Services

 

About Us

Results

Calendar

Registration

    Links


Suffield 5K & 10K Road Race 

Suffield, CT USA
9/10/2011 9:15 AM
Weather: Sunny - 70's

Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
www.thelastmileracing.com


 Overall winners

Men: 1st Place Winner :David Cilley  

Women: 1st Place Winner :Beth Krasemann 


email timing@thelastmileracing with any corrections

Printer Friendly   Age Group  


================================================================================================
***** Official 10k Results *****
================================================================================================
          
Place No.   Rac Name                Time      Pace  S Age City               St 
===== ===== === =================== ========= ===== = === ================== == 
    1   552 10k David Cilley          38:26.0  6:12 M  33 East Windsor       CT 
    2   544 10k Ken Clark             40:11.0  6:29 M  49 Somers             CT 
    3   545 10k Robert McCormick      40:15.7  6:29 M  45 Suffield           CT 
    4   515 10K Kevin Ciszewski       40:35.0  6:32 M  37 Northborough       MA 
    5   519 10K Alaric Fox            40:45.9  6:34 M  46 Willington         CT 
    6   547 10k Timothy Goric         41:33.5  6:42 M  25 Manchester         CT 
    7   524 10k Beth Krasemann        41:53.8  6:45 F  38 Suffield           CT 
    8   508 10k Jonathan Morales      42:56.1  6:55 M  35 East Windsor       CT 
    9   518 10k Laura Hermann         43:49.8  7:04 F  22 Suffield           CT 
   10   560 10k Dan Dumais            44:08.0  7:07 M  50 Simsbury           CT 
   11   554 10k Bill Sanders          44:28.5  7:10 M  57 Wethersfield       CT 
   12   523 10K Mark Barile           45:37.8  7:21 M  29 Windsor Locks      CT 
   13   527 10K Adam Sharp            45:38.0  7:21 M  39 Suffield           CT 
   14   525 10K Volker Krasemann      45:49.0  7:23 M  44 Suffield           CT 
   15   551 10k Alyce Alfano          45:53.2  7:24 F  49 Suffield           CT 
   16   561 10k Claudio Daniele       47:01.8  7:35 M  44 Suffield           CT 
   17   542 10k Russell Stroud        47:33.2  7:40 M  41 Simsbury           CT 
   18   521 10K Danel Eitel           51:29.5  8:18 F  36 Suffield           CT 
   19   564 10k Roger Cherewatti      51:47.6  8:21 M  59 Amherst            MA 
   20   566 10k Chris Cosma           51:55.8  8:22 M  33 Suffield           CT 
   21   549 10k Martin Henry          51:58.3  8:22 M  46 Broad Brook        CT 
   22   533 10K Ree Migliozzi         52:05.0  8:23 F  38 Westfield          MA 
   23   556 10k Heather Pierzchala    52:08.7  8:24 F  26 Suffield           CT 
   24   516 10k Mark Acquaotta        52:24.1  8:26 M  56 Windsor Locks      CT 
   25   550 10k Charlene Softic       52:30.1  8:27 F  37 Orange             MA 
   26   517 10K George Hermann        53:06.0  8:33 M  53 Suffield           CT 
   27   504 10k Michelle Duffelmeye   53:12.0  8:34 F  43 Longmeadow         MA 
   28   510 10k Michael Roccanti      53:57.8  8:42 M  56 Suffield           CT 
   29   530 10k Shelley Chappell      54:39.6  8:48 F  37 W.Suffield         CT 
   30   509 10K Mark Naegeli          54:41.3  8:49 M  53 Suffield           CT 
   31   559 10k Sean Radican          54:54.0  8:51 M  22 Glastonbury        CT 
   32   501 10K Scott Taylor          54:59.7  8:52 M  35 Suffield           CT 
   33   537 10k Michael Moroney       55:08.3  8:53 M  47 Suffield           CT 
   34   541 10k Peter Palermino       55:11.0  8:53 M  56 West Hartford      CT 
   35   512 10k John Foshay           55:18.6  8:55 M  44 Weatogue           CT 
   36   565 10k Damian Carroll        55:22.5  8:55 M  49 New Britain        CT 
   37   562 10k Mike Dematteo         56:06.8  9:02 M  56 Longmeadow         MA 
   38   548 10k Jonathan Klaus        56:11.0  9:03 M  31 South Windsor      CT 
   39   540 10k William Smith         56:21.8  9:05 M  60 Suffield           CT 
   40   557 10k Meg Wilkinson         56:28.3  9:06 F  27 South Glastonbury  CT 
   41   555 10k Chris Parker          56:41.4  9:08 M  34 West Suffield      CT 
   42   503 10K Elaine Dill           57:08.1  9:12 F  62 Monson             MA 
   43   520 10k John Morauski         57:15.4  9:13 M  63 Suffield           CT 
   44   528 10k Jonathan Hale         57:40.7  9:17 M  26 Suffield           CT 
   45   526 10k Christos Nikolis      57:49.1  9:19 M  43 W.Suffield         CT 
   46   543 10k Rob Decker            57:55.4  9:20 M  49 East Windsor       CT 
   47   539 10k Judith Palmieri       58:15.7  9:23 F  62 Granby             CT 
   48   534 10k Laura Eisenhaure      59:20.4  9:33 F  31 Suffield           CT 
   49   513 10K Mike D'Addario      1:00:55.4  9:49 M  37 W.Suffield         CT 
   50   511 10K Pixie Plummer       1:01:08.3  9:51 F  39 Suffield           CT 
Place No.   Rac Name                Time      Pace  S Age City               St 
===== ===== === =================== ========= ===== = === ================== == 
   51   553 10k Elizabeth Mosher    1:01:08.6  9:51 F  26 Enfield            CT 
   52   536 10k Silvia Scott        1:01:45.9  9:57 F  44 Somers             CT 
   53   506 10k Wendy Bowers        1:02:20.9 10:03 F  50 East Granby        CT 
   54   563 10k Amy Cote            1:03:38.6 10:15 F  36 Agawam             MA 
   55   507 10K Bill Bowers         1:04:32.6 10:24 M  49 East Granby        CT 
   56   514 10k Michelle Begley     1:06:02.5 10:38 F  44 Suffield           CT 
   57   535 10k Sharon Ingram       1:06:03.7 10:38 F  42 Suffield           CT 
   58   531 10K Julia Hart          1:08:20.5 11:00 F  49 Suffield           CT 
   59   529 10K Crystal Hale        1:08:39.5 11:03 F  27 Suffield           CT 
   60   558 10k Chelsea Stokes      1:12:01.0 11:36 F  24 Manchester         CT 
   61   505 10K Mary Culvey         1:13:34.7 11:51 F  28 Coventry           CT 
   
   9/10/2011 12:11PM
 

For more information: 860-456-4451 or timing@thelastmileracing.com

This site is copy right The Last Mile Racing 2004-2011,
All Rights reserved.