Bailey's Garden 5K Road Race

Lebanon, CT USA

5/19/2013 1:30 PM

Weather: Rain - 60's

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner :Silas Olsen

Women: 1st Place Winner :Samara Johnson


 


================================================================================================
***** Official 5K Results *****
================================================================================================

Place No.    Name                S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St Time      Pace  
===== ====== =================== = === ======== ======== ===== ================== == ========= ===== 
    1    746 Silas Olsen         M  12   1/10     1/33   M1118 Lebanon            CT   21:32.4  6:56 
    2    764 Adam Densonan       M  12   2/10     2/33   M1118 Lebanon            CT   21:35.7  6:58 
    3    723 Cody Mathewson      M  12   3/10     3/33   M1118 Lebanon            CT   22:00.1  7:05 
    4    737 Sean Caler          M  26   1/4      4/33   M1929 North Windham      CT   22:00.6  7:06 
    5    708 Samara Johnson      F  15   1/13     1/49   F1118 Lebanon            CT   22:51.3  7:22 
    6    765 Chris Fabry         M  35   1/5      5/33   M3039 Jewett City        CT   22:56.3  7:23 
    7    749 Sam Shifrin         M  54   1/3      6/33   M5059 Windham            CT   22:58.6  7:24 
    8    736 Robert Judd         M  36   2/5      7/33   M3039 Lebanon            CT   23:07.9  7:27 
    9    782 Cooper Shifrin      M  12   4/10     8/33   M1118 Lebanon            CT   23:12.0  7:29 
   10    718 Anna Justin         F  13   2/13     2/49   F1118 Lebanon            CT   23:23.9  7:32 
   11    704 Micah Person        M  12   5/10     9/33   M1118 Lebanon            CT   23:24.6  7:33 
   12    702 Matthew Schreiter   M  10   1/4     10/33   M-10  Lebanon            CT   23:37.1  7:37 
   13    750 Matt Socak          M  35   3/5     11/33   M3039 Willimantic        CT   24:53.0  8:01 
   14    725 Rob Attardi         M  42   1/7     12/33   M4049 Lebanon            CT   25:01.9  8:04 
   15    775 Jim Shifrin         M  48   2/7     13/33   M4049 Lebanon            CT   25:46.9  8:18 
   16    748 Michelle Shifrin    F  53   1/3      3/49   F5059 Windham            CT   25:49.5  8:19 
   17    777 Jessica Sweetland   F  30   1/7      4/49   F3039 Columbia           CT   26:01.4  8:23 
   18    756 Forrest Grover      M  19   2/4     14/33   M1929 Columbia           CT   26:24.7  8:31 
   19    709 Barry Gilbert       M  32   4/5     15/33   M3039 Coventry           CT   26:43.6  8:37 
   20    710 Rebecca Wininger    F  38   2/7      5/49   F3039 Amston             CT   27:00.2  8:42 
   21    735 Erik Rice           M  43   3/7     16/33   M4049 Lebanon            CT   27:00.7  8:42 
   22    751 John Trotter        M  37   5/5     17/33   M3039 Lebanon            CT   27:01.1  8:42 
   23    769 Christine Witkowski F  43   1/7      6/49   F4049 Lebanon            CT   27:16.4  8:47 
   24    726 Nick Shifrin        M  26   3/4     18/33   M1929 Columbia           CT   27:24.3  8:50 
   25    705 Corinne MacFarlane  F  47   2/7      7/49   F4049 Mansfield Center   CT   27:32.6  8:52 
   26    703 David Schreiter     M  51   2/3     19/33   M5059 Lebanon            CT   27:36.2  8:54 
   27    701 Jason Haing         M  43   4/7     20/33   M4049 Lebanon            CT   27:36.8  8:54 
   28    763 Adam Jalal          M  12   6/10    21/33   M1118 Lebanon            CT   27:44.6  8:56 
   29    724 Amy Matson          F  11   3/13     8/49   F1118 Lebanon            CT   27:45.0  8:56 
   30    717 Avery Evans         F  11   4/13     9/49   F1118 Lebanon            CT   27:45.3  8:56 
   31    716 Kaleigh Vertefeuill F  12   5/13    10/49   F1118 Lebanon            CT   27:45.7  8:57 
   32    728 Jason Mitchell      M  40   5/7     22/33   M4049 Coventry           CT   28:22.8  9:09 
   33    758 Elizabeth Gagnon    F  31   3/7     11/49   F3039 Norwich            CT   28:37.2  9:13 
   34    768 Allen Witkowski     M  48   6/7     23/33   M4049 Lebanon            CT   28:43.7  9:15 
   35    850 Mary Shifrin        F  50   2/3     12/49   F5059 Lebanon            CT   29:18.0  9:26 
   36    706 Danelle Person      F  39   4/7     13/49   F3039 Lebanon            CT   29:56.4  9:39 
   37    755 Susan Bennett       F  20   1/5     14/49   F1929 Lebanon            CT   30:23.8  9:48 
   38    752 Holly Dutko         F  18   6/13    15/49   F1118 Lebanon            CT   30:30.8  9:50 
   39    766 Kelly Pestey        F  18   7/13    16/49   F1118 Lebanon            CT   31:00.4  9:59 
   40    732 Shelby Rice         F   8   1/8     17/49   F-10  Lebanon            CT   31:19.1 10:05 
   41    773 James Babinski      M  11   7/10    24/33   M1118 Lebanon            CT   31:22.8 10:06 
   42    734 Dylan Rice          M   8   2/4     25/33   M-10  Lebanon            CT   31:46.6 10:14 
   43    721 Connie Luft         F  45   3/7     18/49   F4049 Lebanon            CT   31:53.2 10:16 
   44    739 Emily Tingley       F  10   2/8     19/49   F-10  Lebanon            CT   31:54.3 10:17 
   45    740 Kaleigh             F  11   8/13    20/49   F1118 Lebanon            CT   31:56.8 10:17 
   46    754 Alysyn Mullen       F  42   4/7     21/49   F4049 Jewett City        CT   32:00.2 10:19 
   47    747 Eliza Olsen         F  10   3/8     22/49   F-10  Lebanon            CT   32:05.9 10:20 
   48    712 Logan Gilbert       M   9   3/4     26/33   M-10  Coventry           CT   33:18.7 10:44 
   49    771 Chris Davis         M  41   7/7     27/33   M4049 Lebanon            CT   33:32.5 10:48 
   50    711 Rebekah Gilbert     F  35   5/7     23/49   F3039 Coventry           CT   34:10.0 11:00 
   51    713 Tate Gilbert        M   6   4/4     28/33   M-10  Coventry           CT   34:49.8 11:13 
   52    759 Frank Ellsworth     M  50   3/3     29/33   M5059 Hanover            CT   35:14.3 11:21 
   53    727 Sydney Day          F  24   2/5     24/49   F1929 Columbia           CT   36:28.7 11:45 
   54    743 Linda Grelotti      F  36   6/7     25/49   F3039 Colchester         CT   37:00.7 11:55 
   55    762 Carbery Caron       F  65   1/3     26/49   F60+  Lebanon            CT   37:58.2 12:14 
   56    757 Barbara Seagraves   F  49   5/7     27/49   F4049 Griswold           CT   38:11.7 12:18 
   57    753 Allyssa Judd        F   6   4/8     28/49   F-10  Lebanon            CT   39:07.0 12:36 
   58    741 Rachael McNally     F   8   5/8     29/49   F-10  Norwich            CT   39:11.0 12:37 
   59    742 Stacie McNally      F  42   6/7     30/49   F4049 Norwich            CT   39:11.4 12:37 
   60    707 Edwina Callaghan    F  63   2/3     31/49   F60+  Salem              CT   39:29.0 12:43 
   61    733 Indigo Hewner       F  10   6/8     32/49   F-10  Lebanon            CT   40:08.7 12:56 
   62    760 Dawn Ellsworth      F  34   7/7     33/49   F3039 Moosup             CT   40:19.0 12:59 
   63    722 Lexi Luft           F  10   7/8     34/49   F-10  Lebanon            CT   40:21.1 13:00 
   64    738 Megan Rice          F  11   9/13    35/49   F1118 Lebanon            CT   40:32.8 13:04 
   65    767 Brittany Pestey     F  22   3/5     36/49   F1929 Lebanon            CT   44:00.0 14:10 
   66    714 Samantha Huhn       F  23   4/5     37/49   F1929 Windham            CT   44:40.7 14:23 
   67    772 Christine Babinski  F  54   3/3     38/49   F5059 Lebanon            CT   45:16.9 14:35 
   68    729 Christopher Loeser  M  12   8/10    30/33   M1118 Lebanon            CT   46:30.9 14:59 
   69    761 Jonathan Valentin   M  14   9/10    31/33   M1118 Lebanon            CT   46:31.3 14:59 
   70    731 Cassie Lucey        F  13  10/13    39/49   F1118 Lebanon            CT   46:31.8 14:59 
   71    730 Melinda Loeser      F  47   7/7     40/49   F4049 Lebanon            CT   46:32.5 14:59 
   72    780 Carson Verona       M  15  10/10    32/33   M1118 Andover            CT   49:14.1 15:51 
   73    774 Gwen Auger          F   5   8/8     41/49   F-10  Lebanon            CT   49:33.7 15:58 
   74    720 Chris Houle         F  64   3/3     42/49   F60+  Andover            CT   49:40.5 16:00 
   75    719 Emily Yorke         F  12  11/13    43/49   F1118 Andover            CT   49:56.9 16:05 
   76    781 Kyle Verona         F               44/49         Andover            CT   52:32.8 16:55 
   77    778 Marissa Piteo       F  12  12/13    45/49   F1118 Lebanon            CT   53:14.0 17:09 
   78    779 Bailey Sonn         F  11  13/13    46/49   F1118 Lebanon            CT   53:14.3 17:09 
   79    715 Laurie Vertefuille  F               47/49         Lebanon            CT   56:02.1 18:03 
   80    745 Nathan Olin         M  28   4/4     33/33   M1929 Lebanon            CT   56:21.7 18:09 
   81    744 Tarin Olin          F  22   5/5     48/49   F1929 Lebanon            CT   56:24.6 18:10 
   82    770 Naveah Shifrin      F               49/49         Lebanon            CT   56:46.6 18:17 
 

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved