Services

About Us

Results

Calendar

Registration

Links


Austin Harlow Memorial 5K Road Race

Somers, CT USA
8/19/2012 9:00 AM

Weather: Sunny - 65' 

Results By: The Last Mile LLC.
www.thelastmileracing.com

Timed using MyLaps Bib tag System

BibTag


Overall Results


Men: 1st Place Winner : Brett Stoffler

Women: 1st Place Winner : Sarah Simmons


Printer Friendly Age Group


email timing@thelastmileracing with any corrections


================================================================================================
***** Official Results *****
================================================================================================

   The DIV Column is your place in your age group or division for Awards

Place No.   Name                Time      Pace  S Age Div/Tot  Sex/Tot  Div   City               St 
===== ===== =================== ========= ===== = === ======== ======== ===== ================== == 
    1    45 Brett Stoeffler       17:30.0  5:38 M  45   1/8      1/26   M4049 Tolland            CT 
    2    34 Peter Lafontiane      18:41.7  6:02 M  51   1/6      2/26   M5059 Tolland            CT 
    3    51 Bruce Christensen     19:09.6  6:11 M  44   2/8      3/26   M4049 Bolton             CT 
    4    24 Sarah Simmons         19:41.1  6:21 F  32   1/4      1/22   F3039 Board Brook        CT 
    5    31 Ken Clark             19:46.6  6:22 M  50   2/6      4/26   M5059 Somers             CT 
    6    48 Zoltan Rigo           19:59.8  6:27 M  29   1/1      5/26   M2029 Berlin             CT 
    7     6 Mark Erwin            20:28.7  6:36 M  17   1/7      6/26   M1319 Somers             CT 
    8    35 Hunter White          20:32.7  6:37 M  17   2/7      7/26   M1319 Kent               CT 
    9     2 Mark Barile           20:36.4  6:38 M  30   1/2      8/26   M3039 Windsor Locks      CT 
   10    47 Jeremy Ray            22:03.3  7:06 M  15   3/7      9/26   M1319 West Granby        CT 
   11     9 Julia Gilloran        23:00.0  7:25 F  16   1/5      2/22   F1319 Pomfret            CT 
   12    38 Allyson Zoppa         23:22.6  7:32 F  26   1/2      3/22   F2029 West Willington    CT 
   13    12 Alex Healy            23:36.8  7:36 M  15   4/7     10/26   M1319 West Hartford      CT 
   14    37 Chris Lemay           23:42.4  7:38 M  13   5/7     11/26   M1319 South Windsor      CT 
   15    36 Mike Lemay            23:43.0  7:38 M  45   3/8     12/26   M4049 South Windsor      CT 
   16    49 Anna Dubiel           23:44.4  7:39 F  30   2/4      4/22   F3039 Rocky Hill         CT 
   17    50 Mitch Nadeau          24:05.4  7:46 M  45   4/8     13/26   M4049 Clifton            NJ 
   18    14 Steve King            24:20.9  7:51 M  52   3/6     14/26   M5059 Enfield            CT 
   19    22 Michael Pampreen      24:34.4  7:55 M  13   6/7     15/26   M1319 Marlborough        CT 
   20    19 Brad Magyar           24:36.0  7:56 M  44   5/8     16/26   M4049 Enfield            CT 
   21     7 Robert Ferguson       24:40.0  7:57 M  51   4/6     17/26   M5059 Coventry           CT 
   22    25 David Timbrell        24:42.9  7:58 M  50   5/6     18/26   M5059 Vernon             CT 
   23    42 Marc Cournoyer        25:15.8  8:08 M  43   6/8     19/26   M4049 Norwich            CT 
   24     8 Kathleen Furlani      25:23.3  8:11 F  64   1/2      5/22   F60+  Board Brook        CT 
   25    15 Ashley Kinney         25:35.7  8:15 F  18   2/5      6/22   F1319 Somers             CT 
   26    40 Mark Logan            25:49.2  8:19 M  59   6/6     20/26   M5059 Coventry           CT 
   27    27 Alexis Webb           26:59.0  8:42 F  16   3/5      7/22   F1319 Andover            CT 
   28    16 Rachael Laflamme      27:05.0  8:44 F  14   4/5      8/22   F1319 Granby             CT 
   29    18 Roxann Lizardi        27:06.5  8:44 F  31   3/4      9/22   F3039 Somers             CT 
   30    30 Wendy Westall         27:07.3  8:44 F  42   1/5     10/22   F4049 Stafford           CT 
   31    33 Shannon Close         28:12.9  9:05 F  23   2/2     11/22   F2029 Ellington             
   32    46 Joel Bowman           28:38.7  9:14 M  46   7/8     21/26   M4049 Tolland            CT 
   33     3 Austin Browning       28:40.7  9:14 M  17   7/7     22/26   M1319 Stafford           CT 
   34    23 Jim Shewokis          28:50.5  9:17 M  48   8/8     23/26   M4049 Somers             CT 
   35    13 Eduard0 Heidelberg    29:02.7  9:21 M  64   1/2     24/26   M60+  Parlin             NJ 
   36     1 Lisa Adams            31:03.6 10:00 F  40   2/5     12/22   F4049 Enfield            CT 
   37    20 Jenn Metthews         31:04.4 10:01 F  35   4/4     13/22   F3039 Enfield            CT 
   38    39 Richard Zbrozek       31:06.9 10:01 M  65   2/2     25/26   M60+  Berlin             CT 
   39    44 Barbabara Maloney     31:08.9 10:02 F  66   2/2     14/22   F60+  Tolland            CT 
   40    41 Lisa Hotchkin         31:45.1 10:14 F  49   3/5     15/22   F4049 Windsor Locks      CT 
   41     4 Shannon Crombie       31:45.3 10:14 F  11   1/3     16/22   F-12  Coventry           CT 
   42    29 Shelby Westall        33:50.8 10:54 F  14   5/5     17/22   F1319 Stafford           CT 
   43    32 Vicki Close           34:00.8 10:57 F  52   1/1     18/22   F5059 Ellington          CT 
   44    43 Carol Cournoyer       34:40.6 11:10 F  43   4/5     19/22   F4049 Norwich            CT 
   45    17 Paul Lizardi          35:22.0 11:24 M  32   2/2     26/26   M3039 Somers             CT 
   46    28 Haliey Westall        36:02.2 11:36 F  12   2/3     20/22   F-12  Stafford           CT 
   47    10 Morgan Hanks          39:33.0 12:44 F   8   3/3     21/22   F-12  Stafford           CT 
   48    11 Linette Harlow        39:34.1 12:45 F  45   5/5     22/22   F4049 Andover            CT 
   8/19/2012  2:32PM            

Find us on Facebook


For more information: 860-456-4451 or timing@thelastmileracing.com

This site is copy right The Last Mile Racing LLC 2004-2012,
All Rights reserved.