Services

About Us

Results

Calendar

Registration

Links


Seaside Shuffle 5 Mile Road Race

Old Saybrook, CT USA
4/28/2012 9:00 AM

Weather: Sunny - Windy - 48' 

Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results

Men: 1st Place Winner : James N Osborn

Women: 1st Place Winner : Marie Davenport


Printer Friendly Age Group


email timing@thelastmileracing with any corrections



================================================================================================
***** Official 5M Results *****
================================================================================================

   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place No.   Name                Nettime    Pace  Guntime    Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========== ===== ========== ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1    33 James N Osborn        25:37.09  5:08   25:37.12  5:08 M  33   1/10     1/42   M3039 New Haven          CT 
    2    86 Marie Davenport       27:49.80  5:34   27:50.52  5:35 F  37   1/14     1/40   F3039 Guilford           CT 
    3    50 Adam Bulewich         28:36.03  5:44   28:36.63  5:44 M  36   2/10     2/42   M3039 *no Town Given*    XX 
    4    92 Dana Bush             29:46.72  5:58   29:47.21  5:58 F  33   2/14     2/40   F3039 Gansevoort         NY 
    5    57 Melissa Stellato      30:25.99  6:06   30:26.84  6:06 F  30   3/14     3/40   F3039 *no Town Given*    XX 
    6    56 John Sutherland       31:40.05  6:21   31:41.95  6:21 M  49   1/13     3/42   M4049 Madison            CT 
    7    97 Bruce Christensew     31:57.10  6:24   31:57.15  6:24 M  44   2/13     4/42   M4049 Bolton             CT 
    8    84 Molly Powell          32:51.34  6:35   32:52.83  6:35 F  23   1/10     4/40   F1929 Waterford          CT 
    9     5 Scott Bristol         33:07.57  6:38   33:07.60  6:38 M  38   3/10     5/42   M3039 Old Saybrook       CT 
   10     2 Sheridan Bauman       33:19.75  6:40   33:20.76  6:41 F  41   1/11     5/40   F4049 Westbrook          CT 
   11    87 Nicholas Szwaja       33:40.42  6:45   33:42.38  6:45 M  26   1/3      6/42   M1929 Groton             CT 
   12    96 Nichole Roczniak      33:40.61  6:45   33:41.68  6:45 F  20   2/10     6/40   F1929 East Haddam        CT 
   13   114 Bridgid Selfors       34:04.97  6:49   34:06.64  6:50 F  12   1/1      7/40   F-13  Old Saybrook       CT 
   14   104 Marcy Withington      34:09.07  6:50   34:10.01  6:50 F  42   2/11     8/40   F4049 Old Lyme           CT 
   15    44 Tricky Tanksley       34:11.16  6:51   34:11.65  6:51 F  32   4/14     9/40   F3039 Gales Ferry        CT 
   16   110 Matthew Pugliese      34:31.35  6:55   34:32.76  6:55 M  30   4/10     7/42   M3039 Old Saybrook       CT 
   17   111 Marc Brodeur          34:46.23  6:58   34:47.79  6:58 M  41   3/13     8/42   M4049 Old Saybrook       CT 
   18    38 Kimbelry Shea         35:17.36  7:04   35:18.98  7:04 F  38   5/14    10/40   F3039 Deep River         CT 
   19    53 John Morin            35:21.56  7:05   35:24.40  7:05 M  44   4/13     9/42   M4049 Old Saybrook       CT 
   20    20 Christine Gosselin    35:34.57  7:07   35:36.58  7:08 F  15   1/1     11/40   F1418 Old Saybrook       CT 
   21    90 Paul Baldini          35:36.36  7:08   35:37.82  7:08 M  40   5/13    10/42   M4049 North Haven        CT 
   22   101 Travis Board          35:41.22  7:09   35:42.99  7:09 M  35   5/10    11/42   M3039 Deep River         CT 
   23   100 Susan Board           35:50.68  7:11   35:50.71  7:11 F  33   6/14    12/40   F3039 Deep River         CT 
   24     1 Damion Baker          35:54.07  7:11   35:56.57  7:12 M  35   6/10    12/42   M3039 West Hartford      CT 
   25    95 Diane Ballek          36:11.09  7:15   36:12.42  7:15 F  50   1/3     13/40   F5059 East Haddam        CT 
   26    62 Sean Maginegs         36:28.41  7:18   36:30.78  7:19 M  25   2/3     13/42   M1929 *no Town Given*    XX 
   27   105 Luke Maynard          36:47.67  7:22   36:51.49  7:23 M  29   3/3     14/42   M1929 Old Saybrook       CT 
   28    94 Samuel Ballek         37:27.73  7:30   37:27.78  7:30 M  17   1/1     15/42   M1418 East Haddam        CT 
   29    18 Stephen Gardner       37:31.92  7:31   37:31.97  7:31 M  58   1/8     16/42   M5059 New Canaan         CT 
   30    99 Rachael Man           37:42.95  7:33   37:46.39  7:34 F  37   7/14    14/40   F3039 Oxford             CT 
   31     3 Katherine Bossardet   37:53.67  7:35   37:54.44  7:35 F  22   3/10    15/40   F1929 Gales Ferry        CT 
   32    43 John Strecker         37:55.03  7:36   37:58.43  7:36 M  49   6/13    17/42   M4049 Waterford          CT 
   33   103 Ken Rice              38:05.34  7:38   38:09.32  7:38 M  34   7/10    18/42   M3039 Chester            CT 
   34    91 Robb White            38:15.58  7:40   38:19.25  7:40 M  52   2/8     19/42   M5059 Deep River         CT 
   35    24 Christine Kopcha      38:15.61  7:40   38:19.41  7:40 F  37   8/14    16/40   F3039 Old Saybrook       CT 
   36    15 Matthew Demaio        38:18.16  7:40   38:21.36  7:41 M  40   7/13    20/42   M4049 Old Saybrook       CT 
   37    30 Stephen Moskuliek     38:44.81  7:45   38:46.61  7:46 M  38   8/10    21/42   M3039 Norwich            CT 
   38    85 Tim Pond              39:07.66  7:50   39:10.09  7:51 M  30   9/10    22/42   M3039 Pawcatuck          CT 
   39    89 Guy Pulino            39:18.32  7:52   39:18.92  7:52 M  67   1/5     23/42   M60+  Moodus             CT 
   40   112 Dillon Selfors        40:10.37  8:03   40:12.28  8:03 M  11   1/2     24/42   M-13  Old Saybrook       CT 
   41   106 Tom Wash              40:30.90  8:07   40:31.41  8:07 M  57   3/8     25/42   M5059 Wethersfield       CT 
   42   113 Conor Selfors         40:54.34  8:11   40:56.25  8:12 M   8   2/2     26/42   M-13  Old Saybrook       CT 
   43     6 Mike Bruening         41:08.89  8:14   41:12.39  8:15 M  48   8/13    27/42   M4049 Trumbull           CT 
   44    61 Amy McCann            41:09.77  8:14   41:14.65  8:15 F  23   4/10    17/40   F1929 *no Town Given*    XX 
   45    58 Tom Gradner           41:16.58  8:16   41:17.98  8:16 M  54   4/8     28/42   M5059 *no Town Given*    XX 
   46    52 Kevin Ryan            42:05.25  8:26   42:09.80  8:26 M  53   5/8     29/42   M5059 Orange             CT 
   47    13 Anne Culver           42:14.05  8:27   42:18.36  8:28 F  25   5/10    18/40   F1929 New Haven          CT 
   48    19 Madison Germini       42:54.27  8:35   42:57.02  8:36 F  23   6/10    19/40   F1929 Lyme               CT 
   49    48 Michelle Wynne        43:27.67  8:42   43:31.63  8:43 F  48   3/11    20/40   F4049 Hebron             CT 
   50    55 Andrea Wertheim       43:29.86  8:42   43:34.65  8:43 F  48   4/11    21/40   F4049 Torrington         CT 
Place No.   Name                Nettime    Pace  Guntime    Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========== ===== ========== ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
   51    93 Reagan Krane          44:03.14  8:49   44:06.58  8:50 M  54   6/8     30/42   M5059 Westbrook          CT 
   52    32 William Olsen         44:03.55  8:49   44:08.57  8:50 M  64   2/5     31/42   M60+  Clinton            CT 
   53   109 Maura D'Andrea        44:14.44  8:51   44:19.70  8:52 F  53   2/3     22/40   F5059 Wallingford        CT 
   54    36 Matt Resnisky         45:21.27  9:05   45:27.92  9:06 M  40   9/13    32/42   M4049 Deep River         CT 
   55     8 Arlette Cassidy       45:49.66  9:10   45:54.14  9:11 F  46   5/11    23/40   F4049 Bolton             CT 
   56     9 Ray Cassidy           45:49.84  9:10   45:54.32  9:11 M  46  10/13    33/42   M4049 Bolton             CT 
   57    14 Nancy Davis           45:54.58  9:11   45:57.06  9:12 F  44   6/11    24/40   F4049 Griswold           CT 
   58    46 Paul Valdes Jr        46:07.23  9:14   46:10.52  9:15 M  49  11/13    34/42   M4049 Plantsville        CT 
   59    49 Amy Storch            46:08.94  9:14   46:11.82  9:15 F  37   9/14    25/40   F3039 *no Town Given*    XX 
   60    25 Ashley McCann         46:18.63  9:16   46:23.31  9:17 F  23   7/10    26/40   F1929 Boston             MA 
   61    17 Mike Dore             47:05.95  9:26   47:08.01  9:26 M  71   3/5     35/42   M60+  Westbrook          CT 
   62    40 Jane Sherwill         47:13.77  9:27   47:17.46  9:28 F  24   8/10    27/40   F1929 Southington        CT 
   63    39 Bernard Sherwill      47:15.66  9:28   47:19.35  9:28 M  52   7/8     36/42   M5059 Southington        CT 
   64    88 Bruce Grisafe         47:29.27  9:30   47:32.66  9:31 M  58   8/8     37/42   M5059 Salem              CT 
   65     7 Marnie Casko          47:32.46  9:31   47:37.05  9:32 F  25   9/10    28/40   F1929 New Britain        CT 
   66    26 Sarah McInnis         47:32.91  9:31   47:37.07  9:32 F  25  10/10    29/40   F1929 New Britain        CT 
   67   102 Jen Williams          47:42.70  9:33   47:47.01  9:34 F  31  10/14    30/40   F3039 Chester            CT 
   68     4 Joel Brewer           47:47.97  9:34   47:50.03  9:35 M  40  12/13    38/42   M4049 Fairfield          CT 
   69    98 Mike Foley            48:33.41  9:43   48:38.77  9:44 M  64   4/5     39/42   M60+  Westbrook          CT 
   70    16 Jennifer Deprisco     48:49.96  9:46   48:55.56  9:48 F  59   3/3     31/40   F5059 Westbrook          CT 
   71    12 Erin Colwell          49:19.79  9:52   49:22.13  9:53 F  47   7/11    32/40   F4049 Old Saybrook       CT 
   72   107 Colin Hefferney       51:18.83 10:16   51:24.09 10:17 M  32  10/10    40/42   M3039 Oldsaybrook        CT 
   73   108 Alexys Heffernan      51:20.21 10:17   51:25.45 10:18 F  30  11/14    33/40   F3039 Old Saybrook       CT 
   74    29 Angela Mikkelson      52:12.80 10:27   52:12.83 10:27 F  33  12/14    34/40   F3039 Deep River         CT 
   75    22 John Keegan           52:53.78 10:35   52:53.78 10:35 M  42  13/13    41/42   M4049 Oakdale            CT 
   76    35 Kenneth Rawn          53:48.22 10:46   53:53.69 10:47 M  69   5/5     42/42   M60+  Storrs             CT 
   77    34 Zoe Pike              54:07.75 10:50   54:11.87 10:51 F  36  13/14    35/40   F3039 Old Lyme           CT 
   78    23 Tracy Kohl            54:10.10 10:51   54:13.39 10:51 F  37  14/14    36/40   F3039 Salem              CT 
   79    54 Tracey Morin          54:36.23 10:56   54:43.44 10:57 F  46   8/11    37/40   F4049 Old Saybrook       CT 
   80    41 Gina Stillman         55:58.44 11:12   56:14.12 11:15 F  43   9/11    38/40   F4049 Old Saybrook       CT 
   81   115 Theresa Bollmann      57:07.09 11:26   57:13.22 11:27 F  41  10/11    39/40   F4049 Old Saybrook       CT 
   82    51 Melissa Calbert       58:04.45 11:37   58:10.87 11:39 F  41  11/11    40/40   F4049 Old Saybrook       CT 
   4/28/2012 10:14AM
                       

Find us on Facebook


For more information: 860-456-4451 or timing@thelastmileracing.com

This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2012,
All Rights reserved.