Services

About Us

Results

Calendar

Registration

Links


Tunnel 2 Towers CT 5K Road Race

Cromwell, CT USA
9/08/2012 9:30 AM

Weather: Overcast- 70' 

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results

Men: 1st Place Winner : Mike Szarkowicz

Women: 1st Place Winner : Christina Williams


Printer Friendly Age Group


email timing@thelastmileracing with any corrections


================================================================================================
***** Official 5K Results *****
================================================================================================

                 *****Results are sorted by gun time*****

   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place No.    Name                S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St Time      Pace  
===== ====== =================== = === ======== ======== ===== ================== == ========= ===== 
    1     92 Mike Szarkowicz     M  23   1/13     1/43   M2029 Watertown          CT   18:18.8  5:54 
    2    111 Liam Begala         M  17   1/1      2/43   M-19  Cromwell           CT   19:11.4  6:11 
    3    122 Bruce Christensen   M  44   1/9      3/43   M4049 Bolton             CT   19:13.6  6:12 
    4     53 Jim Hite            M  60   1/7      4/43   M6069 Cromwell           CT   20:17.3  6:32 
    5    114 Rob Trachenberg     M  48   2/9      5/43   M4049 Bardington         RI   20:34.4  6:38 
    6    100 John Coppola        M  39   1/7      6/43   M3039 Middletown         CT   21:42.7  7:00 
    7     43 Matt Heaphy         M  24   2/13     7/43   M2029 Newington          CT   22:06.0  7:07 
    8     93 Greg Paul           M  29   3/13     8/43   M2029 Marlborough        CT   23:12.6  7:29 
    9    115 Christina Williams  F  33   1/15     1/69   F3039 Wethersfield       CT   23:26.5  7:33 
   10      2 Ryan Uhlman         M  27   4/13     9/43   M2029 Meriden            CT   23:27.7  7:34 
   11     78 Paul Cohen          M  47   3/9     10/43   M4049 Berlin             CT   23:28.9  7:34 
   12     80 Scott Jones         M  42   4/9     11/43   M4049 Cromwell           CT   24:18.5  7:50 
   13     62 Darrell Netto       M  60   2/7     12/43   M6069 Colchester         CT   25:14.0  8:08 
   14     36 Chris Carigliano    M  26   5/13    13/43   M2029 Stamford           CT   26:19.9  8:29 
   15    118 Ken Caruso          M  64   3/7     14/43   M6069 Cromwell           CT   26:22.8  8:30 
   16     95 John Maier          M  23   6/13    15/43   M2029 Wallingford        CT   26:40.7  8:36 
   17     79 Sandra Cohen        F  42   1/21     2/69   F4049 Berlin             CT   26:50.8  8:39 
   18     37 Ashley Carigliano   F  26   1/14     3/69   F2029 Stamford           CT   26:50.9  8:39 
   19     59 Emily Csuka         F  14   1/5      4/69   F-19  Southington        CT   26:56.2  8:41 
   20     13 Jeremiah Heim       M  27   7/13    16/43   M2029 South Windsor      CT   26:59.3  8:42 
   21     12 Jocelyn Heim        F  26   2/14     5/69   F2029 South Windsor      CT   26:59.4  8:42 
   22     57 Kristin Kelleher    F  42   2/21     6/69   F4049 Cromwell           CT   27:04.2  8:43 
   23     90 Martin Winterling   M  34   2/7     17/43   M3039 Newington          CT   27:23.4  8:49 
   24    105 Anthony Pandolfe    M  22   8/13    18/43   M2029                         27:29.3  8:51 
   25     39 Erin Botelho        F  33   2/15     7/69   F3039 Cromwell           CT   27:31.3  8:52 
   26     55 Rachel Dzienis      F  29   3/14     8/69   F2029 Kensington         CT   27:49.6  8:58 
   27     82 Natalie Tine        F  29   4/14     9/69   F2029 Philadelphia       PA   27:54.4  8:59 
   28     49 Alli Slowikowski    F  33   3/15    10/69   F3039 Plainville         CT   27:59.0  9:01 
   29    106 Marie Colandrea     F  43   3/21    11/69   F4049                         28:04.6  9:03 
   30     76 Pamela Violette     F  47   4/21    12/69   F4049 Cromwell           CT   28:32.9  9:12 
   31     48 Ed Fenton           M  44   5/9     19/43   M4049 East Hartford      CT   28:54.3  9:19 
   32     41 Samantha Slade      F  27   5/14    13/69   F2029 Cromwell           CT   28:55.3  9:19 
   33     71 Deborah Bradley     F  43   5/21    14/69   F4049 Cromwell           CT   28:57.1  9:20 
   34     73 Ann Marie Mayer     F  35   4/15    15/69   F3039 Cromwell           CT   29:03.9  9:22 
   35     44 Amy Gonzalez        F  34   5/15    16/69   F3039 Delray Beach       FL   29:14.4  9:25 
   36     87 Anne Fagan          F  38   6/15    17/69   F3039 Cromwell           CT   29:21.9  9:28 
   37     77 Paul McCarthy       M  31   3/7     20/43   M3039 West Hartford      CT   29:25.5  9:29 
   38    104 Brittney Dorflinger F  22   6/14    18/69   F2029                         29:32.3  9:31 
   39     56 Kelly Robbins       F  21   7/14    19/69   F2029 Cromwell           CT   29:32.4  9:31 
   40     75 Daniel McKiernan    M  46   6/9     21/43   M4049 Cromwell           CT   29:38.4  9:33 
   41     29 Elizabeth Foster    F  47   6/21    20/69   F4049 Newington          CT   29:49.8  9:37 
   42     84 Celina Kelleher     F  34   7/15    21/69   F3039 Cromwell           CT   30:00.6  9:40 
   43     64 Donna Bennett       F  47   7/21    22/69   F4049 Cromwell           CT   30:10.4  9:43 
   44     98 Ray Bouffard        M  49   7/9     22/43   M4049 Middletown         CT   30:10.5  9:43 
   45    107 Mario Hasz          M  63   4/7     23/43   M6069 Cromwell           CT   30:47.0  9:55 
   46    121 Amanda Hume         F  33   8/15    23/69   F3039 Middletown         CT   30:56.8  9:58 
   47     52 Lisa Carrubba       F  42   8/21    24/69   F4049 Kensington         CT   31:32.9 10:10 
   48     70 Eric Parker         M  32   4/7     24/43   M3039 West Hartford      CT   31:42.8 10:13 
   49     30 Rachel Foster       F  18   2/5     25/69   F-19  Newington          CT   31:49.5 10:15 
   50     26 Jennifer Aldieri    F  22   8/14    26/69   F2029 Cromwell           CT   32:08.9 10:21 
Place No.    Name                S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St Time      Pace  
===== ====== =================== = === ======== ======== ===== ================== == ========= ===== 
   51     54 Justine Coleman     F  23   9/14    27/69   F2029 Middletown         CT   32:09.2 10:21 
   52     35 Shari Bryant        F  43   9/21    28/69   F4049 Vernon             CT   32:19.2 10:25 
   53    119 Thomas Fazio        M  29   9/13    25/43   M2029                         32:24.0 10:26 
   54     65 Blaise Messinger    M  53   1/6     26/43   M5059 Cromwell           CT   32:48.7 10:34 
   55      3 Michelle Irish      F  35   9/15    29/69   F3039 Middletown         CT   32:52.6 10:35 
   56     94 Gina Leonetti       F  38  10/15    30/69   F3039 Plainville         CT   33:05.2 10:39 
   57     51 Erin Carrubba       F  36  11/15    31/69   F3039 Kensington         CT   33:23.9 10:45 
   58     63 Janet Thompson      F  53   1/8     32/69   F5059 Durham             CT   33:35.8 10:49 
   59    123 Mark Mangdinks      M  40   8/9     27/43   M4049 Rocky Hill         CT   33:53.2 10:55 
   60     74 Kathryn Inferrera   F  23  10/14    33/69   F2029 Middletown         CT   34:10.9 11:01 
   61     58 Brian Csuka         M  39   5/7     28/43   M3039 Southington        CT   34:21.8 11:04 
   62     40 Julie Cesare        F  46  10/21    34/69   F4049 Middletown         CT   34:34.9 11:08 
   63     17 Anathony Larosa     M  60   5/7     29/43   M6069 Rocky Hill         CT   34:39.0 11:10 
   64     86 Katie McMahon       F  22  11/14    35/69   F2029 Cromwell           CT   35:12.0 11:20 
   65      8 Sarah Casey         F  23  12/14    36/69   F2029 Middletown         CT   35:38.9 11:29 
   66     42 Erin Hodlin         F  23  13/14    37/69   F2029 Cromwell           CT   35:39.0 11:29 
   67      9 John Pember         M  27  10/13    30/43   M2029 Cromwell           CT   35:39.4 11:29 
   68     60 Sarah Csuka         F  11   3/5     38/69   F-19  Southington        CT   36:47.4 11:51 
   69     47 Nicki Remeika       F  48  11/21    39/69   F4049 Cromwell           CT   37:12.4 11:59 
   70     19 Scott Uhlman        M  55   2/6     31/43   M5059 Meriden            CT   38:12.3 12:18 
   71     18 Courtney Wojnarowsk F  37  12/15    40/69   F3039 Milford            CT   38:20.4 12:21 
   72    117 Andrew Plantz       M  37   6/7     32/43   M3039 Middletown         CT   38:34.6 12:25 
   73     50 Brian Hodlin        M  56   3/6     33/43   M5059 Cromwell           CT   38:42.8 12:28 
   74     34 Mary Beth McKibbin  F  49  12/21    41/69   F4049 Vernon             CT   39:30.1 12:43 
   75     16 Sandy Wade          F  64   1/6     42/69   F6069 Durham             CT   40:36.2 13:05 
   76     28 Martinus Evans      M  26  11/13    34/43   M2029 Vernon             CT   41:12.4 13:16 
   77     83 Justina Ryan        F  35  13/15    43/69   F3039 Cromwell           NJ   42:29.2 13:41 
   78     91 Eva Bica-Winterling F  31  14/15    44/69   F3039 Newington          CT   42:29.3 13:41 
   79    124 Robert Tabellione   M  59   4/6     35/43   M5059 Middletown         CT   44:30.8 14:20 
   80     24 Beth Connelly       F  48  13/21    45/69   F4049 Cromwell           CT   46:11.3 14:52 
   81     45 Nancy Labella       F  51   2/8     46/69   F5059 Cromwell           CT   46:11.7 14:53 
   82      4 Maureen Stofira     F  48  14/21    47/69   F4049 Cromwell           CT   46:12.5 14:53 
   83    108 Need Info                                                                 46:14.5 14:54 
   84    116 Kelly Brogdon       F  34  15/15    48/69   F3039 East Hartford      CT   46:33.1 14:59 
   85      7 Judy Chusmir        F  60   2/6     49/69   F6069 Cromwell           CT   47:03.3 15:09 
   86     67 Mary Corvo          F  61   3/6     50/69   F6069 Cromwell           CT   47:16.4 15:13 
   87     66 Mark Corvo          M  63   6/7     36/43   M6069 Cromwell           CT   47:16.7 15:14 
   88    113 Michael Case        M  47   9/9     37/43   M4049 Middletown         CT   48:07.3 15:30 
   89    110 Christina Case      F  48  15/21    51/69   F4049 Middletown         CT   48:26.6 15:36 
   90    109 Sharon Held         F  48  16/21    52/69   F4049 Middletown         CT   48:26.7 15:36 
   91    180 Need Info                                                                 48:33.8 15:38 
   92    103 Brianna Gillette    F  17   4/5     53/69   F-19  Wethersfield       CT   48:37.4 15:39 
   93     85 Nancy McMahon       F  51   3/8     54/69   F5059 Cromwell           CT   48:38.6 15:40 
   94    102 Denise Blaede       F  52   4/8     55/69   F5059 Wethersfield       CT   48:39.3 15:40 
   95     14 Sandy Feery         F  60   4/6     56/69   F6069 Cromwell           CT   50:03.8 16:07 
   96     15 Rosie Griffith      F  55   5/8     57/69   F5059 Cromwell           CT   50:04.5 16:08 
   97    120 Laurie Reddington   F  51   6/8     58/69   F5059 Cromwell           CT   50:04.9 16:08 
   98     61 Jennifer Csuka      F  41  17/21    59/69   F4049 Southington        CT   50:35.2 16:17 
   99      6 Robert Chusmir      M  62   7/7     38/43   M6069 Cromwell           CT   52:29.7 16:54 
  100      5 Kimberly Chusmir    F  29  14/14    60/69   F2029 Cromwell           CT   52:31.6 16:55 
Place No.    Name                S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St Time      Pace  
===== ====== =================== = === ======== ======== ===== ================== == ========= ===== 
  101     33 Meghan Banack       F  11   5/5     61/69   F-19  East Hampton       CT   53:38.8 17:17 
  102     32 Sherry Banack       F  42  18/21    62/69   F4049 East Hampton       CT   53:39.8 17:17 
  103     99 Dearra Milner       F  45  19/21    63/69   F4049 Cromwell           CT   55:25.7 17:51 
  104    101 Joan Hacia          F  48  20/21    64/69   F4049 Bloomfield         CT   55:26.2 17:51 
  105     96 Heidi Allen         F  45  21/21    65/69   F4049 East Granby        CT   55:26.9 17:51 
  106     72 Barbara Thorpe      F  64   5/6     66/69   F6069 Southington        CT   55:45.1 17:57 
  107     10 Michael Brown       M  55   5/6     39/43   M5059 Old Lyme           CT   56:48.2 18:17 
  108     89 Varley Hopkinson    M  23  12/13    40/43   M2029 Farmington         CT   56:48.7 18:18 
  109     27 Timothy Brown       M  50   6/6     41/43   M5059 New York           NY   56:50.4 18:18 
  110     88 Sharon Brown        F  51   7/8     67/69   F5059 Farmington         CT   57:21.1 18:28 
  111     31 Alex Foster         M  21  13/13    42/43   M2029 Newington          CT   57:21.3 18:28 
  112    112 Timothy Haynes      M  35   7/7     43/43   M3039 Staten Island      NY   57:33.3 18:32 
  113     69 Toni Capriglione    F  62   6/6     68/69   F6069 Mansfield          CT   57:33.6 18:32 
   114     68 Lois Barrett        F  53   8/8     69/69   F5059 Mansfield          CT   57:33.9 18:32  
  
                       

Find us on Facebook


For more information: 860-456-4451 or timing@thelastmileracing.com

This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2012,
All Rights reserved.