Bradley International 5K/10K Road Race

Certified USATF/RRTC #CT-04002-PH

Windsor Locks, CT USA
3/30/2013 8:30 AM

Weather: Sunny - 55'

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results
Scroll down for 10K results


Women: 1st Place Winner :Melissa Stellato

Men: 1st Place Winner :Brian Colonnese

  

================================================================================================
                      ***** Official 5K Results *****
================================================================================================

            ********* Results are in order of gun time ********

   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place Rac No.    Name                Nettime     Guntime    Pace  S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St 
===== === ====== =================== =========== ========== ===== = ======== ===== ======== === ================== == 
    1 5k     157 Brian Colonnese      0:17:46.44   17:48.52  5:44 M   1/13   M2029   1/92    26 Vernon Rockville   CT 
    2 5k     146 Daniel Krasemann     0:17:58.88   17:59.36  5:48 M   1/19   M-19    2/92    11 Suffield           CT 
    3 5k     158 Chris Dufresne       0:18:40.03   18:41.19  6:01 M   1/11   M3039   3/92    34 Windsor Locks      CT 
    4 5k      99 Ben Shaeffer         0:18:51.47   18:56.26  6:06 M   2/13   M2029   4/92    20 Gray               ME 
    5 5k      44 Melissa Stellato     0:18:58.71   19:00.10  6:07 F   1/9    F3039   1/56    31 Windsor            CT 
    6 5k    1206 Adam Bulewich        0:18:58.98   19:00.40  6:08 M   2/11   M3039   5/92    36 Circle             CT 
    7 5k     137 Peter Pevine         0:19:23.25   19:23.73  6:15 M   1/24   M4049   6/92    42 Windsor Locks      CT 
    8 5k      34 Greg Paul            0:19:22.63   19:25.62  6:16 M   3/13   M2029   7/92    29 Marlborough        CT 
    9 5k      39 Scott Rossi          0:19:32.62   19:33.10  6:18 M   1/20   M5059   8/92    50 Enfield            CT 
   10 5k      93 Andrew Sandefur      0:19:46.15   19:48.44  6:23 M   2/19   M-19    9/92    19 Burlington         CT 
   11 5k      96 Cole Canarie         0:19:51.10   19:55.52  6:25 M   3/19   M-19   10/92    12 W Hartford         CT 
   12 5k      40 Vincent Russo        0:20:04.75   20:05.23  6:28 M   4/19   M-19   11/92    15 Windsor Locks      CT 
   13 5k     164 Chris Erikson        0:20:02.35   20:06.11  6:29 M   5/19   M-19   12/92    15 South Windsor      CT 
   14 5k      92 Patrick Sandefur     0:20:12.03   20:14.07  6:31 M   2/20   M5059  13/92    55 Burlington         CT 
   15 5k       6 Jeff Brackett        0:20:33.75   20:35.14  6:38 M   2/24   M4049  14/92    48 Enfield            CT 
   16 5k       7 Daniel Budarz        0:20:29.10   20:42.35  6:40 M   6/19   M-19   15/92    18 South Windsor      CT 
   17 5k      56 Rick Leupold         0:20:44.89   20:47.03  6:42 M   3/24   M4049  16/92    49 Newington          CT 
   18 5k      86 Kathe Snow           0:21:19.00   21:19.00  6:52 F   1/9    F2029   2/56    29 Windsor Locks      CT 
   19 5k      64 Peter Michaelson     0:21:38.67   21:38.67  6:58 M   3/20   M5059  17/92    58 Windsor            CT 
   20 5k      51 Mike Bagge           0:21:37.73   21:49.56  7:02 M   4/13   M2029  18/92    27 East Longmeadow    MA 
   21 5k     116 Mark Flynn           0:21:54.89   21:58.59  7:05 M   4/24   M4049  19/92    46 Farmington         CT 
   22 5k     143 Caleb Tarbell        0:22:10.92   22:13.54  7:10 M   7/19   M-19   20/92    11 Windsor Locks      CT 
   23 5k     105 Anne Ciccio          0:22:17.03   22:24.36  7:13 F   2/9    F3039   3/56    36 Rocky Hill         CT 
   24 5k     140 Tina Beckwith        0:22:37.31   22:41.68  7:19 F   1/15   F4049   4/56    40 Glastonbury        CT 
   25 5k     172 Tommy Padrevita      0:22:48.45   22:54.56  7:23 M   8/19   M-19   21/92    18 Suffield           CT 
   26 5k      23 Mike Kennedy         0:23:14.80   23:18.92  7:31 M   5/24   M4049  22/92    40 Agawam             MA 
   27 5k      26 Robert Lang          0:23:17.96   23:21.12  7:31 M   6/24   M4049  23/92    42 Windsor Locks      CT 
   28 5k     118 Suzanne Riggott      0:23:16.34   23:21.91  7:32 F   2/9    F2029   5/56    28 East Windsor       CT 
   29 5k     112 Chris Thornton       0:23:23.17   23:27.33  7:33 M   7/24   M4049  24/92    40 Springfield        MA 
   30 5k     131 Jason Williams       0:23:33.62   23:35.83  7:36 M   3/11   M3039  25/92    34 Hartford           CT 
   31 5k     126 Tammi House          0:23:31.61   23:38.52  7:37 F   3/9    F3039   6/56    32 1294               CT 
   32 5k     149 Kelly Rossignol      0:23:35.64   23:39.29  7:37 F   4/9    F3039   7/56    34 Windsor Locks      CT 
   33 5k     159 Blake Dufresne       0:23:39.12   23:49.67  7:41 M   9/19   M-19   26/92     9 Windsor Locks      CT 
   34 5k      49 Douglas Woods        0:23:46.41   23:50.04  7:41 M   8/24   M4049  27/92    46 Windsor            CT 
   35 5k      97 Michael Canzrie      0:23:46.93   23:54.17  7:42 M   4/20   M5059  28/92    52 W Hartford         CT 
   36 5k      66 Maksymillian Keska   0:23:56.69   23:58.98  7:44 M   4/11   M3039  29/92    36 Plantsville        CT 
   37 5k     165 Isabelle Erikson     0:23:55.15   24:02.32  7:45 F   1/11   F-19    8/56    12 South Windsor      CT 
   38 5k     160 Tracey Dufresne      0:24:09.28   24:20.09  7:50 F   2/15   F4049   9/56    40 Windsor Locks      CT 
   39 5k      62 Paul Ryan            0:24:09.71   24:25.10  7:52 M   9/24   M4049  30/92    41 Suffield           CT 
   40 5k      43 Delbe Spath          0:24:25.98   24:36.70  7:56 M  10/24   M4049  31/92    47 Windsor Locks      CT 
   41 5k     161 Brandon Stafford     0:25:00.08   25:00.08  8:03 M   5/13   M2029  32/92    27 Suffield           CT 
   42 5k      75 Nicolas Cyr          0:25:02.41   25:02.89  8:04 M  10/19   M-19   33/92    12 Suffield           CT 
   43 5k      47 Stephen Tolman       0:24:57.42   25:04.69  8:05 M   1/5    M60+   34/92    67 Vernon             CT 
   44 5k      84 Doug Kelly           0:25:02.62   25:07.80  8:06 M   2/5    M60+   35/92    63 Windsor            CT 
   45 5k      60 Need Data            0:25:27.98   25:37.20  8:15                                                     
   46 5k      52 Jenn Bagge           0:25:33.82   25:49.21  8:19 F   3/9    F2029  10/56    25 East Longmeadow    MA 
   47 5k      98 Al Schaefer          0:25:50.83   25:58.70  8:22 M   5/20   M5059  36/92    58 Gray               ME 
   48 5k     125 Stan Budarz          0:25:40.72   26:00.82  8:23 M  11/24   M4049  37/92    45 Manchester         CT 
   49 5k     162 Bryce Dearborn       0:26:07.78   26:14.37  8:27 M  11/19   M-19   38/92    12 Windsor Locks      CT 
   50 5k     171 Matt Vaccarelli      0:25:59.38   26:14.90  8:27 M   6/13   M2029  39/92    27 W Hartford         CT 
Place Rac No.    Name                Nettime     Guntime    Pace  S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St 
===== === ====== =================== =========== ========== ===== = ======== ===== ======== === ================== == 
   51 5k     104 Luis Lebron          0:26:10.87   26:26.73  8:31 M   7/13   M2029  40/92    26 Hartford           CT 
   52 5k       8 Mark Budarz          0:26:11.92   26:31.28  8:33 M   6/20   M5059  41/92    57 South Windsor      CT 
   53 5k      70 Lisa Farr            0:26:36.39   26:43.49  8:37 F   3/15   F4049  11/56    44 Windsor Locks      CT 
   54 5k      29 Todd Lovell          0:26:36.91   26:53.91  8:40 M   5/11   M3039  42/92    32 Somerville         MA 
   55 5k      74 Nate Cyr             0:26:51.74   26:53.66  8:40 M  12/19   M-19   43/92    12 Suffield           CT 
   56 5k    1213 Amanda Jenkins       0:26:37.20   26:55.85  8:41 F   4/9    F2029  12/56    24 Westbrook          CT 
   57 5k      27 Paul Lovell          0:26:41.88   26:58.20  8:41 M   7/20   M5059  44/92    53 West Suffield      CT 
   58 5k     110 Tom Walsh            0:26:51.82   27:01.24  8:42 M   8/20   M5059  45/92    58 Wethersfield       CT 
   59 5k      14 Sarah Cutting        0:26:53.28   27:02.32  8:43 F   2/11   F-19   13/56    14 Vernon             CT 
   60 5k      95 Benjamin Conniff     0:26:54.46   27:02.25  8:43 M  13/19   M-19   46/92    12 Windsor Locks      CT 
   61 5k     148 Darryl Johnson       0:27:13.15   27:15.63  8:47 M   9/20   M5059  47/92    52 Windsor Locks      CT 
   62 5k      55 Gene Leonard         0:27:09.92   27:22.67  8:49 M  12/24   M4049  48/92    47 Somers             CT 
   63 5k     145 John Lopes           0:27:17.53   27:22.51  8:49 M  13/24   M4049  49/92    47 Suffield           CT 
   64 5k     100 Jervis Nelson        0:27:06.51   27:22.79  8:49 M   6/11   M3039  50/92    39 Unionville         CT 
   65 5k      31 James Mazeski        0:27:23.85   27:28.84  8:51 M  10/20   M5059  51/92    56 Manchester         CT 
   66 5k      71 Hannah Farr          0:27:25.77   27:40.54  8:55 F   3/11   F-19   14/56    12 Windsor Locks      CT 
   67 5k      58 Lincoln Pease        0:27:40.61   27:53.30  8:59 M   3/5    M60+   52/92    66 Somers             CT 
   68 5k     156 Curtis Wohler        0:28:07.13   28:18.91  9:07 M  11/20   M5059  53/92    56 Suffield           CT 
   69 5k     141 Amaya Quintana-Wrig  0:28:07.07   28:22.27  9:08 F   4/11   F-19   15/56    11 Windsor Locks      CT 
   70 5k      89 Rick Laguerre        0:28:25.92   28:29.26  9:11 M   8/13   M2029  54/92    27 Windsor            CT 
   71 5k     111 Chiara Medina        0:28:30.69   28:35.35  9:13 F   1/10   F5059  16/56    50 Plainville         CT 
   72 5k     147 Patrick Rosenberger  0:28:31.76   28:41.59  9:15 M  12/20   M5059  55/92    50 East Granby        CT 
   73 5k      20 Angela Gioiella      0:28:35.66   28:44.59  9:16 F   4/15   F4049  17/56    42 Windsor Locks      CT 
   74 5k      78 Michael Hood         0:28:41.33   28:50.29  9:17 M   4/5    M60+   56/92    60                       
   75 5k     119 Need Data            0:28:43.00   28:51.73  9:18                                                     
   76 5k      61 Need Data            0:28:45.02   28:53.36  9:18                                                     
   77 5k     123 Michael Koblosh      0:28:42.15   28:54.11  9:19 M  14/24   M4049  57/92    47 Enfield            CT 
   78 5k    1255 Jonathan Hartman     0:28:47.40   28:57.12  9:20 M  15/24   M4049  58/92    46 New Haven          CT 
   79 5k      68 Need Data            0:28:49.20   29:03.46  9:22                                                     
   80 5k     132 May Oliver           0:28:54.28   29:05.19  9:22 F   5/11   F-19   18/56    16 Manchester Center  VT 
   81 5k     133 Christine Erikson    0:28:54.49   29:05.26  9:22 F   2/10   F5059  19/56    51 South Windsor      CT 
   82 5k     136 MacKenzie Devine     0:29:04.30   29:13.20  9:25 F   6/11   F-19   20/56    14 Windsor Locks      CT 
   83 5k      94 Keith Conniff        0:29:06.66   29:14.75  9:25 M  16/24   M4049  59/92    42 Windsor Locks      CT 
   84 5k     139 Frank Ravenola       0:29:09.11   29:18.66  9:27 M  17/24   M4049  60/92    49 Suffield           CT 
   85 5k    1244 Nicholas Leone       0:29:27.60   29:46.41  9:35 M   7/11   M3039  61/92    32 Niantic            CT 
   86 5k     101 Norman Shabarek      0:29:29.05   29:48.45  9:36 M  18/24   M4049  62/92    46 Enfield            CT 
   87 5k     127 Dave Dufreshe        0:29:38.62   29:51.48  9:37 M  13/20   M5059  63/92    53 Holyoke            MA 
   88 5k     124 Megan Budd           0:29:51.34   29:56.97  9:39 F   5/9    F3039  21/56    33 Enfield            CT 
   89 5k     120 Matthew Spies        0:29:38.66   29:58.17  9:39 M  19/24   M4049  64/92    49 Brookfield         CT 
   90 5k      13 Audrey Courtney      0:29:38.64   29:59.14  9:40 F   3/10   F5059  22/56    53 Vernon             CT 
   91 5k      50 Caitlyn Arsenault    0:30:02.82   30:14.77  9:45 F   5/9    F2029  23/56    24 East Granby        CT 
   92 5k     168 Edwars Gallegos      0:29:55.53   30:18.18  9:46 M   9/13   M2029  65/92    23 W Hartford         CT 
   93 5k      53 Christopher Bulat    0:29:55.98   30:20.13  9:46 M  14/19   M-19   66/92    11 Windsor Locks      CT 
   94 5k     167 Evan Bieber          0:29:59.35   30:21.86  9:47 M  10/13   M2029  67/92    23 W Hartford         CT 
   95 5k      24 William Kupernik,    0:30:09.86   30:26.31  9:48 M  20/24   M4049  68/92    48 Windsor Locks      CT 
   96 5k      37 Kristi Roberge       0:30:22.10   30:37.82  9:52 F   4/10   F5059  24/56    58 Coventry           CT 
   97 5k      73 Need Data            0:30:28.82   30:44.88  9:54                                                     
   98 5k      81 Racquel Parker       0:30:29.19   30:47.61  9:55 F   5/15   F4049  25/56    43 Windsor            CT 
   99 5k     117 Karen Chervak        0:30:39.73   30:53.66  9:57 F   1/2    F60+   26/56    63 Avon               CT 
  100 5k      22 Marek Kement         0:30:46.62   30:54.64  9:57 M  21/24   M4049  69/92    42 East Windsor       CT 
Place Rac No.    Name                Nettime     Guntime    Pace  S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St 
===== === ====== =================== =========== ========== ===== = ======== ===== ======== === ================== == 
  101 5k      38 Michaela Rosenberge  0:30:45.07   30:55.39  9:58 F   5/10   F5059  27/56    50 East Granby        CT 
  102 5k      25 Melissaa Lang        0:30:44.25   30:56.35  9:58 F   6/15   F4049  28/56    40 Windsor Locks      CT 
  103 5k     150 Brian Carroll        0:30:57.84   31:05.40 10:01 M   8/11   M3039  70/92    39 Suffield           CT 
  104 5k     151 Jacob Carroll        0:30:57.90   31:05.18 10:01 M  15/19   M-19   71/92     6 Suffield           CT 
  105 5k     113 Jessica Palozie      0:30:51.41   31:08.30 10:02 F   6/9    F3039  29/56    30 East Granby        CT 
  106 5k      65 Need Data            0:30:55.34   31:09.16 10:02                                                     
  107 5k     152 Kathy Carney         0:30:57.84   31:12.87 10:03 F   7/15   F4049  30/56    46 Suffield           CT 
  108 5k     155 Kristen Komer        0:30:57.96   31:12.94 10:03 F   8/15   F4049  31/56    43 Suffield           CT 
  109 5k     154 Melissa Herald       0:30:57.89   31:13.16 10:03 F   7/9    F3039  32/56    34 Suffield           CT 
  110 5k     106 Laura Tierney        0:31:20.03   31:29.87 10:09 F   9/15   F4049  33/56    49 Springfield        MA 
  111 5k      36 Sue Riley            0:31:17.85   31:32.72 10:10 F   2/2    F60+   34/56    63 Windsor Locks      CT 
  112 5k       3 Sara Bawtinheimer    0:31:25.34   31:37.57 10:11 F   6/9    F2029  35/56    23 East Granby        CT 
  113 5k     153 Peter Montigny       0:31:25.03   31:37.62 10:11 M  11/13   M2029  72/92    23 East Granby        CT 
  114 5k       2 Meg Bawtinheimer     0:31:29.50   31:42.07 10:13 F   6/10   F5059  36/56    53 East Granby        CT 
  115 5k      42 Coleman Smith        0:31:25.18   31:43.20 10:13 M  14/20   M5059  73/92    58 Suffield           CT 
  116 5k     114 Kristin Broska       0:32:38.18   32:55.65 10:36 F   7/9    F2029  37/56    29 East Granby        CT 
  117 5k    1202 Irene Berardi        0:32:56.78   33:05.57 10:40 F   8/9    F3039  38/56    36 East Longmeadow    MA 
  118 5k     163 Need Data            0:32:55.59   33:16.07 10:43                                                     
  119 5k       4 Alexis Beckford      0:33:07.66   33:17.78 10:44 F   8/9    F2029  39/56    21 Windsor Locks      CT 
  120 5k      79 Alberta Cifuentes    0:33:05.20   33:19.47 10:44 F   9/9    F2029  40/56    29                       
  121 5k     109 Megan Lemay          0:33:41.32   33:46.77 10:53 M  16/19   M-19   74/92    10 South Windsor      CT 
  122 5k      85 Paul Pagenkopp       0:34:05.06   34:14.68 11:02 M  15/20   M5059  75/92    58                       
  123 5k     169 Robin Niemitz        0:34:12.83   34:22.09 11:04 F   7/10   F5059  41/56    51 Enfield            CT 
  124 5k      17 Tom Eldridge         0:34:19.73   34:37.95 11:09 M  22/24   M4049  76/92    45 Coventry           CT 
  125 5k     122 Cynthia Olivo        0:34:37.54   34:46.23 11:12 M   9/11   M3039  77/92    32 Westfield          MA 
  126 5k      54 Nicholas Bulat       0:34:33.00   34:57.20 11:16 M  17/19   M-19   78/92    10 Windsor Locks      CT 
  127 5k      87 Ryan Crocker         0:34:55.66   35:04.11 11:18 M  18/19   M-19   79/92     7 Suffield           CT 
  128 5k      88 Heidi Crocker        0:34:55.80   35:04.19 11:18 F   9/9    F3039  42/56    33 Suffield           CT 
  129 5k     138 Michael Spagnolo     0:35:01.36   35:12.25 11:20 M  23/24   M4049  80/92    46 Suffield           CT 
  130 5k      41 James Shewokis       0:35:00.38   35:19.92 11:23 M  24/24   M4049  81/92    49 Somers             CT 
  131 5k      57 Cari Mazza           0:35:03.54   35:23.31 11:24 F  10/15   F4049  43/56    43 Somers             CT 
  132 5k     170 Mary Kay Rendock     0:35:06.98   35:25.01 11:24 F   8/10   F5059  44/56    50 Windsor            CT 
  133 5k     103 Rachel Mazza         0:35:12.30   35:31.75 11:27 F   7/11   F-19   45/56    17 Agawam             MA 
  134 5k     173 John Bielonko        0:35:26.45   35:31.68 11:27 M  16/20   M5059  82/92    53 Suffield           CT 
  135 5k     121 Leslee Boss          0:36:15.18   36:23.78 11:43 M  12/13   M2029  83/92    26 Agawam             MA 
  136 5k       5 Nap Benaitis         0:36:23.02   36:38.52 11:48 M  17/20   M5059  84/92    57 Windsor Locks      CT 
  137 5k     129 Mary Carroll         0:36:35.62   36:50.74 11:52 F  11/15   F4049  46/56    49 Holyoke            MA 
  138 5k      59 Anthony Ruggiero     0:36:37.25   36:54.19 11:53 M  13/13   M2029  85/92    28 Windsor Locks      CT 
  139 5k     135 Joyce Dunklee        0:36:39.38   36:55.94 11:54 F   9/10   F5059  47/56    52 Hampden            MA 
  140 5k     102 Robert Baldwin       0:37:12.80   37:24.40 12:03 M  18/20   M5059  86/92    53 Torrington         CT 
  141 5k     144 James Tarbell        0:37:53.69   38:12.05 12:18 M  10/11   M3039  87/92    38 Windsor Locks      CT 
  142 5k      69 Abby Farr            0:37:55.43   38:13.57 12:19 F   8/11   F-19   48/56     9 Windsor Locks      CT 
  143 5k     142 Arianna Tarbell      0:37:59.19   38:16.99 12:20 F   9/11   F-19   49/56     9 Windsor Locks      CT 
  144 5k       1 Joseph Albano        0:38:06.11   38:24.19 12:22 M  19/19   M-19   88/92     7 Enfield            CT 
  145 5k      83 Sharon Koonze        0:39:51.99   39:51.99 12:50 M  19/20   M5059  89/92    58 Ellington          CT 
  146 5k      15 Ashley Dearborn      0:40:07.88   40:30.73 13:03 F  10/11   F-19   50/56    10 Windsor Locks      CT 
  147 5k      19 Rebecca Foster       0:40:07.58   40:30.80 13:03 F  11/11   F-19   51/56    11 Windsor Locks      CT 
  148 5k     166 Elizabeth Gallegos   0:40:34.12   40:56.12 13:11 F  12/15   F4049  52/56    47 W Hartford         CT 
  149 5k     130 Lemieux Susana       0:42:16.16   42:34.75 13:43 F  13/15   F4049  53/56    41 Southwick          MA 
  150 5k      82 David Koonze         0:45:36.12   45:53.49 14:47 M   5/5    M60+   90/92    64 Ellington          CT 
Place Rac No.    Name                Nettime     Guntime    Pace  S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St 
===== === ====== =================== =========== ========== ===== = ======== ===== ======== === ================== == 
  151 5k      16 Jennifer Dearborn    0:45:46.07   46:09.00 14:52 F  14/15   F4049  54/56    47 Windsor Locks      CT 
  152 5k      18 Debbie Foster        0:45:45.69   46:08.83 14:52 F  15/15   F4049  55/56    45 Windsor Locks      CT 
  153 5k     107 Robin Chervenak      0:50:03.69   50:25.12 16:14 F  10/10   F5059  56/56    50 Windsor Locks      CT 
  154 5k     108 Michelle Vacharakup  0:53:13.62   53:30.44 17:14 M  11/11   M3039  91/92    39 Enfield            CT 
  155 5k     115 Christopher Musco    0:57:41.12   57:56.14 18:39 M  20/20   M5059  92/92    56 Windsor Locks      CT 
  156 5k      67 Need Data            0:57:48.82   58:03.01 18:42                                                     
  157 5k      76 Need Data            0:57:48.93   58:03.37 18:42                                            

 


 

 

Men: 1st Place Winner :Rick Sobey

Women: 1st Place Winner :Beth Frasemann

  ================================================================================================
 ***** Official 10K Results *****
================================================================================================

            ********* Results are in order of gun time ********

   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place Rac No.    Name                Nettime     Guntime    Pace  S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St 
===== === ====== =================== =========== ========== ===== = ======== ===== ======== === ================== == 
    1 10k   1297 Rick Sobey           0:36:51.32   36:52.67  5:57 M   1/6    M2029   1/62    23 Worcester          MA 
    2 10k   1273 Kevin Goehring       0:38:36.16   38:36.64  6:13 M   1/15   M5059   2/62    50 Farmington         CT 
    3 10k   1271 Michael Vitale       0:39:10.01   39:11.60  6:19 M   1/15   M3039   3/62    37 Glastonbury        CT 
    4 10k   1262 Ken Clark            0:39:20.50   39:20.98  6:20 M   2/15   M5059   4/62    50 Somers             CT 
    5 10k   1259 John Minervino       0:39:23.57   39:26.90  6:21 M   1/18   M4049   5/62    49                       
    6 10k   1217 Kris Lingerfelter    0:39:43.82   39:44.30  6:24 M   2/15   M3039   6/62    35 Windsor Locks      CT 
    7 10k   1298 Beth Frasemann       0:40:04.75   40:05.23  6:28 F   1/18   F3039   1/49    39 Suffield           CT 
    8 10k   1261 David Bruzik         0:41:36.89   41:40.82  6:43 M   2/18   M4049   7/62    46 Rocky Hill         CT 
    9 10k     90 Florette Jabouin     0:41:36.43   41:42.58  6:43 M   3/15   M5059   8/62    55 Windsor            CT 
   10 10k   1226 Jonathan Morales     0:41:40.08   41:45.70  6:44 M   3/15   M3039   9/62    37 East Windsor       CT 
   11 10k   1267 Art Byram            0:42:18.51   42:21.12  6:49 M   3/18   M4049  10/62    49 Glastonbury        CT 
   12 10k     91 Piere Jabouin        0:42:40.12   42:40.12  6:53 M   4/15   M5059  11/62    57 Windsor            CT 
   13 10k   1242 Mark Barile          0:42:46.95   42:51.04  6:54 M   4/15   M3039  12/62    31 Windsor Locks      CT 
   14 10k   1208 Mark Crudi           0:42:57.42   42:57.90  6:55 M   5/15   M3039  13/62    39 Bristol            CT 
   15 10k   1269 Elizabeth Foster     0:43:15.58   43:17.16  6:58 F   1/16   F2029   2/49    25 Cambridge          MA 
   16 10k   1284 Steven Morse         0:43:51.00   43:52.86  7:04 M   1/5    M60+   14/62    60 Broad Brook        CT 
   17 10k   1204 Richard Brown        0:43:56.65   44:00.72  7:05 M   4/18   M4049  15/62    48 Berlin             CT 
   18 10k   1311 Dan Dumais           0:44:06.86   44:09.35  7:07 M   5/15   M5059  16/62    52 Simsbury           CT 
   19 10k   1277 David Bruton         0:44:16.43   44:20.37  7:09 M   6/15   M5059  17/62    53 Enfield            CT 
   20 10k   1294 Kevin Tranberg       0:44:40.59   44:40.59  7:12 M   5/18   M4049  18/62    44 Wethersfield       CT 
   21 10k   1228 Kristina O'Brien     0:44:36.70   44:41.90  7:12 F   2/18   F3039   3/49    31 Enfield            CT 
   22 10k   1210 Christopher Evans    0:44:39.60   44:45.01  7:13 M   6/18   M4049  19/62    43 Meriden            CT 
   23 10k   1304 Brian McNealey       0:45:07.04   45:11.47  7:17 M   7/15   M5059  20/62    51 Unionville         CT 
   24 10k   1240 Leon Brin            0:45:01.66   45:14.71  7:17 M   7/18   M4049  21/62    42 Hamden             CT 
   25 10k   1263 Veronika Olsen       0:45:10.30   45:16.85  7:18 F   3/18   F3039   4/49    36 Enfield            CT 
   26 10k   1205 David Buono          0:45:26.01   45:26.49  7:19 M   8/15   M5059  22/62    51 Unionville         CT 
   27 10k   1245 Kevin Manley         0:45:29.61   45:32.18  7:20 M   6/15   M3039  23/62    39 East Longmeadow    MA 
   28 10k   1252 Need Data            0:45:50.92   45:57.52  7:24                                                     
   29 10k   1236 Laura Tignonsini     0:45:59.12   46:00.94  7:25 F   2/16   F2029   5/49    29 Manchester         CT 
   30 10k   1264 Erin Grimes          0:46:24.32   46:31.02  7:30 F   4/18   F3039   6/49    32 Enfield            CT 
   31 10k     72 Bill Evans           0:46:29.32   46:36.51  7:31 M   8/18   M4049  24/62    46 *no Town Given*    XX 
   32 10k   1309 Jaime Seligmann      0:46:47.27   46:47.27  7:32 F   3/16   F2029   7/49    25 Maple Hill         CT 
   33 10k   1310 Adam Quagliaroli     0:46:44.15   46:48.25  7:32 M   7/15   M3039  25/62    32 Windsor Locks      CT 
   34 10k   1220 Jacqueline Lovelace  0:46:53.34   46:58.11  7:34 F   5/18   F3039   8/49    33 Meriden            CT 
   35 10k   1290 Catherine Lyons      0:47:15.66   47:18.94  7:37 F   1/7    F5059   9/49    55 Bloomfield         CT 
   36 10k   1296 Abigail Dunklee      0:47:08.63   47:24.11  7:38 F   4/16   F2029  10/49    22 Hampden            MA 
   37 10k   1287 Michael Roccanti     0:47:31.94   47:38.19  7:40 M   9/15   M5059  26/62    57 Suffield           CT 
   38 10k   1295 Charles Dunklee III  0:47:32.10   47:48.23  7:42 M  10/15   M5059  27/62    54 Hampden            MA 
   39 10k   1302 Sarah Larocque       0:47:34.20   47:51.31  7:43 F   5/16   F2029  11/49    29 Enfield            CT 
   40 10k   1306 Brennan Sheahan      0:48:09.12   48:12.09  7:46 M   9/18   M4049  28/62    42 North Granby       CT 
   41 10k   1235 Scott Taylor         0:48:16.77   48:16.77  7:47 M   8/15   M3039  29/62    37 Suffield           CT 
   42 10k   1278 Garrett Lemek        0:48:27.56   48:31.31  7:49 M  11/15   M5059  30/62    52 Stafford Springs   CT 
   43 10k   1316 Erin Lauer           0:48:18.35   48:34.60  7:50 F   6/18   F3039  12/49    36 West Hartland      CT 
   44 10k    128 Grace Hamel          0:48:43.04   48:57.74  7:53 F   1/2    F-19   13/49    15 Holyoke            MA 
   45 10k   1308 Paul Baldini         0:49:15.64   49:18.66  7:57 M  10/18   M4049  31/62    41 North Haven        CT 
   46 10k   1250 Matthew Miller       0:49:01.28   49:19.25  7:57 M  11/18   M4049  32/62    40 Enfield            CT 
   47 10k   1299 Carlos Lara          0:49:47.97   49:53.42  8:02 M   1/2    M0099  33/62     0 Avon               CT 
   48 10k    134 Tiffany Morin        0:49:59.39   50:07.62  8:05 F   6/16   F2029  14/49    22 North Oxford       MA 
   49 10k   1207 Robert Cook          0:50:03.86   50:10.71  8:05 M  12/18   M4049  34/62    45 South Windsor      CT 
   50 10k   1283 Adam Osmond          0:50:27.60   50:30.89  8:08 M  13/18   M4049  35/62    45 Farmington         CT 
Place Rac No.    Name                Nettime     Guntime    Pace  S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St 
===== === ====== =================== =========== ========== ===== = ======== ===== ======== === ================== == 
   51 10k   1318 Emily Chapple        0:50:30.91   50:41.00  8:10 F   7/18   F3039  15/49    31 East Granby        CT 
   52 10k   1230 Jude Sargent         0:50:49.99   50:50.47  8:11 M   1/1    M-19   36/62    10 West Hartford      CT 
   53 10k   1238 Brian Whitney        0:51:24.04   51:34.29  8:18 M   2/6    M2029  37/62    24 Groton             CT 
   54 10k   1291 Kaitlin Cardello     0:51:42.92   51:47.81  8:21 F   2/2    F-19   16/49    19 East Granby        CT 
   55 10k   1293 John Drummond        0:52:18.11   52:31.99  8:28 M   3/6    M2029  38/62    24 Springfield        MA 
   56 10k   1317 Tara Sundie          0:52:26.77   52:43.45  8:30 F   8/18   F3039  17/49    37 Winsted            CT 
   57 10k   1222 Carmen Martinez      0:52:42.28   52:50.51  8:31 F   9/18   F3039  18/49    35 Springfield        MA 
   58 10k   1221 Neil MacKinnon       0:53:22.54   53:22.54  8:36 M  12/15   M5059  39/62    55 Suffield           CT 
   59 10k   1280 Cliff Collins        0:53:17.24   53:23.55  8:36 M  13/15   M5059  40/62    53 East Hampton       CT 
   60 10k   1281 Kim Collins          0:53:17.66   53:23.46  8:36 F   7/16   F2029  19/49    24 New Milford        CT 
   61 10k   1274 Jo Marchetti         0:53:23.83   53:27.31  8:37 F   1/2    F60+   20/49    70 Maple Hill         CT 
   62 10k   1279 Emily Sirois         0:53:14.73   53:28.07  8:37 F   8/16   F2029  21/49    29 Southwick          MA 
   63 10k   1286 William Chervak      0:53:15.29   53:28.84  8:37 M   2/5    M60+   41/62    64 Avon               CT 
   64 10k   1319 Haji Reed            0:50:47.83   53:37.16  8:38 M   2/2    M0099  42/62     0 Wilbraham          MA 
   65 10k   1251 Cathy King           0:53:40.35   53:45.05  8:40 F   2/7    F5059  22/49    53 Manchester         CT 
   66 10k   1307 Samuel Lewbel        0:53:53.60   53:56.25  8:41 M   3/5    M60+   43/62    63 Stafford Springs   CT 
   67 10k   1312 Tom Orifice          0:53:47.44   54:01.55  8:42 M  14/18   M4049  44/62    49 Enfield            CT 
   68 10k   1256 Need Data            0:53:55.03   54:07.16  8:43                                                     
   69 10k   1253 Need Data            0:54:29.92   54:36.73  8:48                                                     
   70 10k   1247 Chris Tweeddale      0:54:36.83   54:36.83  8:48 M  15/18   M4049  45/62    41 Enfield            CT 
   71 10k   1289 Holly Smith          0:54:30.93   54:37.31  8:48 M  16/18   M4049  46/62    41 Long Beach         NY 
   72 10k   1249 Need Data            0:54:39.70   54:47.62  8:50                                                     
   73 10k   1276 Ted Farver           0:54:57.39   55:05.09  8:52 M   4/5    M60+   47/62    63 Windsor Locks      CT 
   74 10k   1241 Maryann Morris       0:55:10.98   55:20.91  8:55 F   3/7    F5059  23/49    58 Vernon             CT 
   75 10k   1260 Allen Pangilinan     0:55:18.15   55:22.90  8:55 M   4/6    M2029  48/62    25 South Windsor      CT 
   76 10k   1201 Todd Albano          0:55:28.18   55:45.21  8:59 M   9/15   M3039  49/62    36 Enfield            CT 
   77 10k   1216 Mike Levesque        0:55:48.63   55:54.72  9:00 M  10/15   M3039  50/62    37 Enfield            CT 
   78 10k   1257 Need Data            0:56:17.68   56:21.48  9:05                                                     
   79 10k   1292 Rachel Gazda         0:56:16.73   56:30.40  9:06 F   9/16   F2029  24/49    29 Springfield        MA 
   80 10k   1224 Gherardo Mauri       0:56:38.57   56:56.50  9:10 M  11/15   M3039  51/62    34 Enfield            CT 
   81 10k   1275 Tim Dennis           0:56:52.93   57:10.13  9:13 M  14/15   M5059  52/62    54 Ellington          CT 
   82 10k     33 Jennifer Orifice     0:57:13.20   57:27.80  9:15 F   1/4    F4049  25/49    40 Chicago            IL 
   83 10k   1288 Kayne Karnbach       0:57:21.86   57:28.05  9:15 M  12/15   M3039  53/62    35 Gainesville        VA 
   84 10k   1314 Barbara Oliver       0:57:28.96   57:40.23  9:17 F   2/4    F4049  26/49    45 Manchester Center  VT 
   85 10k   1285 Jessica Chervenak    0:57:22.45   57:41.62  9:18 F  10/16   F2029  27/49    24 Windsor Locks      CT 
   86 10k   1225 Jennifer Mora        0:57:31.58   57:43.59  9:18 F  11/16   F2029  28/49    29 Enfield            CT 
   87 10k   1303 Nicole Tarbel        0:57:44.31   58:01.59  9:21 F  10/18   F3039  29/49    38 Windsor Locks      CT 
   88 10k   1305 Laurie Von Schmidt   0:58:00.27   58:09.68  9:22 F   4/7    F5059  30/49    52 Pleasant Valley    CT 
   89 10k   1315 Christopher Szpara   0:58:09.83   58:18.89  9:24 M  13/15   M3039  54/62    37 Enfield            CT 
   90 10k   1234 Peter Stagon         0:58:17.04   58:20.38  9:24 M   5/5    M60+   55/62    60 Broad Brook        CT 
   91 10k   1265 Richard Pelosi       0:58:23.08   58:36.21  9:26 M  15/15   M5059  56/62    59 Longmeadow         MA 
   92 10k   1272 Joan Munroe          0:58:28.98   58:38.19  9:27 F   5/7    F5059  31/49    58 Newington          CT 
   93 10k   1268 Zofia Turosz         0:58:35.95   58:39.13  9:27 F   2/2    F60+   32/49    74                       
   94 10k   1246 Anne Plaut           0:58:59.40   59:10.83  9:32 F  11/18   F3039  33/49    39 Tariffville        CT 
   95 10k   1229 Elizabeth Sargent    0:59:06.72   59:16.65  9:33 F  12/18   F3039  34/49    37 West Hartford      CT 
   96 10k   1313 David Ginsberg       0:59:14.33   59:21.76  9:34 M  14/15   M3039  57/62    32 Granby             CT 
   97 10k     30 Patti Martin         0:59:15.48   59:23.51  9:34 F  13/18   F3039  35/49    39 Windsor            CT 
   98 10k   1237 Allegra Weir         0:59:48.24   59:48.24  9:38 F  14/18   F3039  36/49    35 Hebron             CT 
   99 10k   1231 Nicole Schreier      0:59:38.99   59:50.25  9:38 F  15/18   F3039  37/49    31 Manchester         CT 
  100 10k   1215 Ashley Levesque      0:59:53.35   59:59.58  9:40 F  12/16   F2029  38/49    29 Enfield            CT 
Place Rac No.    Name                Nettime     Guntime    Pace  S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St 
===== === ====== =================== =========== ========== ===== = ======== ===== ======== === ================== == 
  101 10k   1300 Ryan Janis           1:00:25.38 1:00:39.08  9:46 M   5/6    M2029  58/62    23 W Hartford         CT 
  102 10k   1218 Brian Logie          1:01:31.59 1:01:53.49  9:58 M  15/15   M3039  59/62    31 Granby             CT 
  103 10k   1219 Kristyn Logie        1:01:31.66 1:01:53.44  9:58 F  13/16   F2029  39/49    29 Granby             CT 
  104 10k   1258 Wendy Bowers         1:01:49.02 1:02:00.64  9:59 F   6/7    F5059  40/49    51 East Granby        CT 
  105 10k   1301 Amanda Sullivan      1:03:36.74 1:03:50.28 10:17 F  14/16   F2029  41/49    23 Wethersfield       CT 
  106 10k   1282 Alberto Franceschet  1:04:30.63 1:04:49.61 10:26 M  17/18   M4049  60/62    42 Windsor            CT 
  107 10k   1239 Vivianne Wong        1:04:34.33 1:04:55.25 10:27 F   3/4    F4049  42/49    48 Windsor Locks      CT 
  108 10k   1232 Amy Sissala          1:04:55.27 1:05:14.36 10:30 F  15/16   F2029  43/49    27 Groton             CT 
  109 10k   1223 Bethany Mauri        1:05:02.75 1:05:20.42 10:31 F  16/18   F3039  44/49    35 Enfield            CT 
  110 10k   1209 Aubri Drake          1:05:05.40 1:05:26.49 10:32 M   6/6    M2029  61/62    26 East Berlin        CT 
  111 10k   1270 Amielu Oullette      1:05:10.58 1:05:31.18 10:33 F  17/18   F3039  45/49    34 Enfield            CT 
  112 10k     35 Eric Purvis          1:05:11.24 1:05:31.95 10:33 M  18/18   M4049  62/62    41 Enfield            CT 
  113 10k   1266 Vicki Quagliaroli    1:06:18.10 1:06:24.82 10:42 F   7/7    F5059  46/49    59 Stafford Springs   CT 
  114 10k   1203 Elise Boutin         1:06:43.16 1:07:05.89 10:48 F  16/16   F2029  47/49    28 Windsor Locks      CT 
  115 10k   1211 Lauren Farley        1:07:54.77 1:08:17.54 11:00 F   4/4    F4049  48/49    45 East Granby        CT 
  116 10k   1243 Alyssa Johnson       1:11:01.50 1:11:20.75 11:29 F  18/18   F3039  49/49    33 Newington          CT 

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved