East Haddam Lions Club April Fools 5K & 10.5 Miler

East Haddam, CT USA
4/6/2013 10:00 AM

Weather: Brisk, sharp wind

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner :Shawn Berard

Women: 1st Place Winner :Lauren Hodge


 


================================================================================================
***** Official 10.5 Miler Results *****
================================================================================================

   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place Ra No.  Name                S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St Time      Pace  
===== == ==== =================== = ======== ===== ======== === ================== == ========= ===== 
    1 10  879 Shawn Berard        M   1/13   M3039   1/55    32 Glastonbury        CT 1:02:45.3  5:59 
    2 10  807 Chris Schulten      M   1/20   M4049   2/55    40 Middlefield        CT 1:02:57.4  6:00 
    3 10  859 Peter Schouw        M   2/20   M4049   3/55    48 Avon               CT 1:03:19.0  6:02 
    4 10  857 Brian Gaudreau      M   2/13   M3039   4/55    33 Wethersfield       CT 1:06:42.7  6:22 
    5 10  866 Adam Daniels        M   3/13   M3039   5/55    34 Stamford           CT 1:07:14.4  6:25 
    6 10  817 John Moyher         M   4/13   M3039   6/55    33 Higganum           CT 1:08:13.6  6:30 
    7 10  863 Jeffrey Opila       M   1/9    M1829   7/55    26 Groton             CT 1:08:52.5  6:34 
    8 10  818 John Minervino      M   3/20   M4049   8/55    49 Higganum           CT 1:09:08.1  6:36 
    9 10  865 Cliff Scherb        M   5/13   M3039   9/55    34 Norwalk            CT 1:10:01.4  6:41 
   10 10  823 Jay Ryczek          M   2/9    M1829  10/55    29 Portland           CT 1:11:41.1  6:50 
   11 10  816 Ken Clark           M   1/11   M5059  11/55    50 Somers             CT 1:13:51.0  7:02 
   12 10  897 Ethan Spinelli      M   6/13   M3039  12/55    39 Marlborough        CT 1:14:16.5  7:05 
   13 10  834 Lauren Hodge        F   1/2    F1417   1/37    17 Middletown         CT 1:14:43.0  7:07 
   14 10  830 Jack Soos           M   3/9    M1829  13/55    25 Hartford           CT 1:14:47.4  7:08 
   15 10  826 David Czarneski     M   4/20   M4049  14/55    47 Bristol            CT 1:15:21.5  7:11 
   16 10  876 David Bruzik        M   5/20   M4049  15/55    46 Rocky Hill         CT 1:15:49.5  7:14 
   17 10  803 Ryan Pszczolkowski  M   4/9    M1829  16/55    26 East Haddam        CT 1:16:11.4  7:16 
   18 10  833 Larry Hodge         M   2/11   M5059  17/55    52 Middletown         CT 1:16:27.8  7:17 
   19 10  874 Frank Whita         M   6/20   M4049  18/55    48 East Hampton       CT 1:17:14.0  7:22 
   20 10  871 Nidia Gonzalez      F   1/10   F1829   2/37    26 East Hampton       CT 1:17:21.8  7:23 
   21 10  831 Mike Grunwald       M   7/13   M3039  19/55    32 Hartford           CT 1:18:36.2  7:30 
   22 10  893 Eric Friedland      M   8/13   M3039  20/55    39 Westport           CT 1:18:42.6  7:30 
   23 10  868 Linda Spooner       F   1/8    F3039   3/37    38 Sturbridge         MA 1:18:45.2  7:31 
   24 10  869 Daniel Champagne    M   7/20   M4049  21/55    48 Middletown         CT 1:19:12.0  7:33 
   25 10  820 Eric Watters        M   8/20   M4049  22/55    47 East Haddam        CT 1:19:34.2  7:35 
   26 10  896 Daniel Pear         M   9/13   M3039  23/55    37 Palmer             MA 1:19:37.5  7:35 
   27 10  867 Jim Tiernan         M   9/20   M4049  24/55    49 Pawcatuck          CT 1:19:50.5  7:37 
   28 10  808 Justn Kennedy       M  10/13   M3039  25/55    38 East Haddam        CT 1:20:23.3  7:40 
   29 10  885 Adam Quagliaroli    M  11/13   M3039  26/55    32 Windsor Locks      CT 1:20:33.3  7:41 
   30 10  880 Craig Parker        M  10/20   M4049  27/55    46 East Haddam        CT 1:20:50.8  7:42 
   31 10  813 Jason Peacock       M  11/20   M4049  28/55    44 East Haddam        CT 1:21:03.3  7:44 
   32 10  872 Cliff Collins       M   3/11   M5059  29/55    53 East Hampton       CT 1:21:58.6  7:49 
   33 10  852 Lauren Hickey       F   2/10   F1829   4/37    23 Cranston           RI 1:22:15.7  7:51 
   34 10  804 Wiliam Varhue       M  12/20   M4049  30/55    49 Middletown         CT 1:22:21.9  7:51 
   35 10  855 Neal Slobin         M   4/11   M5059  31/55    57 Old Saybrook       CT 1:22:27.4  7:52 
   36 10  802 Meghan Ryczek       F   3/10   F1829   5/37    25 East Haddam        CT 1:22:32.7  7:52 
   37 10  884 Jaime Seligmann     F   4/10   F1829   6/37    25 Maple Hill         CT 1:23:06.4  7:55 
   38 10  877 Shane Morse         M   5/9    M1829  32/55    29 Plainville         CT 1:23:18.3  7:57 
   39 10  836 Justin Knickerbocke M   6/9    M1829  33/55    28 Wallingford        CT 1:23:36.9  7:58 
   40 10  839 Mike Murray         M   5/11   M5059  34/55    56 East Hampton       CT 1:24:33.6  8:04 
   41 10  873 Robert Hardcastle   M  13/20   M4049  35/55    43 Portland           CT 1:25:26.5  8:09 
   42 10  819 Suzanne Salemi      F   2/8    F3039   7/37    38 Colchecter         CT 1:25:33.5  8:09 
   43 10  801 Todd Lemire         M  14/20   M4049  36/55    48 Moodus             CT 1:25:33.7  8:09 
   44 10  825 Gordon Phillips     M  15/20   M4049  37/55    46 East Haddam        CT 1:26:22.7  8:14 
   45 10  861 Scott Jezek         M   1/1    M6069  38/55    60 *no Town Given*    XX 1:27:01.9  8:18 
   46 10  860 Jason Erban         M  16/20   M4049  39/55    41 Oakdale            CT 1:27:31.0  8:21 
   47 10  892 John McCleary       M  17/20   M4049  40/55    44 West Redding       CT 1:29:02.6  8:29 
   48 10  848 Valerie Sandin      F   5/10   F1829   8/37    24 Haddam             CT 1:29:05.0  8:30 
   49 10  829 Sherri Condon       F   1/10   F4049   9/37    48 Middletown         CT 1:29:16.9  8:31 
   50 10  890 Joe Piela           M   6/11   M5059  41/55    55 Mansfield Center   CT 1:29:41.3  8:33 
Place Ra No.  Name                S Div/Tot  Div   Sex/Tot  Age City               St Time      Pace  
===== == ==== =================== = ======== ===== ======== === ================== == ========= ===== 
   51 10  844  Amy Chepaitis      F   2/10   F4049  10/37    46 Guilford           CT 1:29:51.6  8:34 
   52 10  812 Everest Peacock     F   2/2    F1417  11/37    14 East Haddam        CT 1:31:08.3  8:41 
   53 10  851 Emma Pennie         F   1/1    F1113  12/37    13 Old Lyme           CT 1:31:22.5  8:43 
   54 10  850 Wiliam Pennie       M  18/20   M4049  42/55    46 Old Lyme           CT 1:31:25.4  8:43 
   55 10  864 Dave Mansfield      M  19/20   M4049  43/55    40 Moodus             CT 1:33:08.2  8:53 
   56 10  843 Trisha Diskin       F   3/8    F3039  13/37    34 Colchecter         CT 1:33:39.5  8:56 
   57 10  862 Peter Violette      M  20/20   M4049  44/55    42 Voluntown          CT 1:34:26.9  9:00 
   58 10  806 Peter Schulten      M   1/1    M1113  45/55    11 Middlefield        CT 1:34:55.8  9:03 
   59 10  883 Kimberly Urban      F   3/10   F4049  14/37    47 East Hampton       CT 1:35:21.8  9:05 
   60 10  875 Kimberly Swett      F   4/8    F3039  15/37    32 Norwich            CT 1:36:32.2  9:12 
   61 10  886 Brenda Harrington   F   4/10   F4049  16/37    47 Waterford          CT 1:38:00.8  9:21 
   62 10  841 Phil Barlow         M   7/11   M5059  46/55    55 Moodus             CT 1:38:25.5  9:23 
   63 10  895 Mitch Bielenda      M   8/11   M5059  47/55    56 South Windsor      CT 1:38:38.2  9:24 
   64 10  849 Cathy King          F   1/6    F5059  17/37    53 Manchester         CT 1:38:38.3  9:24 
   65 10  891 Li Kang             M  12/13   M3039  48/55    35 Rocky Hill         CT 1:39:31.7  9:29 
   66 10  840 Jennifer Raymond    F   5/8    F3039  18/37    34 Putnam             CT 1:40:00.4  9:32 
   67 10  889 James Weselcouch    M   9/11   M5059  49/55    59 East Haddam        CT 1:40:17.3  9:34 
   68 10   44 Mike Shubert        M   7/9    M1829  50/55    28 Newington          CT 1:40:36.8  9:35 
   69 10  837 Nicole Weinreb      F   6/8    F3039  19/37    37 Madison            CT 1:41:03.6  9:38 
   70 10  815 Sarah Clark         F   6/10   F1829  20/37    28 Wethersfiels       CT 1:41:10.9  9:39 
   71 10  838 Patty Flanagan      F   5/10   F4049  21/37    42 Moodus             CT 1:41:20.6  9:40 
   72 10  842 Meagan Erhart       F   7/10   F1829  22/37    24 Hadlyme            CT 1:41:45.2  9:42 
   73 10  894 Amy Apostoleris     F   6/10   F4049  23/37    49 Moodus             CT 1:41:49.9  9:42 
   74 10  846 Lawrence Grosso     M  10/11   M5059  51/55    57 East Haddam        CT 1:42:18.1  9:45 
   75 10  870 Jennifer Pulse      F   7/10   F4049  24/37    45 Colchester         CT 1:42:53.3  9:48 
   76 10  854 Sharon Fisher       F   8/10   F4049  25/37    44 Norwich            CT 1:43:50.1  9:54 
   77 10  853 Tamara Mitton       F   2/6    F5059  26/37    53 Oakdale            CT 1:45:31.2 10:03 
   78 10  847 Sarah Croucher      F   7/8    F3039  27/37    33 Colchecter         CT 1:45:46.6 10:05 
   79 10  856 Sarah Wiliarty      F   9/10   F4049  28/37    44 Middletown         CT 1:46:01.0 10:06 
   80 10  881 Carolyn Voss Peders F   8/10   F1829  29/37    25 Westerly           RI 1:46:17.0 10:08 
   81 10  810 Marybeth Iacobelli  F   3/6    F5059  30/37    58 Berlin             CT 1:47:09.0 10:13 
   82 10  828 Richard Garcia      M   8/9    M1829  52/55    28 Manchester         CT 1:47:19.0 10:14 
   83 10  882 Richard Urban       M  11/11   M5059  53/55    50 East Haddam        CT 1:47:37.6 10:15 
   84 10  887 Kathi-Rae Perry     F  10/10   F4049  31/37    44 Niantic            CT 1:49:03.0 10:24 
   85 10  827 Christina Alberino  F   9/10   F1829  32/37    26 Manchester         CT 1:49:56.5 10:29 
   86 10  858 Gregory Emery       M   9/9    M1829  54/55    29 Bristol            CT 1:51:13.3 10:36 
   87 10  824 Michelle Phillips   F   8/8    F3039  33/37    39 East Haddam        CT 1:54:36.6 10:55 
   88 10  845 Karen D'Elia        F   4/6    F5059  34/37    52 Wethersfield       CT 1:54:40.5 10:56 
   89 10  809 Nancy Kroeber       F   5/6    F5059  35/37    56 Southington        CT 1:55:15.7 10:59 
   90 10  888 Maria Stockman      F   6/6    F5059  36/37    50 Waterford          CT 1:58:19.3 11:17 
   91 10  832 George Corey        M  13/13   M3039  55/55    32 Vernon             CT 2:05:11.9 11:56 
   92 10  835 Alise Knickerbocker F  10/10   F1829  37/37    26 Wallingford        CT 2:13:38.9 12:44 

                                                 For more information: 860-456-4451 

                                 This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2013, All Rights reserved