Services

About Us

Results

Calendar

Registration

Links


Michael Daly's 5K

Old Saybrook, CT USA
9/30/2012 11:00 AM

Weather: 50s and Cloudy 

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com


Overall Results

Men: 1st Place Winner : James Kolb

Women: 1st Place Winner : Amanda Argazzi


Printer Friendly Age Group


email timing@thelastmileracing with any corrections


================================================================================================
                    ***** Official 5K Results *****
================================================================================================
Place No.   R Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== = =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1    48   James Kolb            19:20.7  6:14 M  14   1/13     1/42   M-18  Old Lyme           CT 
    2    10   Dylan Defrino         19:42.6  6:21 M  15   2/13     2/42   M-18  Centerbrook        CT 
    3     3   Amanda Argazzi        20:58.6  6:46 F  36   1/6      1/38   F3039 Glastonbury        CT 
    4    72   Michael Dunn          21:29.3  6:55 M  10   3/13     3/42   M-18  Wethersfield       CT 
    5    34   Kayla Condon          21:31.0  6:56 F  10   1/14     2/38   F-18  Wethersfield       CT 
    6     9   Mary Daly             21:36.4  6:58 F  40   1/8      3/38   F4049 Wethersfield       CT 
    7    81   Michael Verrengia     21:42.2  7:00 M  35   1/6      4/42   M3039 Wethersfield       CT 
    8    36   Christopher Rempel    21:50.6  7:02 M  12   4/13     5/42   M-18  South Windsor      CT 
    9    59   Ellen Schumey         21:53.6  7:03 F  51   1/3      4/38   F5059 W Hartford         CT 
   10    55   Kelly Sullivan        21:54.9  7:04 F  33   2/6      5/38   F3039 Berlin             CT 
   11    21   Gary Kelly            21:55.9  7:04 M  54   1/8      6/42   M5059 West Haven         CT 
   12    45   Danielle Smith        22:00.2  7:05 F  27   1/4      6/38   F1929 East Lyme          CT 
   13    29   Payton Clancy         22:02.0  7:06 M  37   2/6      7/42   M3039 Wethersfield       CT 
   14    76   Charlie Lilley        22:06.9  7:08 M  51   2/8      8/42   M5059 Wethersfield       CT 
   15    57   Ted Hackett           22:07.8  7:08 M  55   3/8      9/42   M5059 Old Lyme           CT 
   16    27   Jamie Tabshey         22:15.2  7:10 F  27   2/4      7/38   F1929 Rocky Hill         CT 
   17    69   Joe Sullo             22:19.3  7:12 M  11   5/13    10/42   M-18  Wethersfield       CT 
   18    40   Sean Keane            22:20.9  7:12 M  41   1/8     11/42   M4049 Wethersfield       CT 
   19    70   Steve Susann          22:23.2  7:13 M  42   2/8     12/42   M4049 Wethersfield       CT 
   20    46   Matthew Schoman       22:33.4  7:16 M  26   1/3     13/42   M1929 New London         CT 
   21    43   Patricia Philips      22:43.5  7:19 F  65   1/2      8/38   F60+  Niantic            CT 
   22     1   Joseph Aiello         23:06.4  7:27 M  37   3/6     14/42   M3039 Wethersfield       CT 
   23    22   Mary Ellen Manning    23:10.0  7:28 F  39   3/6      9/38   F3039 W. Hartford        CT 
   24    44   Catherine Meyer       23:16.7  7:30 F  40   2/8     10/38   F4049 Wethersfield       CT 
   25    28   Frank Tabshey         23:27.5  7:33 M  28   2/3     15/42   M1929 Rocky Hill         CT 
   26    14   Sara Evans            23:31.5  7:35 F  38   4/6     11/38   F3039 Wethersfield       CT 
   27    66   Max Wrage             23:40.7  7:38 M  10   6/13    16/42   M-18  Fairfield          CT 
   28    63   Rich Wrage            23:43.0  7:38 M  41   3/8     17/42   M4049 Fairfield          CT 
   29    20   Lino Italia           23:52.2  7:41 M  36   4/6     18/42   M3039 Rocky Hill         CT 
   30     8   Christopher Daly      24:00.5  7:44 M  12   7/13    19/42   M-18  Wethersfield       CT 
   31    24   Lynn Odell            24:00.8  7:44 F  40   3/8     12/38   F4049 Wethersfield       CT 
   32    80   Bill Ghio             24:03.3  7:45 M  58   4/8     20/42   M5059 Niantic            CT 
   33    30   David Spole           24:06.0  7:46 M  48   4/8     21/42   M4049 Shelton            CT 
   34    68   Gabby Sullo           24:06.2  7:46 F  14   2/14    13/38   F-18  Wethersfield       CT 
   35    31   Jason Spole           24:09.4  7:47 M  12   8/13    22/42   M-18  Shelton            CT 
   36    71   Fiona Dunn            24:09.8  7:47 F  13   3/14    14/38   F-18  Wethersfield       CT 
   37    25   Frank Perrotti        24:19.7  7:50 M  52   5/8     23/42   M5059 Hamden             CT 
   38    26   Stacie Seidman        24:31.2  7:54 F  32   5/6     15/38   F3039 Chester            CT 
   39    75   Tommy Daly            24:44.7  7:58 M   7   9/13    24/42   M-18  Wethersfield       CT 
   40    16   Robert Heimgartner    24:53.8  8:01 M  37   5/6     25/42   M3039 Wethersfield       CT 
   41    49   Betty Riedinger       24:56.0  8:02 F               16/38         Southington        CT 
   42    17   Mike Hickey           25:32.0  8:14 M  42   5/8     26/42   M4049 West Hartford      CT 
   43    62   Jane Good             25:33.2  8:14 F  57   2/3     17/38   F5059 Unionville         CT 
   44    60   James Smey            25:55.7  8:21 M  58   6/8     27/42   M5059 Colchester         CT 
   45    61   Susan Smey            25:57.3  8:22 F  47   4/8     18/38   F4049 Derby              CT 
   46    15   Reginald Grover       26:01.7  8:23 M  66   1/2     28/42   M60+  Old Saybrook       CT 
   47    18   Allison Hickey        26:06.5  8:25 F  41   5/8     19/38   F4049 West Hartford      CT 
   48    39   Ed McCaffrey          26:11.2  8:26 M  70   2/2     29/42   M60+  Essex              CT 
   49    13   Gary Evans            26:12.3  8:27 M  37   6/6     30/42   M3039 Wethersfield       CT 
   50    73   Sean Dunn             26:34.3  8:34 M   8  10/13    31/42   M-18  Wethersfield       CT 
Place No.   R Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== = =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
   51    74   Michael Dunn          26:34.5  8:34 M  44   6/8     32/42   M4049 Wethersfield       CT 
   52    56   Luke Kelleher         26:37.1  8:35 M  11  11/13    33/42   M-18  Wethersfield       CT 
   53    19   Kendra Iozzia         26:42.7  8:36 F  38   6/6     20/38   F3039 West Haven         CT 
   54    35   Jaime Condon          27:04.5  8:43 F   8   4/14    21/38   F-18  Wethersfield       CT 
   55    33   Steven Condon         27:05.9  8:44 M  42   7/8     34/42   M4049 Wethersfield       CT 
   56    37   Lucille Grover        27:06.5  8:44 F  66   2/2     22/38   F60+  Old Saybrook       CT 
   57    38   Kira Bruce            27:14.6  8:47 F  13   5/14    23/38   F-18  Vineyard Haven     MA 
   58    23   Marc Nixon            27:35.4  8:53 M  22   3/3     35/42   M1929 New Britain        CT 
   59    79   Madison McGeachy      27:38.3  8:54 F   7   6/14    24/38   F-18  Wethersfield       CT 
   60     2   Thomas Annuli         28:01.2  9:02 M  50   7/8     36/42   M5059 West Hartford      CT 
   61    12   Aimee Ellison         28:10.7  9:05 F  40   6/8     25/38   F4049 West Haven         CT 
   62    67   Ruth Alverio          28:43.4  9:15 F  20   3/4     26/38   F1929 Rocky Hill         CT 
   63    50   Joanne Wimler         29:26.1  9:29 F   7   7/14    27/38   F-18  Portland           CT 
   64    65   Kiera Wrage           30:05.0  9:41 F   8   8/14    28/38   F-18  Fairfield          CT 
   65    64   Tanya Srdanovic       30:05.4  9:42 F  43   7/8     29/38   F4049 Fairfield          CT 
   66    11   Luke Defrino          30:20.3  9:46 M  13  12/13    37/42   M-18  Centerbrook        CT 
   67    82   Peter Suits           30:39.9  9:53 M               38/42         Guilford           CT 
   68    53   Lillian Wimler        30:59.3  9:59 F   9   9/14    30/38   F-18  Portland           CT 
   69    52   Kathleen Wimler       30:59.4  9:59 F  43   8/8     31/38   F4049 Portland           CT 
   70    41   Riley Keane           31:31.1 10:09 F   6  10/14    32/38   F-18  Wethersfield       CT 
   71    78   Taylor McGeachy       31:35.0 10:10 F  10  11/14    33/38   F-18  Wethersfield       CT 
   72     7   Emma Daly             31:35.8 10:11 F  10  12/14    34/38   F-18  Wethersfield       CT 
   73    58   Julia Daly            31:58.7 10:18 F   5  13/14    35/38   F-18  Wethersfield       CT 
   74    47   Smidgie Masphail      32:29.9 10:28    65                         Niantic            CT 
   75     4   Mary Baran            32:42.8 10:32 F  55   3/3     36/38   F5059 Rocky Hill         CT 
   76    42   Abbey Keane           32:58.3 10:37 F  10  14/14    37/38   F-18  Wethersfield       CT 
   77     5   Allyson Capsolas      38:07.7 12:17 F  24   4/4     38/38   F1929 Windsor            CT 
   78    54   Julian Wimler         38:30.3 12:24 M   5  13/13    39/42   M-18  Portland           CT 
   79    51   Tom Wimler            39:00.4 12:34 M  44   8/8     40/42   M4049 Portland           CT 
   80    32   Jeffrey Aludi         40:06.0 12:55 M               41/42         Old Saybrook       CT 
   81    77   Armand Lupu           40:16.5 12:58 M  51   8/8     42/42   M5059 Rocky Hill         CT 
  
                      

Find us on Facebook


For more information: 860-456-4451 or timing@thelastmileracing.com

This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2012,
All Rights reserved.