Services

About Us

Results

Calendar

Registration

Links


Ray Crothers Memorial 5K Road Race

New Britain, CT USA
9/22/2012 9:00 AM

Weather: Sunny - 60' 

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com


Overall Results

Men: 1st Place Winner : Joe Giolielli

Women: 1st Place Winner : Megan Jaswell


Printer Friendly 


email timing@thelastmileracing with any corrections


================================================================================================
***** Official Results *****
================================================================================================

   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1   169 Joe Giolielli         10:40.1  5:21 M  18   1/16     1/52   M1829 Wolcott            CT 
    2   142 Yosuf Hanad Mohamed   10:46.4  5:24 M  18   2/16     2/52   M1829 Malden             MA 
    3   166 Rob Weston            10:47.9  5:24 M  23   3/16     3/52   M1829 Middletown         CT 
    4   167 Mark Mackin           11:02.2  5:32 M  18   4/16     4/52   M1829 Jewett City        CT 
    5   165 Greg Yacoon           11:07.0  5:34 M  19   5/16     5/52   M1829 Niantic            CT 
    6   139 Bryan Quitadamo       11:18.2  5:40 M  19   6/16     6/52   M1829 *no Town Given*    XX 
    7   128 Jamil Ferguson        11:21.4  5:41 M  18   7/16     7/52   M1829 Jamaica            NY 
    8   168 Anthony Gonsalvos     11:29.3  5:45 M  22   8/16     8/52   M1829 Pawtucket          RI 
    9   126 Brian Selfors         11:30.7  5:46 M  47   1/5      9/52   M4049 *no Town Given*    XX 
   10   127 Jonathan Rios         11:31.2  5:46 M  18   9/16    10/52   M1829 Hartford           CT 
   11   137 Tom Greer             11:32.5  5:47 M  30   1/6     11/52   M3039 South Windsor      CT 
   12   138 Mike Szarkowicz       11:35.5  5:48 M  23  10/16    12/52   M1829 Watertown          CT 
   13   144 Matthew Remigino      11:38.5  5:50 M  12   1/7     13/52   M-12  W Hartford         CT 
   14   131 Oaty Frye             11:47.7  5:54 M  21  11/16    14/52   M1829 New Britain        CT 
   15   140 Chris Rodriguez       12:01.3  6:01 M  21  12/16    15/52   M1829 Hartford           CT 
   16   132 Liam Regula           12:37.9  6:19 M  17   1/1     16/52   M1317 Cromwell           CT 
   17   174 Megan Jaswell         12:41.4  6:21 F  25   1/9      1/27   F1829 *no Town Given*    XX 
   18   145 Meredith Remigino     12:58.9  6:30 F  43   1/2      2/27   F4049 W Hartford         CT 
   19   120 Ray Wise              13:02.7  6:32 M  57   1/8     17/52   M5059 Hartford           CT 
   20   125 Brigid Selfors        13:05.9  6:33 F  13   1/1      3/27   F1317 Old Saybrook       CT 
   21   162 R J Simeone           13:22.9  6:42 M  24  13/16    18/52   M1829 Farmington         CT 
   22   181 Greogry Vassor        13:33.2  6:47 M  23  14/16    19/52   M1829 Maple Hill         CT 
   23   147 Michael Remigino      13:33.8  6:47 M  43   2/5     20/52   M4049 W Hartford         CT 
   24   155 Rob Vivari            13:35.2  6:48 M  50   2/8     21/52   M5059 Meriden            CT 
   25   178 Clyde Ettienne-Mode   13:50.7  6:56 M  40   3/5     22/52   M4049 Vernon Rockville   CT 
   26   159 Mark Barlie           13:52.5  6:57 M  30   2/6     23/52   M3039 Windsor Locks      CT 
   27   149 Kevin Tranberg        13:58.3  7:00 M  44   4/5     24/52   M4049 Wethersfield       CT 
   28   163 Amanda Asaro          14:00.9  7:01 F  22   2/9      4/27   F1829 New Britain        CT 
   29   184 Mike Hoover           14:04.2  7:03 M  40   5/5     25/52   M4049 *no Town Given*    XX 
   30   109 Sara Lartein          14:16.2  7:09 F  27   3/9      5/27   F1829 Torrington         CT 
   31   124 Conor Selfors         14:23.4  7:12 M   9   2/7     26/52   M-12  Old Saybrook       CT 
   32   173 Desiree Davis         14:29.6  7:15 F  11   1/4      6/27   F-12  Bristol            CT 
   33   123 Dillon Selfors        14:49.5  7:25 M  11   3/7     27/52   M-12  Old Saybrook       CT 
   34   152 Peter Briggeman       14:54.2  7:28 M  54   3/8     28/52   M5059 Manchester         CT 
   35   164 Katherine Bossardet   15:01.7  7:31 F  23   4/9      7/27   F1829 Gales Ferry        CT 
   36   141 Leslie Garabedian     15:04.0  7:32 F  19   5/9      8/27   F1829 *no Town Given*    XX 
   37   161 Katrina Przybylek     15:13.2  7:37 F  22   6/9      9/27   F1829 West Willington    CT 
   38   114 Sean Barkasy          15:22.7  7:42 M   7   4/7     29/52   M-12  Manchester         CT 
   39   113 Mark Barkasy          15:23.0  7:42 M  36   3/6     30/52   M3039 Manchester         CT 
   40   118 Dan Ciccarillo        15:24.5  7:43 M  64   1/8     31/52   M6069 *no Town Given*    XX 
   41   153 Joe Heffernan         15:32.3  7:47 M  68   2/8     32/52   M6069 Portland           CT 
   42   103 Sean Finnin           15:35.4  7:48 M  37   4/6     33/52   M3039 Hoboken            NJ 
   43   151 Vinny Curry           15:39.9  7:50 M  59   4/8     34/52   M5059 *no Town Given*    XX 
   44   170 Rob Heslin            15:44.0  7:52 M  56   5/8     35/52   M5059 Plainville         CT 
   45   160 Rebecca Palmer        15:45.5  7:53 F  21   7/9     10/27   F1829 Higganum           CT 
   46   176 Ryan Carlson          15:54.7  7:58 M  34   5/6     36/52   M3039 Vernon Rockville   CT 
   47   185 Shayla Hoover         16:01.3  8:01 F   9   2/4     11/27   F-12  *no Town Given*    XX 
   48   134 Larry Chaves          16:13.4  8:07 M  67   3/8     37/52   M6069 W Hartford         CT 
   49   133 Stephen Tolman        16:13.7  8:07 M  66   4/8     38/52   M6069 Vernon Rockville   CT 
   50   158 Julian Davis          16:21.8  8:11 M  19  15/16    39/52   M1829 Windsor            CT 
Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
   51   104 Tajiah Seals          16:37.7  8:19 F   8   3/4     12/27   F-12  East Hartford      CT 
   52   119 Amy Ciccarillo        16:40.3  8:21 F  30   1/4     13/27   F3039 *no Town Given*    XX 
   53   111 Jim Blake             17:23.1  8:42 M  65   5/8     40/52   M6069 Old Greenwich      CT 
   54   121 Mark Acquaotta        17:24.8  8:43 M  57   6/8     41/52   M5059 Windsor Locks      CT 
   55   143 Susan Hayes           17:33.0  8:47 F  48   2/2     14/27   F4049 Maple Hill         CT 
   56   150 Tom Walsh             17:33.2  8:47 M  57   7/8     42/52   M5059 Hartford           CT 
   57   156 Joseph Grikis         17:37.3  8:49 M  61   6/8     43/52   M6069 College Park       MD 
   58   136 Philp Mound           17:45.9  8:53 M  55   8/8     44/52   M5059 Rome               NY 
   59   135 Joseph Dilling        17:58.4  9:00 M  24  16/16    45/52   M1829 New Britain        CT 
   60   148 Claudia Hart          18:09.1  9:05 F  52   1/4     15/27   F5059 New Britain        CT 
   61   154 Amy Strickland        18:25.1  9:13 F  38   2/4     16/27   F3039 Middletown         CT 
   62   112 Anne Leonard Blake    18:25.4  9:13 F  29   8/9     17/27   F1829 New Britain        CT 
   63   110 Dylan Barkasy         19:01.5  9:31 M  10   5/7     46/52   M-12  Manchester         CT 
   64   108 Judith Pierson        20:30.6 10:16 F  67   1/1     18/27   F6069 W Hartford         CT 
   65   101 Marni Fitzpatrick     21:27.2 10:44 F  34   3/4     19/27   F3039 Hoboken            NJ 
   66   182 Heath Cameron         22:23.0 11:12 M  38   6/6     47/52   M3039 Coatesville        PA 
   67   122 Jeff Walden           22:36.6 11:19 M  66   7/8     48/52   M6069 Bristol            CT 
   68   129 Nicole Hughey         25:39.6 12:50 F  19   9/9     20/27   F1829 Windsor            CT 
   69   130 Charmaigne Parkins-   26:27.8 13:14 F  54   2/4     21/27   F5059 Windsor            CT 
   70   171 Robert E Nevy         27:39.5 13:50 M  70   1/1     49/52   M70+  Vernon Rockville   CT 
   71   183 Olivia Cameron        27:55.6 13:58 F  10   4/4     22/27   F-12  Coatesville        PA 
   72   117 Sean Moran            27:55.8 13:58 M   9   6/7     50/52   M-12  New Holland        PA 
   73   179 Linda Carlson         34:41.0 17:21 F  70   1/2     23/27   F70+  Vernon Rockville   CT 
   74   177 Cindy Cayer           34:41.5 17:21 F  53   3/4     24/27   F5059 Wolcott            CT 
   75   180 Sara Reid             34:55.3 17:28 F  70   2/2     25/27   F70+  *no Town Given*    XX 
   76   105 Heather Cameron       35:50.1 17:56 F  34   4/4     26/27   F3039 New Holland        PA 
   77   116 Patsy Crothers        35:50.4 17:56 F  59   4/4     27/27   F5059 Downingtown        PA 
   78   172 Dave Pescatello       35:53.9 17:57 M  69   8/8     51/52   M6069 Wethersfield       CT 
    79   175 Phiip Dunlop          36:07.6 18:04 M   7   7/7     52/52   M-12  W Hartford         CT  
    
     ********** TOP OVERALL FEMALE WINNER ***********

Place O'All No. Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== === =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    17 174 Megan Jaswell        25 F *no Town Given*    XX   12:42  6:21 

              ********** TOP OVERALL MALE WINNER ***********

Place O'All No. Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== === =================== === = ================== == ======= ===== 
    1     1 169 Joe Giolielli        18 M Wolcott            CT   10:41  5:21 

                       FEMALE AGE GROUP:  13 & Under

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    20   125 Brigid Selfors       13 F Old Saybrook       CT   13:06  6:33 
    2    32   173 Desiree Davis        11 F Bristol            CT   14:30  7:15 
    3    47   185 Shayla Hoover         9 F *no Town Given*    XX   16:02  8:01 

                        MALE AGE GROUP:  13 & Under

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    13   144 Matthew Remigino     12 M W Hartford         CT   11:39  5:50 
    2    31   124 Conor Selfors         9 M Old Saybrook       CT   14:24  7:12 
    3    33   123 Dillon Selfors       11 M Old Saybrook       CT   14:50  7:25 

                        FEMALE AGE GROUP:  14 - 17

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 

                         MALE AGE GROUP:  14 - 17

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    16   132 Liam Regula          17 M Cromwell           CT   12:38  6:19 

                        FEMALE AGE GROUP:  18 - 29

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    28   163 Amanda Asaro         22 F New Britain        CT   14:01  7:01 
    2    30   109 Sara Lartein         27 F Torrington         CT   14:17  7:09 
    3    35   164 Katherine Bossardet  23 F Gales Ferry        CT   15:02  7:31 

                         MALE AGE GROUP:  18 - 29

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1     2   142 Yosuf Hanad Mohamed  18 M Malden             MA   10:47  5:24 
    2     3   166 Rob Weston           23 M Middletown         CT   10:48  5:24 
    3     4   167 Mark Mackin          18 M Jewett City        CT   11:03  5:32 


                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    52   119 Amy Ciccarillo       30 F *no Town Given*    XX   16:41  8:21 
    2    61   154 Amy Strickland       38 F Middletown         CT   18:26  9:13 
    3    65   101 Marni Fitzpatrick    34 F Hoboken            NJ   21:28 10:44 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    11   137 Tom Greer            30 M South Windsor      CT   11:33  5:47 
    2    26   159 Mark Barlie          30 M Windsor Locks      CT   13:53  6:57 
    3    39   113 Mark Barkasy         36 M Manchester         CT   15:23  7:42 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    18   145 Meredith Remigino    43 F W Hartford         CT   12:59  6:30 
    2    55   143 Susan Hayes          48 F Maple Hill         CT   17:33  8:47 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1     9   126 Brian Selfors        47 M *no Town Given*    XX   11:31  5:46 
    2    23   147 Michael Remigino     43 M W Hartford         CT   13:34  6:47 
    3    25   178 Clyde Ettienne-Mode  40 M Vernon Rockville   CT   13:51  6:56 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    60   148 Claudia Hart         52 F New Britain        CT   18:10  9:05 
    2    69   130 Charmaigne Parkins-  54 F Windsor            CT   26:28 13:14 
    3    74   177 Cindy Cayer          53 F Wolcott            CT   34:42 17:21 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    19   120 Ray Wise             57 M Hartford           CT   13:03  6:32 
    2    24   155 Rob Vivari           50 M Meriden            CT   13:36  6:48 
    3    34   152 Peter Briggeman      54 M Manchester         CT   14:55  7:28 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    64   108 Judith Pierson       67 F W Hartford         CT   20:31 10:16 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place O'All No.   Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== ===== =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    40   118 Dan Ciccarillo       64 M *no Town Given*    XX   15:25  7:43 
    2    41   153 Joe Heffernan        68 M Portland           CT   15:33  7:47 
    3    48   134 Larry Chaves         67 M W Hartford         CT   16:14  8:07 


                       FEMALE AGE GROUP:  70 & Over

Place O'All No. Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== === =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    73 179 Linda Carlson        70 F Vernon Rockville   CT   34:41 17:21 
    2    75 180 Sara Reid            70 F *no Town Given*    XX   34:56 17:28 

                        MALE AGE GROUP:  70 & Over

Place O'All No. Name                Age S City               St Time    Pace  
===== ===== === =================== === = ================== == ======= ===== 
    1    70 171 Robert E Nevy        70 M Vernon Rockville   CT   27:40 13:50 
                       

Find us on Facebook


For more information: 860-456-4451 or timing@thelastmileracing.com

This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2012,
All Rights reserved.