The Last Mile Race Management Co.

Bradley International 5K/10K
Windsor Locks, CT USA
March 22nd 2008 8:30am
Results by: The Last Mile Race Mgt
Weather: Sunny, 38 Degrees  
Overall winners

Men: Place Male Winner Job Christiansen

Women: Place Female Winner JacyChristiansen

Printer-Friendly page

5K OVERALL RESULTS
Bradley Airport 10K/5K
Results By The Last Mile Race Mgt.

Place No.  Name                 Race Div/Tot  Age Sex/Tot  S City            St Time       Pace  
===== ==== ==================== ==== ======== === ======== = =============== == ========== ===== 
    1   98 JOB Christiansen     5K     1/11    17   1/94   M New Ipsnich     NH   16:30.05  5:19 
    2   99 JEFF Bartlett        5K     1/10    21   2/94   M W Newsburg      MA   16:33.40  5:20 
    3   84 Chris Reynolds       5k     1/2     16   3/94   M Suffield        CT   16:46.14  5:24 
    4  104 TIM Mahoney          5K     2/10    28   4/94   M North Hampton   MA   16:49.22  5:25 
    5  126 JAY Kolodzinski      5K     3/10    28   5/94   M Florence        MA   18:27.58  5:57 
    6   56 Jimmy Marino         5k     2/2     17   6/94   M East Granby     CT   19:15.65  6:12 
    7   97 JACY Christiansen    5K     1/8     14   1/53   F New Ipswich     NH   19:17.95  6:13 
    8  100 SCOTT Rossi          5K              0   7/94   M Enfield         CT   19:35.46  6:19 
    9  107 CLARK Griswold       5K     1/24    40   8/94   M South Windsor   CT   19:38.46  6:20 
   10   10 Joanna Gesuelle      5k     1/1     17   2/53   F East Granby     CT   20:29.04  6:36 
   11   15 Douglas Roberts      5k     2/24    41   9/94   M Willington      CT   20:29.76  6:36 
   12  130 JOHN Samsel          5K     1/7     64  10/94   M New York        NY   20:31.43  6:37 
   13  121 BOB Heslin           5K     1/19    51  11/94   M Plainville      CT   20:42.38  6:40 
   14   20 Storm Butler         5k     2/11    14  12/94   M East Granby     CT   20:45.61  6:41 
   15   74 Zach Anderson        5k     1/4     14  13/94   M Suffield        CT   20:46.69  6:42 
   16  697 MATT Smith           5K              0  14/94   M                      21:02.56  6:47 
   17  115 SAM Wolcott          5K     2/19    50  15/94   M Windsor Locks   CT   21:22.74  6:53 
   18  122 VINNY Curry          5K     3/19    55  16/94   M New Britain     CT   21:33.29  6:57 
   19  156 JOE Spath            5K     3/11    19  17/94   M Windsor Locks   CT   21:37.71  6:58 
   20   27 Robert Dacey         5k     4/19    58  18/94   M Vernon          CT   21:41.64  6:59 
   21  150 NICK Paluso          5K     4/11    14  19/94   M Suffield        CT   21:45.90  7:01 
   22  129 MIKE Presti          5K     3/24    48  20/94   M Manchester      CT   21:48.44  7:02 
   23   78 Jeffrey Brackett     5k     4/24    43  21/94   M Enfield         CT   21:57.75  7:05 
   24   33 Robert Caplin        5k     5/19    58  22/94   M Vernon          CT   21:59.73  7:05 
   25  128 GARY Heslin          5K     6/19    53  23/94   M Pleasant Valley CT   22:03.55  7:07 
   26   89 Bryan Berry          5k     5/24    45  24/94   M Windsor         CT   22:16.14  7:11 
   27  132 RICK Leupold         5K     6/24    44  25/94   M Newington       CT   22:17.26  7:11 
   28  153 ANDY Chambers        5K     4/10    28  26/94   M Bolton          CT   22:33.92  7:16 
   29  139 kyle Archibald       5K     5/11    15  27/94   M East Granby     CT   22:41.13  7:19 
   30  118 WES Rogers           5K     7/19    51  28/94   M Hartford        CT   22:41.80  7:19 
   31  119 MARY Rogers          5K     1/8     50   3/53   F Hartford        CT   22:43.34  7:19 
   32   16 Peter Michaelson     5k     8/19    53  29/94   M Windsor         CT   22:48.88  7:21 
   33  146 babara Bosworth      5K     1/10    45   4/53   F Wilbraham       MA   23:10.88  7:28 
   34   26 Michael Demarco      5k     1/12    36  30/94   M Windsor Locks   CT   23:16.84  7:30 
   35    2 Stephen Tolman       5k     2/7     62  31/94   M Vernon          CT   23:29.88  7:34 
   36  124 PAUL Senofonte       5K     7/24    42  32/94   M Portland        CT   24:04.68  7:45 
   37   30 Joe Kokofsky         5k     5/10    24  33/94   M New York        NY   24:23.02  7:51 
   38   90 John Boyle           5k     9/19    55  34/94   M Enfield         CT   24:29.27  7:53 
   39  103 CHRIS Dufresne       5K     6/10    29  35/94   M Windsor Locks   CT   24:30.55  7:54 
   40    5 Gary Wright          5k    10/19    55  36/94   M Springfield     MA   25:07.07  8:06 
   41  134 LYNN Everett         5K     2/10    49   5/53   F W. Hartford     CT   25:14.75  8:08 
   42  125 KATHY Fulani         5K     2/8     59   6/53   F                      25:16.01  8:08 
   43   18 Karen Laforge        5k     3/10    47   7/53   F Enfield         CT   25:25.53  8:12 
   44  141 nick Russo           5K     6/11    11  37/94   M Windor Lock     CT   25:25.95  8:12 
   45   51 Garrett Hurrle       5k     8/24    48  38/94   M Windsor Locks   CT   25:26.41  8:12 
   46   17 Gene Leonard         5k     9/24    42  39/94   M Somers          CT   25:30.54  8:13 
   47  123 DARRYL Johnson       5K    10/24    47  40/94   M Windsor Locks   CT   25:30.98  8:13 
   48  145 curtis Wohlens       5K              0  41/94   M Lungmeadow      MA   25:36.13  8:15 
   49  108 MICHELLE Kenyon      5K     1/14    36   8/53   F Waterford       CT   25:43.87  8:17 
   50   96 MARIA Christiansen   5K     3/8     53   9/53   F New Ipswich     NH   25:47.36  8:19 
   51   37 Scott Loos           5k    11/24    44  42/94   M South Windsor   CT   25:56.64  8:22 
   52    3 Lincoln Pease        5k     3/7     61  43/94   M Somers          CT   26:01.40  8:23 
   53   28 Tyler Forese         5k     7/10    22  44/94   M Simsbury        CT   26:03.67  8:24 
   54  152 WILL Peluso          5K    12/24    40  45/94   M Suffield        CT   26:11.64  8:26 
   55   79 Wes Dawley           5k     2/12    39  46/94   M Colchester      CT   26:16.95  8:28 
   56   82 Steven Eddy          5k     8/10    28  47/94   M Suffield        CT   26:20.13  8:29 
   57   31 Lori Kokofsky        5k     1/11    26  10/53   F Warwick         RI   26:26.80  8:31 
   58  135 R Galvan             5K     7/11    17  48/94   M Windsor Locks   CT   26:38.60  8:35 
   59   32 Robert Marum         5k     4/7     67  49/94   M Simsbury        CT   26:46.59  8:38 
   60  131 C Medina             5K     4/10    45  11/53   F Plainville      CT   26:47.65  8:38 
   61   49 Delbe Spath          5k    13/24    43  50/94   M Windsor Locks   CT   26:52.06  8:39 
   62   80 Peter Devine         5k     3/12    37  51/94   M Windsor Locks   CT   26:55.20  8:40 
   63   36 Tammy Chevrier       5k     2/14    37  12/53   F South Windsor   CT   26:58.13  8:41 
   64  136 V Russo              5K     8/11    10  52/94   M Windsor Locks   CT   26:59.15  8:42 
   65   43 Angela Thompson      5k     3/14    37  13/53   F Windsor Locks   CT   27:02.63  8:43 
   66   24 Rose Famiglietti     5k     4/8     59  14/53   F Wethersfield    CT   27:02.98  8:43 
   67   60 Michael Moynihan     5k              0  53/94   M East Hartford   CT   27:05.80  8:44 
   68  137 JOHN Maddan          5K    14/24    49  54/94   M Windsor         CT   27:20.18  8:48 
   69  110 RYAN McKeen          5K     9/10    27  55/94   M East Granby     CT   27:25.07  8:50 
   70  111 RICH Zbrozek         5K     5/7     61  56/94   M East Hartland   CT   27:37.27  8:54 
   71   54 Robert Lang          5k     4/12    37  57/94   M Windsor Locks   CT   27:40.74  8:55 
   72   70 Carol Dawley         5k     4/14    39  15/53   F Colchester      CT   27:46.05  8:57 
   73   58 Thomas Wichrowski    5k    11/19    54  58/94   M Plainville      CT   27:47.67  8:57 
   74   68 Wendy Lewon          5k     5/14    39  16/53   F Colchester      CT   28:04.87  9:03 
   75   86 Mark Senofonte       5k    12/19    53  59/94   M Windsor Locks   CT   28:14.98  9:06 
   76   65 Nap Benaitis         5k    13/19    52  60/94   M Windsor Locks   CT   28:18.33  9:07 
   77   83 Emily Gianquinto     5k     2/11    27  17/53   F West Hartford   CT   28:21.38  9:08 
   78  114 DON Edwards          5K    15/24    45  61/94   M East Longmeadow MA   28:45.12  9:16 
   79  133 C Pepin              5K     9/11    14  62/94   M Winsor Locks    CT   28:48.36  9:17 
   80  127 TIM Dennis           5K    16/24    49  63/94   M Ellington       CT   28:54.70  9:19 
   81   40 Susan Riley          5k     5/8     58  18/53   F Windsor Locks   CT   29:00.67  9:21 
   82  142 kathy Carney         5K     5/10    41  19/53   F Suffield        CT   29:03.52  9:22 
   83  143 KRISTEN Komer        5K     6/14    38  20/53   F                      29:06.35  9:23 
   84    9 Jim Gesuelle         5k    14/19    52  64/94   M East Granby     CT   29:06.72  9:23 
   85    8 Michael Kennedy      5k     5/12    34  65/94   M Agawam          MA   29:07.62  9:23 
   86  117 PAUL Taft            5K    17/24    49  66/94   M **data Needed** XX   29:14.24  9:25 
   87   72 Samantha Carpe       5k     3/11    25  21/53   F Enfield         CT   29:17.76  9:26 
   88   62 Jarret Maloney       5k     2/4     11  67/94   M Enfield         CT   29:19.55  9:27 
   89   91 BOB Morrell          5K              0  68/94   M Windsor Locks   CT   29:21.94  9:28 
   90    6 Gary Emerito         5k    15/19    56  69/94   M West Simsbury   CT   29:23.83  9:28 
   91  109 SOPHIA Cicchiello    5K     4/11    25  22/53   F Hartford        CT   29:25.66  9:29 
   92   42 Karen Yohe           5k     5/11    23  23/53   F Windsor Locks   CT   29:28.14  9:30 
   93   67 Marvin Howard        5k     6/7     71  70/94   M Agawam          MA   29:47.87  9:36 
   94   73 Audrey Courtney      5k     6/10    48  24/53   F Vernon          CT   30:06.55  9:42 
   95  155 C Erikcon            5K    10/11    10  71/94   M South Windsor   CT   30:09.17  9:43 
   96   63 Kevin Maloney        5k     6/12    38  72/94   M Enfield         CT   30:22.11  9:47 
   97   46 Thomas Reiser        5k    16/19    54  73/94   M Marlborough     CT   30:56.68  9:58 
   98  120 MELANIE Champion     5K     7/10    49  25/53   F Meriden         CT   31:16.22 10:04 
   99  147 r Difabbio           5K     2/8     16  26/53   F New Milford     CT   31:21.51 10:06 
  100   55 Francine Stimmel     5k     7/14    30  27/53   F Manchester      CT   31:32.72 10:10 
  101  148 emily Atwood         5K     3/8     15  28/53   F Bethlehem       CT   31:58.13 10:18 
  102   61 Colleen Krusiewicz   5k     6/11    28  29/53   F Wethersfield    CT   32:10.40 10:22 
  103   59 Pamela Cavaliere     5k    18/24    45  74/94   M East Hartford   CT   32:14.59 10:23 
  104   76 Amy Nemeth           5k     8/14    33  30/53   F Suffield        CT   32:32.48 10:29 
  105  138 jolene Bauch         5K     7/11    25  31/53   F Enfield         CT   32:33.16 10:29 
  106   21 Albert Pepin         5k    19/24    49  75/94   M Windsor Locks   CT   32:40.23 10:31 
  107   95 WILL Houston         5K     7/12    32  76/94   M Danbury         CT   32:55.36 10:36 
  108  112 ARRON Kubey          5K     8/12    31  77/94   M Bloomfield      CT   32:57.95 10:37 
  109   94 DIANE Henze          5K     8/11    25  32/53   F Danbury         CT   33:02.61 10:39 
  110   44 Marco Famiglietti    5k    20/24    40  78/94   M Newington       CT   33:21.47 10:45 
  111   45 Deborah Gunn         5k     9/14    35  33/53   F Newington       CT   33:25.13 10:46 
  112  101 EMILY Burke          5K     4/8     15  34/53   F Windsor Locks   CT   33:51.90 10:55 
  113  102 BRIDGET Webb         5K     5/8     14  35/53   F Windsor Locks   CT   33:52.38 10:55 
  114   64 John Bielonko        5k    21/24    47  79/94   M Suffield        CT   33:52.91 10:55 
  115  151 TOM Peluso           5K    11/11    15  80/94   M Franklin        TN   33:53.31 10:55 
  116  149 VICTORIA Paluso      5K     6/8     10  36/53   F Suffield        CT   33:59.73 10:57 
  117    1 Kathleen Miller      5k     9/11    26  37/53   F South Windsor   CT   34:01.55 10:58 
  118   13 Kyle Baker           5k     3/4     11  81/94   M Enfield         CT   34:02.17 10:58 
  119   34 Patrick Baker        5k    22/24    46  82/94   M Longmeadow      MA   34:05.93 10:59 
  120   12 Brian Baker          5k    23/24    43  83/94   M Enfield         CT   34:12.02 11:01 
  121   88 Larry Morrow         5k    17/19    55  84/94   M West Suffield   CT   34:12.49 11:01 
  122   87 Melissa Morrow       5k    10/11    29  38/53   F West Suffield   CT   34:12.90 11:01 
  123  116 ED Snyder            5K     7/7     61  85/94   M Wallingford     CT   34:18.51 11:03 
  124  144 mike Runo            5K     9/12    39  86/94   M Windsor Locks   CT   34:18.90 11:03 
  125   81 Jason Eddy           5k    10/10    26  87/94   M Windsor         CT   34:25.60 11:05 
  126   22 Kate Seger           5k     8/10    42  39/53   F South Windsor   CT   34:34.74 11:08 
  127   29 Debbie Kokofsky      5k     6/8     55  40/53   F Windsor Locks   CT   35:07.76 11:19 
  128  154 CHRISTINE Erikcon    5K     9/10    46  41/53   F South Windsor   CT   35:14.45 11:21 
  129   25 Evelyn Leak          5k     7/8     55  42/53   F Newington       CT   35:23.90 11:24 
  130   93 SAMANTHA Hannagan    5K     7/8     12  43/53   F South Windsor   CT   35:32.26 11:27 
  131   92 RENEE Hannagan       5K    10/14    38  44/53   F South Windsor   CT   35:39.07 11:29 
  132   47 Laurie Smith         5k     8/8     52  45/53   F Southington     CT   35:45.93 11:31 
  133   48 Les Smith            5k    18/19    55  88/94   M Southington     CT   35:58.58 11:35 
  134  106 JEAN-PAUL Bolduc     5K    19/19    54  89/94   M Marlbough       CT   36:10.77 11:39 
  135  140 james McGillivray    5K    10/12    36  90/94   M Windsor Locks        36:11.17 11:39 
  136    7 Molly Russo          5k    10/10    43  46/53   F Windsor Locks   CT   36:42.15 11:49 
  137   35 Colleen Fontaine     5k    11/14    35  47/53   F Windsor         CT   38:16.36 12:20 
  138  105 JANIS Emmette        5K     8/8     16  48/53   F Windsor Locks   CT   38:43.29 12:28 
  139   77 Noreen Dallaire      5k    12/14    38  49/53   F West Suffield   CT   39:05.77 12:36 
  140  157 STEFANIE Feder       5K    11/11    22  50/53   F                      39:31.24 12:44 
  141   85 Susan Lobsinger      5k    13/14    33  51/53   F Windsor         CT   39:51.91 12:50 
  142   75 Jill Sweeney         5k    14/14    38  52/53   F Chicopee        MA   40:17.19 12:59 
  143   50 Amber Hurrle         5k     1/1     18  53/53   F Windsor Locks   CT   40:49.03 13:09 
  144   53 Zach Garrett         5k     4/4     12  91/94   M Suffield        CT   45:37.93 14:42 
  145   52 Steven Garrett       5k    24/24    47  92/94   M Suffield        CT   46:14.15 14:53 
  146  687 STEPHEN Buccitti     5K    11/12    38  93/94   M                      51:53.18 16:43 
  147  682 DENNIS Mennillo      5K    12/12    37  94/94   M                      52:36.58 16:56 
 

                            
            ********** FEMALE Top OVERALL RESULTS ***********
Place Name                 Age City            St Time       Pace  
===== ==================== === =============== == ========== ===== 
    1 JACY CHRISTIANSEN     14 New Ipswich     NH   19:17.95  6:13 

        ********* Male TOP 5K FINISHER *********
Place Name                 Age City            St Time       Pace  
===== ==================== === =============== == ========== ===== 
    1 JOB CHRISTIANSEN      17 New Ipsnich     NH   16:30.05  5:19 

                     FEMALE AGE GROUP:  15 & Under (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1   101 Emily Atwood        148 5K   15 Bethlehem           CT   31:58.13 10:18 
    2   114 EMILY Burke         101 5K   15 Windsor Locks       CT   33:51.90 10:55 
    3   115 BRIDGET Webb        102 5K   14 Windsor Locks       CT   33:52.38 10:55 

            MALE AGE GROUP:  15 & Under (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    14 Storm Butler         20 5k   14 East Granby         CT   20:45.61  6:41 
    2    15 Zach Anderson        74 5k   14 Suffield            CT   20:46.69  6:42 
    3    21 NICK Paluso         150 5K   14 Suffield            CT   21:45.90  7:01 
 

            FEMALE AGE GROUP:  16 - 19 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    10 Joanna Gesuelle      10 5k   17 East Granby         CT   20:29.04  6:36 
    2    99 r Difabbio          147 5K   16 New Milford         CT   31:21.51 10:06 
    3   144 JANIS Emmette       105 5K   16 Windsor Locks       CT   38:43.29 12:28 

            MALE AGE GROUP:  16 - 19 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1     3 Chris Reynolds       84 5k   16 Suffield            CT   16:46.14  5:24 
    2     6 Jimmy Marino         56 5k   17 East Granby         CT   19:15.65  6:12 
    3    19 JOE Spath           156 5K   19 Windsor Locks       CT   21:37.71  6:58 

            FEMALE AGE GROUP:  20 - 29 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    57 Lori Kokofsky        31 5k   26 Warwick             RI   26:26.80  8:31 
    2    77 Emily Gianquinto     83 5k   27 West Hartford       CT   28:21.38  9:08 
    3    87 Samantha Carpe       72 5k   25 Enfield             CT   29:17.76  9:26 

            MALE AGE GROUP:  20 - 29 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1     2 JEFF Bartlett        99 5K   21 W Newsburg          MA   16:33.40  5:20 
    2     4 TIM Mahoney         104 5K   28 North Hampton       MA   16:49.22  5:25 
    3     5 JAY Kolodzinski     126 5K   28 Florence            MA   18:27.58  5:57 

            FEMALE AGE GROUP:  30 - 39 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    49 MICHELLE Kenyon     108 5K   36 Waterford           CT   25:43.87  8:17 
    2    63 Tammy Chevrier       36 5k   37 South Windsor       CT   26:58.13  8:41 
    3    65 Angela Thompson      43 5k   37 Windsor Locks       CT   27:02.63  8:43 

            MALE AGE GROUP:  30 - 39 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    34 Michael Demarco      26 5k   36 Windsor Locks       CT   23:16.84  7:30 
    2    55 Wes Dawley           79 5k   39 Colchester          CT   26:16.95  8:28 
    3    62 Peter Devine         80 5k   37 Windsor Locks       CT   26:55.20  8:40 

            FEMALE AGE GROUP:  40 - 49 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    33 babara Bosworth     146 5K   45 Wilbraham           MA   23:10.88  7:28 
    2    41 LYNN Everett        134 5K   49 W. Hartford         CT   25:14.75  8:08 
    3    43 Karen Laforge        18 5k   47 Enfield             CT   25:25.53  8:12 

            MALE AGE GROUP:  40 - 49 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    
    1     8 Scott Rossi         100 5K   45 Enfield             CT   19:35     6:19
    2     9 CLARK Griswold      107 5K   40 South Windsor       CT   19:38.46  6:20 
    3    11 Douglas Roberts      15 5k   41 Willington          CT   20:29.76  6:36 
    
            FEMALE AGE GROUP:  50 - 59 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    31 MARY Rogers         119 5K   50 Hartford            CT   22:43.34  7:19 
    2    42 KATHY Fulani        125 5K   59                          25:16.01  8:08 
    3    50 MARIA Christianse    96 5K   53 New Ipswich         NH   25:47.36  8:19 

            MALE AGE GROUP:  50 - 59 (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    13 BOB Heslin          121 5K   51 Plainville          CT   20:42.38  6:40 
    2    17 SAM Wolcott         115 5K   50 Windsor Locks       CT   21:22.74  6:53 
    3    18 VINNY Curry         122 5K   55 New Britain         CT   21:33.29  6:57 

            FEMALE AGE GROUP:  60 & Over (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
No Runner Recorded

            MALE AGE GROUP:  60 & Over (5K Winners)
Place O'All Name              No.   Rac Age City                St Time       Pace  
===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 
    1    12 JOHN Samsel         130 5K   64 New York            NY   20:31.43  6:37 
    2    35 Stephen Tolman        2 5k   62 Vernon              CT   23:29.88  7:34 
    3    52 Lincoln Pease         3 5k   61 Somers              CT   26:01.40  8:23 
 Top 

For more information: 860-456-4451 or info@thelastmileracing.com
 

This site is copy right The Last Mile Racing 2006-2008,
All Rights Reserved.