Services

About Us

Results

Calendar

Registration

Links


Where the wild things run Road Race

Wilton, CT USA
5/06/2012 9:00 AM

Weather: 60, Partly Cloudy

Results By: The Last Mile Race LLC.
www.thelastmileracing.com


Overall Results

Men: 1st Place Winner : Chris Logiwarto

Women: 1st Place Winner : Madeline Murphy


Printer Friendly Age Group


email timing@thelastmileracing with any corrections



================================================================================================
***** Official 5K Results *****
================================================================================================

                The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place No.    Name                S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St Time      Pace  
===== ====== =================== = === ======== ======== ===== ================== == ========= ===== 
    1     80 Chris Logiwrato     M  18   1/5      1/40   M1830 Wilton             CT   19:10.0  6:11 
    2     78 Robert Ainslie      M  23   2/5      2/41   M1830 Beverly            MA   20:25.0  6:35 
    3     36 Jedd Morin          M  33   1/7      3/41   M3140 Wilton             CT   21:10.0  6:49 
    4     83 Madeline Murphy     F  15   1/2      1/42   F1417 Wilton             CT   21:30.0  6:56 
    5     89 Keith Brown         M  58   1/5      4/41   M56+  Wilton             CT   21:37.0  6:58 
    6     57 Natasha Kowatch     F  37   1/13     2/42   F3140 Ridgefield         CT   21:38.0  6:58 
    7     54 Michael Chudzik     M  40   2/7      5/41   M3140 Ridgefield         CT   21:40.0  6:59 
    8     85 Balazs Halmos       M  44   1/15     6/41   M4155 Staffordville      CT   22:05.0  7:07 
    9     81 Stephen La Perla    M  26   3/5      7/41   M1830 New York           NY   22:20.0  7:12 
   10     94 Dean Morgan         M  50   2/15     8/41   M4155 Orange             CT   22:45.0  7:20 
   11      8 Brendan Sweeney     M  16   1/2      9/41   M1417 Wilton             CT   22:46.0  7:20 
   12     47 Kenneth Cottrell    M  43   3/15    10/41   M4155 Wilton             CT   23:17.0  7:30 
   13     29 Eric Desmonts       M  45   4/15    11/41   M4155 Ridgewood          NJ   23:23.0  7:32 
   14     12 Cameron Berg        M  12   1/7     12/41   M-13  Wilton             CT   23:27.0  7:33 
   15     55 Michael Jackson     M  34   3/7     13/41   M3140 Ridgefield         CT   23:49.0  7:40 
   16     58 Nicole Naude        F  22   1/8      3/42   F1830 Brooklyn           NY   23:52.0  7:41 
   17     88 Chris Lowthert      M  39   4/7     14/41   M3140 Wilton             CT   24:04.0  7:45 
   18     48 Kerri Johnson       F  42   1/12     4/42   F4155 Waccabuc           NY   24:39.0  7:57 
   19     96 Erik Danvers        M  14   2/2     15/41   M1417 Wilton             CT   24:51.0  8:00 
   20     41 Joanna Malicka      F  31   2/13     5/42   F3140 Norwalk            CT   24:56.0  8:02 
   21     86 Julie Mc Caffrey    F  33   3/13     6/42   F3140 South Salem        NY   24:56.1  8:02 
   22     50 Luke Ericson        M  30   4/5     16/41   M1830 Ridgefield         CT   25:17.0  8:09 
   23     66 Sara Friedman       F  39   4/13     7/42   F3140 Wilton             CT   25:36.0  8:15 
   24     72 Stephen Connor      M  53   5/15    17/41   M4155 Wilton             CT   25:54.0  8:21 
   25     77 Nils Ericson        M  36   5/7     18/41   M3140 West Redding       CT   26:14.0  8:27 
   26     84 Nadia Schadlow      F  46   2/12     8/42   F4155 Wilton             CT   26:14.4  8:27 
   27     90 Christian Eidt      M   9   2/7     19/41   M-13  Ridgefield         CT   26:26.0  8:31 
   28     75 Will Boscaino       M  25   5/5     20/41   M1830 Stamford           CT   26:33.0  8:33 
   29     11 Calla Taft          F  25   2/8      9/42   F1830 Briarcliff Manor   NY   26:34.0  8:34 
   30     79 Davis Langhaff      M  11   3/7     21/41   M-13  Wilton             CT   26:54.0  8:40 
   31     87 Mary Rubini         F  44   3/12    10/42   F4155 Brewster           NY   27:11.0  8:45 
   32     34 Jaime Ryskowski     F  23   3/8     11/42   F1830 Bristol            CT   27:20.0  8:48 
   33     91 Barrett Brown       M  40   6/7     22/41   M3140 Ridgefield         CT   27:20.0  8:48 
   34     95 Bill Rosenberg      M  71   2/5     23/41   M56+  Wallkill           NY   27:25.0  8:50 
   35     38 Jen Salvati         F  24   4/8     12/42   F1830 Briarcliff Manor   NY   27:30.0  8:52 
   36     67 Scott Depetris      M  35   7/7     24/41   M3140 New Canaan         CT   28:06.0  9:03 
   37     13 Caroline Casey      F  13   1/2     13/42   F-13  Wilton             CT   28:21.0  9:08 
   38     74 Sylvia Steinert     F  50   4/12    14/42   F4155 Ridgefield         CT   28:34.0  9:12 
   39      3 April Buompane      F  38   5/13    15/42   F3140 South Salem        NY   28:38.0  9:13 
   40      6 Bob Smith           M  48   6/15    25/41   M4155 Wilton             CT   28:47.0  9:16 
   41     56 Mike Boscaino       M  62   3/5     26/41   M56+  Wilton             CT   28:53.0  9:18 
   42     31 Hallie Desmonts     F  38   6/13    16/42   F3140 Ridgewood          NJ   28:56.0  9:19 
   43     15 Carolyn Toll        F  21   5/8     17/42   F1830 Wilton             CT   29:25.0  9:29 
   44     64 Renee Manning       F  57   1/5     18/42   F56+  Norwalk            CT   29:47.0  9:36 
   45     37 Jeffrey Lupoff      M  53   7/15    27/41   M4155 Westport           CT   30:01.0  9:40 
   46     10 Brian Sweeney       M  45   8/15    28/41   M4155 Wilton             CT   30:37.0  9:52 
   47     26 Derry Blatt         F  44   5/12    19/42   F4155 Weston             CT   31:00.0  9:59 
   48      7 Bonnie Meyerle      F  46   6/12    20/42   F4155 Monroe             CT   31:20.0 10:06 
   49     32 Hanna Naude         F  55   7/12    21/42   F4155 Trumbull           CT   32:04.0 10:20 
   50     39 Jennifer Ruckman    F  35   7/13    22/42   F3140 Stamford           CT   32:07.0 10:21 
Place No.    Name                S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St Time      Pace  
===== ====== =================== = === ======== ======== ===== ================== == ========= ===== 
   51     82 Richard Bertram     M  63   4/5     29/41   M56+  Wilton             CT   32:27.0 10:27 
   52     68 Scott Loomis        M  44   9/15    30/41   M4155 Ridgefield         CT   32:41.0 10:32 
   53     43 John Parry          M  42  10/15    31/41   M4155 Stamford           CT   32:47.0 10:34 
   54     97 Rebecca Withers     F  64   2/5     23/42   F56+  Wallkill           NY   32:51.0 10:35 
   55     52 MacKenzie Krider    F  10   2/2     24/42   F-13  Wilton             CT   33:25.0 10:46 
   56      2 Anne Laperla        F  22   6/8     25/42   F1830 Stamford           CT   33:26.0 10:46 
   57     44 Jonas Krider        M   7   4/7     32/41   M-13  Wilton             CT   33:28.0 10:47 
   58     42 Joe Krider          M  44  11/15    33/41   M4155 Wilton             CT   33:30.0 10:47 
   59     23 Deb Defeo           F  37   8/13    26/42   F3140 Wilton             CT   33:34.0 10:49 
   60     22 Danielle Tammaro    F  24   7/8     27/42   F1830 Cheshire           CT   33:36.0 10:49 
   61     40 Jillian Elliott     F  31   9/13    28/42   F3140 Ridgefield         CT   33:49.0 10:54 
   62     16 Cassandra Perrone   F  31  10/13    29/42   F3140 New Canaan         CT   34:05.0 10:59 
   63     76 Yvonne Bijarro      F  44   8/12    30/42   F4155 Stamford           CT   34:22.0 11:04 
   64     21 Courtney Brown      F  32  11/13    31/42   F3140 Stamford           CT   34:33.0 11:08 
   65      4 Audrey Petschek     F  48   9/12    32/42   F4155 Newtown            CT   35:00.0 11:16 
   66     59 Olga Herrera        F  38  12/13    33/42   F3140 Danbury            CT   35:19.0 11:23 
   67     53 Marilyn Garvin      F  43  10/12    34/42   F4155 Wilton             CT   36:00.0 11:36 
   68     71 Sharon Prather      F  37  13/13    35/42   F3140 Wilton             CT   38:10.0 12:18 
   69     18 Claudia Rizzo       F  41  11/12    36/42   F4155 Stamford           CT   38:15.0 12:19 
   70     65 Sara Burns          F  28   8/8     37/42   F1830 Stamford           CT   38:30.0 12:24 
   71     70 Sean McEvoy         M  45  12/15    34/41   M4155 Ridgefield         CT   39:03.0 12:35 
   72     49 Lakin McEvoy        F  14   2/2     38/42   F1417 Ridgefield         CT   39:04.0 12:35 
   73     92 Benjamin Cruz       M   8   5/7     35/41   M-13  Bethel             CT   39:23.0 12:41 
   74     93 Lawrence Cruz       M  47  13/15    36/41   M4155 Bethel             CT   39:24.0 12:41 
   75     30 Gregory Pierson     M  51  14/15    37/41   M4155 Westport           CT   39:44.0 12:48 
   76     24 Debbie Hunsberger   F  58   3/5     39/42   F56+  Wilton             CT   45:30.2 14:39 
   77     61 Peter Hunsberger    M  58   5/5     38/41   M56+  Wilton             CT   45:31.1 14:40 
   78      9 Brian Casey         M  11   6/7     39/41   M-13  Wilton             CT   45:46.2 14:44 
   79      5 Bob Casey           M  45  15/15    40/41   M4155 Wilton             CT   45:47.3 14:45 
   80    123 Billy Burrell       F  55  12/12    40/42   F4155 Fairfield          CT   46:13.5 14:53 
   81     35 Jana Bertkau        F  63   4/5     41/42   F56+  Wilton             CT   48:28.2 15:37 
   82     98 Louise Delaney      F  58   5/5     42/42   F56+  Wilton             CT   52:38.7 16:57 
   83    122 Teddy Teraszkieicz  M   8   7/7     41/41   M-13  Newtown            CT   53:04.6 17:05 
                       

Find us on Facebook


For more information: 860-456-4451 or timing@thelastmileracing.com

This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2012,
All Rights reserved.