The Last Mile Race Management Co.
2nd Annual CT Run for Autism 10K Road Race
Hamden, CT USA
05/04/2008 8:00am
Weather: Wet, Periods of Rain, Low 50's
Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
www.thelastmileracing.com
Timed using DAG Chip Foot System
Overall winners
Men: Place Male Winner
Travis Gale
Women: Place Female
Winner
SIGGA BENEDIKTSDOTTI
Don't
Forget to view your race photos @ J Macht Photography.com
Age Group Results
Printer-Friendly page
Place No. Name Div Age Div/Tot Sex/Tot S City St Time Pace
===== ==== ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= =====
W 49 Adam Cruz W0000 13 1/01 1/01 M BRENTWOOD NY 35:01 5:39
1 14 TRAVIS GALE M1929 24 1/10 1/55 M NEW HAVEN CT 36:36 5:54
2 84 MARCUS SANDERS M3039 38 1/11 2/55 M PT. JEFFERSON NY 38:21 6:11
3 142 DAVID PANTIN M4049 46 1/10 3/55 M Hamden CT 38:45 6:15
4 53 STEVEN CUOMO M1929 25 2/10 4/55 M SHIRLEY NY 39:52 6:25
5 140 JOHN STRAHELY M4049 41 2/10 5/55 M CHESHIRE CT 41:35 6:42
6 122 DAN CAMPBELL M1929 29 3/10 6/55 M New London CT 41:44 6:43
7 20 DOUG JAEGER M3039 34 2/11 7/55 M NORWALK CT 41:44 6:43
8 121 ROBERT HALLORAN M4049 41 3/10 8/55 M Branford CT 42:19 6:49
9 7 GARY DORSEY M5059 51 1/10 9/55 M WALLINGFORD CT 43:49 7:03
10 120 MICHAEL PITCHER M4049 40 4/10 10/55 M New Haven CT 43:49 7:04
11 3 SIGGA BENEDIKTSDOTTI F3039 36 1/13 1/69 F NEW HAVEN CT 44:35 7:11
12 28 BRIAN SEARLS M3039 37 3/11 11/55 M HAMDEN CT 44:42 7:12
13 77 JAMAUD LEE M1929 26 4/10 12/55 M MEDFORD NY 44:49 7:13
14 138 THOMAS MELORMICH M5059 57 2/10 13/55 M New Haven CT 45:43 7:22
15 45 MICHAEL BRANNIGAN M0113 11 1/4 14/55 M E. NORTHPORT NY 46:00 7:25
16 78 KEVIN MCDERMOTT M4049 49 5/10 15/55 M E. ISLIP NY 46:03 7:25
17 133 MICHAEL POLENBA M3039 32 4/11 16/55 M NY NY 46:43 7:31
18 136 NEIL PETERSEN M5059 57 3/10 17/55 M CHESHIRE CT 47:02 7:35
19 64 MICHAEL FRANCHI JR M1929 25 5/10 18/55 M RONKONKOMA NY 47:34 7:40
20 113 NORA BURKE F1929 24 1/25 2/69 F SOUTHBURY CT 47:45 7:42
21 116 JOE Perreault M1929 25 6/10 19/55 M Windsor CT 47:45 7:42
22 83 ROBBIE REX JR. M1929 26 7/10 20/55 M ISLIP TERRACE NY 47:53 7:43
23 118 ROB ANTONETTE M4049 40 6/10 21/55 M Wallingford CT 48:42 7:51
24 32 SHARON TOSCANO F4049 40 1/10 3/69 F DERBY CT 49:18 7:56
25 30 ROBIN SEGAL F3039 36 2/13 4/69 F ROCKY HILL CT 50:02 8:04
26 141 NEIL MANDEL M5059 54 4/10 22/55 M Shelton CT 50:19 8:06
27 117 STEPHEN BUCCITTI M3039 38 5/11 23/55 M NORTH BRANFORD CT 50:30 8:08
28 125 SAL TERRANOVA M4049 49 7/10 24/55 M MILFORD CT 50:33 8:09
29 137 STEPHANIE SICLARI F1929 25 2/25 5/69 F Hamden CT 50:42 8:10
30 126 MAUREEN DEVLIN F5059 53 1/6 6/69 F MILFORD CT 50:45 8:10
31 123 STEVE MELE M5059 53 5/10 25/55 M New Haven CT 51:13 8:15
32 130 DEBORAH DA;Y F4049 41 2/10 7/69 F CHESHIRE CT 51:39 8:19
33 26 DIANA PAULIN F4049 41 3/10 8/69 F STRATFORD CT 51:46 8:20
34 114 ALEXIS BROOKS F1929 27 3/25 9/69 F EAST HARTFORD CT 51:50 8:21
35 13 KRISTIN GAGNON F1929 26 4/25 10/69 F WALLINGFORD CT 51:56 8:22
36 135 JESSE TWILIE M3039 33 6/11 26/55 M HAMDEN CT 51:59 8:22
37 97 DANIELLE WEXLER F1929 25 5/25 11/69 F BRANFORD CT 52:01 8:23
38 119 ALEX SLOESBERG M0113 13 2/4 27/55 M MILFORD CT 52:20 8:26
39 5 DAVID CAHILL M1929 20 8/10 28/55 M SOUTHINGTON CT 52:42 8:29
40 6 ANDREA DELLABITTA F3039 34 3/13 12/69 F MILFORD CT 52:54 8:31
41 44 LINDA WOLFGRUBER F5059 57 2/6 13/69 F NEW CANAAN CT 53:00 8:32
42 82 JAMES PAREDES M1418 18 1/6 29/55 M BAYSHORE NY 53:09 8:34
43 96 BRIIANA RENDE F1929 21 6/25 14/69 F WEST HAVEN CT 53:20 8:35
44 11 ROBYN FALKOWSKI F4049 40 4/10 15/69 F CHESHIRE CT 53:35 8:38
45 107 NICOLE FLAVIN F3039 31 4/13 16/69 F NEW CANAAN CT 53:36 8:38
46 43 DAWN CLARK F1929 28 7/25 17/69 F HAMDEN CT 53:43 8:39
47 106 AMANDA PELCHA F1929 19 8/25 18/69 F MERIDEN CT 53:51 8:40
48 98 HELIN MARTE F1929 19 9/25 19/69 F WEST HAVEN CT 53:52 8:41
49 31 MEREDITH SHOOK F3039 32 5/13 20/69 F SEYMOUR CT 55:00 8:51
50 134 CHRIS SLANSKY M3039 33 7/11 30/55 M MAMARONED NY 55:03 8:52
Place No. Name Div Age Div/Tot Sex/Tot S City St Time Pace
===== ==== ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= =====
51 34 JAMES YESKE M3039 35 8/11 31/55 M NEW HAVEN CT 55:27 8:56
52 22 ANN MARIE MERRILL F3039 32 6/13 21/69 F NEW HAVEN CT 55:30 8:56
53 27 MICHAEL REMBISH M4049 40 8/10 32/55 M FAIRFIELD CT 55:59 9:01
54 90 RIUFKI WARSHAVER F0113 11 1/7 22/69 F LK. RONKONKOMA NY 56:16 9:04
55 16 JOE HABANSKY M5059 57 6/10 33/55 M STRATFORD CT 57:07 9:12
56 127 patric GOOD M3039 38 9/11 34/55 M Meriden CT 57:44 9:18
57 60 MACKENZIE FORD F0113 13 2/7 23/69 F SELDEN NY 58:34 9:26
58 41 CHRISTOPHER NIEVES M1418 18 2/6 35/55 M WALLINGFORD CT 58:49 9:28
59 33 JENNIFER ZAGARINO F1929 23 10/25 24/69 F WALLINGFORD CT 58:50 9:28
60 19 THOMAS HERLIHY M5059 50 7/10 36/55 M BRIDGEPORT CT 58:52 9:29
61 89 KAYLA WAHL F0113 13 3/7 25/69 F SHIRLEY NY 58:53 9:29
62 143 KARL INJOGA M0000 0 1/3 37/55 M HAMDEN CT 59:07 9:31
63 129 DEB CARSON F1929 29 11/25 26/69 F HAMDEN CT 59:17 9:33
64 132 YVONNE O'DONAGHUE F3039 30 7/13 27/69 F WAYNE NJ 59:21 9:34
65 52 SANDY CUOMO F0113 11 4/7 28/69 F SHIRLEY NY 59:52 9:39
66 139 CHRISTINE PEREZ F3039 30 8/13 29/69 F BRANFORD CT 1:00:54 9:48
67 15 AMY GOMES F3039 38 9/13 30/69 F WALLINGFORD CT 1:01:00 9:49
68 47 FRANK BRUST SR. M4049 42 9/10 38/55 M MASTIC NY 1:01:01 9:50
69 23 NANCY MOORE F6069 60 1/1 31/69 F PROSPECT CT 1:01:01 9:50
70 87 HUNTER SOLA M1418 14 3/6 39/55 M S. SETAUKET NY 1:01:02 9:50
71 88 STELLA TORO F4049 49 5/10 32/69 F SHIRLEY NY 1:01:10 9:51
72 111 RONNIE BEHRINGER M0000 0 2/3 40/55 M NORWALK CT 1:01:17 9:52
73 10 MARIA FABIANO F4049 44 6/10 33/69 F DERBY CT 1:01:23 9:53
74 105 NICOLE POLLARD F1929 19 12/25 34/69 F SWANSEA CT 1:01:31 9:55
75 25 MONICA O’CONNOR F3039 33 10/13 35/69 F MILFORD CT 1:02:25 10:03
76 0 Record No City XX 1:02:37 10:05
77 128 CAROLYN MANCINI F4049 43 7/10 36/69 F CHESHIRE CT 1:03:11 10:10
78 40 AMY MONGILLO F4049 47 8/10 37/69 F CHESHIRE CT 1:03:11 10:11
79 38 LESLIE BOLEN F1929 26 13/25 38/69 F HAMDEN CT 1:03:31 10:14
80 36 JASON CUCOLO M1929 26 9/10 41/55 M HAMDEN CT 1:03:31 10:14
81 95 YASMIN HMER F1418 18 1/7 39/69 F NEWINGTON CT 1:03:46 10:16
82 124 SHANNON POWERS F1929 27 14/25 40/69 F New Haven CT 1:03:47 10:16
83 21 MEAGHAN MARCELYNAS F1929 28 15/25 41/69 F YONKERS NY 1:04:03 10:19
84 92 LINDSAY SALT F1929 20 16/25 42/69 F WEST HAVEN CT 1:05:09 10:29
85 131 JENNIFER ALEXANDRO F3039 30 11/13 43/69 F New Haven CT 1:05:09 10:29
86 112 KEVIN Dailey M0000 0 3/3 42/55 M FAIRFIELD CT 1:06:10 10:39
87 108 CASEY FLAVIS M3039 30 10/11 43/55 M NEW CANAAN CT 1:06:59 10:47
88 81 EDDIE ORTIZ M5059 51 8/10 44/55 M BAYSHORE NY 1:07:33 10:53
89 73 ANDREW KIESLING M1929 23 10/10 45/55 M MEDFORD NY 1:07:33 10:53
90 80 THOMAS MIHAILIN M0113 12 3/4 46/55 M E. NORTHPORT NY 1:08:54 11:06
91 74 DEE KIESLING F5059 57 3/6 44/69 F MEDFORD NY 1:08:58 11:06
92 59 ERIN FORD F0113 10 5/7 45/69 F SELDEN NY 1:09:03 11:07
93 61 MEGAN FORD F1418 15 2/7 46/69 F SELDEN NY 1:09:03 11:07
94 57 LINDA FLANAGAN F4049 49 9/10 47/69 F SAYVILLE NY 1:09:27 11:11
95 75 DAVID KIRSCH M1418 17 4/6 47/55 M SETAUKET NY 1:09:33 11:12
96 100 BRITTNEY WILKES F1418 18 3/7 48/69 F PROSPECT CT 1:09:33 11:12
97 101 ALYSIA SAUNDERS F1929 20 17/25 49/69 F WEST HAVEN FL 1:09:34 11:12
98 65 MARK GALLOP M5059 57 9/10 48/55 M W. ISLIP NY 1:09:34 11:12
99 4 MARIA BOLASTIG F3039 39 12/13 50/69 F CHESHIRE CT 1:10:30 11:21
100 17 MEGHAN HABANSKY F1929 26 18/25 51/69 F SHELTON CT 1:11:22 11:30
Place No. Name Div Age Div/Tot Sex/Tot S City St Time Pace
===== ==== ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= =====
101 103 JESSICA SMITH F3039 34 13/13 52/69 F EAST HAVEN NY 1:11:44 11:33
102 85 SONIA SEEHRA F1418 14 4/7 53/69 F HOLLISWOOD NY 1:12:40 11:42
103 66 JUDI GALLOP F5059 56 4/6 54/69 F W. ISLIP NY 1:12:40 11:42
104 1 ALYSON BERG F1929 28 19/25 55/69 F STAMFORD CT 1:14:44 12:02
105 9 VANESSA EVELEIGH F1929 27 20/25 56/69 F STAMFORD CT 1:14:45 12:02
106 54 STEVE CUOMO M5059 56 10/10 49/55 M SHIRLEY NY 1:14:45 12:02
107 99 LAUREN BOIVIN F1418 18 5/7 57/69 F WEST HAVEN CT 1:16:58 12:24
108 102 LAUREN HOOD F1929 20 21/25 58/69 F AVEDO CT 1:16:59 12:24
109 55 JOHN FERRO M3039 35 11/11 50/55 M SHIRLEY NY 1:18:45 12:41
110 42 HERMAN BERSHTEIN M7099 82 1/1 51/55 M HAMDEN CT 1:19:33 12:49
111 79 MICHAEL MIHAILIN M0113 7 4/4 52/55 M E. NORTHPORT NY 1:21:58 13:12
112 94 DOMINIQUE STELLMACHER F1418 18 6/7 59/69 F NEW BRITAIN CT 1:21:58 13:12
113 93 TIANA WILLIAMS F1929 19 22/25 60/69 F WEST HAVEN CT 1:21:59 13:12
114 104 NATASHA PIERRE-LOUIS F1929 19 23/25 61/69 F CORONA MA 1:22:28 13:17
115 46 EMILY BRUST F0113 11 6/7 62/69 F MASTIC NY 1:25:05 13:42
116 67 BRIAN GUNDERSEN M4049 48 10/10 53/55 M MEDFORD NY 1:25:14 13:43
117 58 CATE FORD F1418 16 7/7 63/69 F SELDEN NY 1:27:00 14:01
118 63 SHANNON FORD F0113 9 7/7 64/69 F SELDEN NY 1:27:00 14:01
119 76 IRIS KIRSCH F5059 54 5/6 65/69 F SETAUKET NY 1:27:46 14:08
120 56 AMANDA FLANAGAN F1929 23 24/25 66/69 F SAYVILLE NY 1:28:14 14:12
121 69 ATHENA ILLIOU F1929 19 25/25 67/69 F W. BABYLON NY 1:32:41 14:55
122 70 MARIA ILLIOU F4049 42 10/10 68/69 F W. BABYLON NY 1:32:45 14:56
123 68 ERIC GUNDERSEN M1418 17 5/6 54/55 M MEDFORD NY 1:37:10 15:39
124 62 PATRICK FORD M1418 18 6/6 55/55 M SELDEN NY 1:37:10 15:39
125 51 BETH CUOMO F5059 52 6/6 69/69 F SHIRLEY NY 1:37:11 15:39
Top
For more information:
860-456-4451 or
info@thelastmileracing.com
This site is copy right The Last Mile
Racing 2006-2008,All
Rights Reserved. |