricia Sweeney    F   5/14    32/68   F4049  48                         51:47.7 10:22 
   74    336 Mary Shaw           F   6/14    33/68   F4049  47 Orange             CT   51:58.7 10:24 
   75    334 David Sanchez       M   3/4     42/61   M1619  19 Shelton            CT   52:20.7 10:29 
   76    390 Milissa Flores      F  10/13    34/68   F2029  29 Orange             CT   52:22.5 10:29 
   77    385 Kathleen Hepne      F   7/14    35/68   F5059  52 Orange                  52:35.1 10:31 
   78    401 Amanda Keeler       F  11/13    36/68   F2029  24 Orange             CT   52:38.3 10:32 
   79    251 Radka Alexander     M  11/14    43/61   M4049  40 Fairfield          CT   52:40.2 10:33 
   80    261 Cathy Bradley       F   1/4     37/68   F6069  65 Orange             CT   53:23.6 10:41 
   81    340 Miriam Sivkin       F   8/14    38/68   F5059  59 Milford            CT   53:38.5 10:44 
   82    303 Larry Litevich      M  12/14    44/61   M4049  48 Orange             CT   53:38.6 10:44 
   83    311 Stacy Milner        F   7/14    39/68   F4049  49 Woodbridge         CT   53:39.1 10:44 
   84    366 David Dobin         M   6/9     45/61   M3039  33 Hamden             CT   54:28.4 10:54 
   85    314 Jessica Murry       F   9/17    40/68   F3039  34 Beacon Falls       CT   54:31.2 10:55 
   86    361 Millie Phillips     F   8/14    41/68   F4049  48 Monroe             CT   54:55.9 11:00 
   87    402 Marilyn Biedrycki   F   9/14    42/68   F5059  57 Orange             CT   55:00.1 11:01 
   88    409 Joe Goncalues       M   6/7     46/61   M2029  24 Fairfield          CT   55:30.0 11:06 
   89    266 Jennifer Cossette   F  10/17    43/68   F3039  35 Meriden            CT   55:45.7 11:10 
   90    307 Vincent Marino      M  13/14    47/61   M4049  42 Orange             CT   55:55.4 11:12 
   91    293 Mark Kirsch         M  15/15    48/61   M5059  53 Fairfield          CT   55:55.6 11:12 
   92    328 Dawn Ramic          F   9/14    44/68   F4049  45 Orange             CT   57:33.8 11:31 
   93    391 Veronica Hirales    F  10/14    45/68   F4049  44 Orange             CT   59:10.1 11:51 
   94    358 Chris Nieves        M   7/7     49/61   M2029  23 Orange             CT 1:00:30.9 12:07 
   95    360 Jacob Bellet        M   4/4     50/61   M1619  17 Orange             CT 1:00:39.9 12:08 
   96    383 Lynn Diero          F  10/14    46/68   F5059  53 Orange             CT 1:01:15.0 12:15 
   97    299 Mary Levari         F  11/14    47/68   F5059  54 Norristown         PA 1:01:43.7 12:21 
   98    377 Claire McCarroll    F  11/17    48/68   F3039  38 Bridgeport         CT 1:01:56.8 12:24 
   99    384 Michelle Schettino  F  12/13    49/68   F2029  26 Hamden             CT 1:01:56.9 12:24 
  100    306 Alieta Lynch        F  11/14    50/68   F4049  49 Branford           CT 1:02:03.6 12:25 
  101    279 Susan George        F  12/14    51/68   F4049  48 Hamden             CT 1:02:03.7 12:25 
  102    278 Thomas Fuchs        M  14/14    51/61   M4049  44 Uncasville         CT 1:03:05.3 12:38 
  103    333 John Salling        M   7/9     52/61   M3039  33 Orange             CT 1:04:35.7 12:56 
  104    354 Silvi Sboui         F  12/17    52/68   F3039  38 Monroe             CT 1:04:39.3 12:56 
  105    371 Leisa Kelly         F  12/14    53/68   F5059  53 Orange             CT 1:07:05.3 13:26 
  106    375 Sue Meadows         F  13/14    54/68   F5059  52 Orange             CT 1:07:06.4 13:26 
  107    277 Sarah Fuchs         F  13/17    55/68   F3039  33 Uncasville         CT 1:09:04.8 13:49 
  108    372 Carolyn Shiffer     F   2/4     56/68   F6069  61 Orange             CT 1:11:43.4 14:21 
  109    302 Kyle Litevich       M   1/3     53/61   M-12    5 Orange             CT 1:11:47.8 14:22 
  110    305 Sara Litevich       F  14/17    57/68   F3039  33 Orange             CT 1:11:48.1 14:22 
  111    285 Catherine Hardiman- F  15/17    58/68   F3039  37 Milford            CT 1:12:03.7 14:25 
  112    304 Lisa Litevich       F   1/1     59/68   F-12    7 Orange             CT 1:12:09.7 14:26 
  113    258 Jenny Blackwood     F  16/17    60/68   F3039  31 Orange             CT 1:12:49.0 14:34 
  114    257 Doug Blackwood      M   8/9     54/61   M3039  38 Orange             CT 1:12:49.3 14:34 
  115    339 Craig Sissick       M   9/9     55/61   M3039  33 Milford            CT 1:13:19.9 14:40 
  116    286 Kelli Harper        F  13/13    61/68   F2029  25 Plainville         CT 1:13:31.6 14:43 
  117    316 Carole Norman       F   2/2     62/68   F7079  70 Clinton            CT 1:14:48.9 14:58 
  118    350 Amy Williams        F  17/17    63/68   F3039  30 Orange             CT 1:15:31.5 15:07 
  119    351 Judy Williams       F   3/4     64/68   F6069  61 Orange             CT 1:15:31.6 15:07 
  120    388 Laury Thomas        F  13/14    65/68   F4049  48 Orange             CT 1:15:32.1 15:07 
  121    255 Hermann Bershtein   M   1/1     56/61   M80+   87 Hamden             CT 1:16:50.8 15:23 
  122    403 Dean Pettnay        M   2/3     57/61   M-12   12 Milford            CT 1:17:42.0 15:33 
  123    404 Ben Cerreta         M   3/3     58/61   M-12   12 Orange             CT 1:17:43.0 15:33 
  124    406 Jd Anderson         M   3/3     59/61   M1315  13 Milford            CT 1:17:44.0 15:33 
  125    378 Deb Marino          F  14/14    66/68   F4049  43 Orange             CT 1:21:00.1 16:13 
  126    326 John Raccuia        M           60/61             Orange             CT 1:28:01.5 17:37 
  127    325 Hugo Raccuia        M           61/61             Orange             CT 1:28:02.5 17:37 
  128    386 Eileen Donovan      F  14/14    67/68   F5059  55 Orange             CT 1:28:04.4 17:37 
  129    395 Ann Onton           F   4/4     68/68   F6069  69 Woodbridge         CT 1:36:20.5 19:17 

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved