The Last Mile Race Management Co.

Bradley International 5K/10K
Windsor Locks, CT USA
March 22nd 2008 8:30am
Results by: The Last Mile Race Mgt
Weather: Sunny, 38 Degrees  
Overall winners

Men: Place Male Winner Brandon Prindivlle & Chris Chisholm

Women: Place Female Winner Colleen Casey

Printer-Friendly page

10K OVERALL RESULTS
Bradley Airport 10K/5K
Results By The Last Mile Race Mgt.

I would like to apologize to all the runners who ran in this past Saturday's Bradley International
5K/10K road race. As many of you know, there was an issue with the timing and the race director was
unable to have the awards ceremony. This was no fault of the Race Director and should have no
reflection on this race. This was the fault of the timing company (The Last Mile). We had every
timer's worst nightmare, both the primary and back up timer went down late in the race. All the
places are correct, but I have been told that times in the 10K are incorrect. If you raced in
this race and know your time, please email us at timing@thelastmileracing.com This is not typical of the quality of The Last Mile, and we will make every effort to never have
this happen again.
Note: * Tie for 1st Place Place No. Name Race Div/Tot Age Sex/Tot S City St Time Pace ===== ==== ==================== ==== ======== === ======== = =============== == ========== =====
*1 670 BRANDON PRINDIVELLE 10K 1/16 31 1/55 M Hamden 33:32 5:24 *1 695 CHRIS CHISHOLM 10K 1/13 45 2/55 M Farmington CT 33:32 5:24 3 661 jay S 10k 2/16 38 3/55 M 35:42.81 5:45 4 662 CHRIS Rau 10k 3/16 36 4/55 M 36:22.84 5:52 5 658 KEN Clark 10K 2/13 45 5/55 M 37:27.29 6:02 6 666 Colleen Casey 10K 1/13 34 1/34 F 38:09.58 6:09 7 692 JOHN Passirli 10K 3/13 42 6/55 M 39:17.20 6:20 8 684 JOEL Lehman 10K 4/13 49 7/55 M 39:19.02 6:20 9 628 Adam Bulewich 10k 4/16 31 8/55 M Windsor CT 39:27.58 6:22 10 664 BRANDON Carpe 10K 5/16 30 9/55 M 40:15.74 6:29 11 686 CINDY Pomeroy 10K 1/8 46 2/34 F 40:16.15 6:29 12 696 KATE Paddon 10K 2/8 45 3/34 F 40:35.76 6:32 13 650 Srinivasa Bodkhe 10k 5/13 41 10/55 M Buckland MA 41:17.78 6:39 14 677 carl Lundberg 10K 6/13 47 11/55 M Windsor CT 42:18.32 6:49 15 673 SAM Garner 10K 1/5 26 12/55 M 42:26.07 6:50 16 665 TED Kenyon 10K 6/16 36 13/55 M 42:38.86 6:52 17 607 Chris Cosma 10k 7/16 32 14/55 M Suffield CT 42:49.82 6:54 18 657 Will Grausten 10K 7/13 47 15/55 M 42:56.68 6:55 19 680 EVE Bois 10K 2/13 37 4/34 F 43:35.87 7:01 20 656 PETER Hawley 10K 1/15 57 16/55 M 43:51.17 7:04 21 608 Richard Frechette 10k 2/15 53 17/55 M Windsor CT 44:16.70 7:08 22 671 ADAM Quasliaroli 10K 2/5 27 18/55 M 44:24.46 7:09 23 668 BRIAN Deming 10K 3/5 29 19/55 M Enfield CT 44:43.49 7:12 24 603 Bryce Brady 10k 3/15 52 20/55 M East Granby CT 45:30.78 7:20 25 644 Spike Holtz 10k 8/13 42 21/55 M Enfield CT 46:14.42 7:27 26 623 Brad Shoenfelt 10k 4/5 27 22/55 M N. Attleborough MA 46:19.28 7:28 27 609 Kristina O'Brien 10k 1/10 27 5/34 F Enfield CT 46:19.68 7:28 28 660 PIOTR Pelczar 10K 8/16 31 23/55 M 46:49.61 7:33 29 655 JEFFERY Triblets 10K 9/16 30 24/55 M Granby CT 46:51.16 7:33 30 605 David Leak Jr. 10k 4/15 52 25/55 M Newington CT 46:54.69 7:33 31 651 BRENT Stratton 10K 5/15 52 26/55 M Middletown CT 46:59.41 7:34 32 641 Stephen O'Donnell 10k 9/13 45 27/55 M Waltham MA 47:04.28 7:35 33 674 michael O'Grady 10K 6/15 54 28/55 M Milford CT 47:31.09 7:39 34 659 FRED Hudak 10K 1/4 63 29/55 M 47:53.37 7:43 35 649 Raymond Prest 10k 2/4 68 30/55 M Ellington CT 48:05.14 7:45 36 625 Keron Smith 10k 3/13 32 6/34 F Manchester CT 48:06.48 7:45 37 694 CHANA M 10K 4/13 39 7/34 F 48:10.64 7:46 38 647 Christina Williams 10k 2/10 29 8/34 F Middletown CT 48:34.14 7:49 39 617 Jeff Bartholomay 10k 10/16 32 31/55 M Farmington CT 48:58.25 7:53 40 679 william William 10K 7/15 58 32/55 M 49:20.22 7:57 41 669 JOHN Harris 10K 5/5 26 33/55 M 49:49.74 8:02 42 601 Elena Torban 10k 3/10 26 9/34 F Manchester CT 49:52.52 8:02 43 612 Anita Ramamurthy 10k 4/10 27 10/34 F Manchester CT 49:57.23 8:03 44 685 CASSANDRA Webb 10K 5/13 34 11/34 F 50:02.42 8:04 45 688 KEGINA McGillivary 10K 3/8 41 12/34 F 50:04.85 8:04 46 698 TINA Beckwith 10K 6/13 35 13/34 F 50:05.53 8:04 47 648 Tammi Waters 10k 5/10 27 14/34 F Windsor CT 50:08.83 8:05 48 621 David Manning 10k 8/15 50 34/55 M Oxford CT 50:10.95 8:05 49 675 amy Donle 10K 7/13 33 15/34 F Enfield CT 50:29.49 8:08 50 645 Samuel Lewbel 10k 9/15 58 35/55 M Stafford Spring CT 50:54.20 8:12 51 610 Ted Farver 10k 10/15 58 36/55 M Windsor Locks CT 51:08.36 8:14 52 622 Phil Kenyon 10k 11/15 52 37/55 M Canton CT 51:21.72 8:16 53 620 Richard Carterud Jr. 10k 11/16 39 38/55 M South Windsor CT 51:36.94 8:19 54 643 Amanda Grigg-Messier 10k 8/13 31 16/34 F Windsor Locks CT 51:45.70 8:20 55 632 Christopher Carpe 10k 1/1 18 39/55 M East Windsor CT 51:54.43 8:22 56 604 Ivan Delgado 10k 12/16 37 40/55 M Wethersfield CT 52:20.42 8:26 57 624 Natalie Welsh 10k 4/8 43 17/34 F East Granby CT 52:25.63 8:27 58 616 Lisa Pepin 10k 5/8 42 18/34 F Windsor Locks CT 52:39.71 8:29 59 672 AMY Sanchez 10K 9/13 31 19/34 F 52:54.97 8:31 60 634 Jillian McLeod 10k 10/13 37 20/34 F Springfield MA 53:03.59 8:33 61 676 todd Hamilton 10K 13/16 39 41/55 M 53:20.35 8:36 62 631 William Sullivan 10k 10/13 44 42/55 M Waterbury CT 53:25.32 8:36 63 627 William Kupernik Sr. 10k 11/13 43 43/55 M Windsor Locks CT 53:38.63 8:38 64 683 TABITHA Connolly 10K 21/34 F Enfield CT 53:58.27 8:42 65 614 Elizabeth Hall 10k 6/10 24 22/34 F Quincy MA 54:48.15 8:50 66 689 CHERYL Atwood 10K 6/8 44 23/34 F 55:09.65 8:53 67 613 Henry Hall 10k 12/15 53 44/55 M Farmington CT 55:12.46 8:54 68 690 PETER Atwood 10K 0 45/55 M 55:26.55 8:56 69 636 Gus Kneeland 10k 13/15 51 46/55 M Weatogue CT 55:58.98 9:01 70 642 Karl Salvati 10k 14/15 54 47/55 M North Haven CT 56:01.00 9:01 71 626 Edward O'Doherty 10k 12/13 43 48/55 M Glastonbury CT 56:09.24 9:03 72 639 Jim Nadeau 10k 13/13 46 49/55 M Holyoke MA 56:09.84 9:03 73 611 Debbie Dorman 10k 7/8 46 24/34 F East Granby CT 56:10.41 9:03 74 681 patty Eldridge 10K 7/10 28 25/34 F Suffield CT 56:20.31 9:05 75 638 Nicole Tarbell 10k 11/13 33 26/34 F Windsor Locks CT 56:56.14 9:10 76 667 JOHN Parrish 10K 3/4 61 50/55 M **data Needed** NH 57:19.33 9:14 77 600 Amber Quagliaroli 10k 12/13 30 27/34 F Windsor Locks CT 57:19.55 9:14 78 646 Steven Lobsinger 10k 14/16 36 51/55 M Windsor CT 58:00.06 9:21 79 637 James Tarbell 10k 15/16 33 52/55 M Windsor Locks CT 1:01:23.00 9:53 80 654 MARIA Booker 10K 8/8 40 28/34 F Wethersfield CT 1:05:33.00 10:33 81 693 ERICA Rescigno 10K 8/10 29 29/34 F 1:16:06.23 12:15 82 691 SARAH Reuter 10K 9/10 29 30/34 F 1:16:07.50 12:16 83 678 TONY Lucia 10K 4/4 70 53/55 M Agawam MA 1:18:31.13 12:39 84 629 James Stoccatore 10k 16/16 30 54/55 M Weatogue CT 1:19:59.35 12:53 85 113 SARAH Nicholson 10K 10/10 26 31/34 F Broad Brook CT 1:20:19.33 12:56 86 699 JUDY Cooke 10K 1/2 50 32/34 F 1:21:57.84 13:12 87 652 MARLEEN Grandia 10K 2/2 52 33/34 F W. Hartford CT 1:30:32.32 14:35 88 663 TANIA Bhatia 10K 13/13 37 34/34 F 1:30:55.29 14:38 89 635 Konrad Karolczuk 10k 15/15 55 55/55 M Windsor Locks CT 1:40:13.25 16:08 ********* Female TOP 10K FINISHER ********* Place Name Age City St Time Pace ===== ==================== === =============== == ========== ===== 1 COLLEEN CASEY 34 38:09.58 6:09 ********* Male TOP 10K FINISHER *********
Note: Brandon & Chris finished together in a tie Place Name Age City St Time Pace ===== ==================== === =============== == ========== ===== 1 BRANDON Prindivelle 31 Hamden CT 33:32 5:24 1 Chris Chisholm 45 Farmington CT 33:32 5:24 FEMALE AGE GROUP: 19 & Under (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== No Runner Recorded MALE AGE GROUP: 19 & Under (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 201 Christopher Carpe 632 10k 18 East Windsor CT 51:54.43 8:22 FEMALE AGE GROUP: 20 - 29 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 172 Kristina O'Brien 609 10k 27 Enfield CT 46:19.68 7:28 2 183 Christina William 647 10k 29 Middletown CT 48:34.14 7:49 3 187 Elena Torban 601 10k 26 Manchester CT 49:52.52 8:02 MALE AGE GROUP: 20 - 29 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 158 SAM Garner 673 10K 26 42:26.07 6:50 2 165 ADAM Quasliaroli 671 10K 27 44:24.46 7:09 3 166 BRIAN Deming 668 10K 29 Enfield CT 44:43.49 7:12 FEMALE AGE GROUP: 30 - 39 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 162 EVE Bois 680 10K 37 43:35.87 7:01 2 181 Keron Smith 625 10k 32 Manchester CT 48:06.48 7:45 3 182 CHANA M 694 10K 39 48:10.64 7:46 MALE AGE GROUP: 30 - 39 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 134 jay S 661 10k 38 35:42.81 5:45 2 139 CHRIS Rau 662 10k 36 36:22.84 5:52 3 148 Adam Bulewich 628 10k 31 Windsor CT 39:27.58 6:22 FEMALE AGE GROUP: 40 - 49 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 152 CINDY Pomeroy 686 10K 46 40:16.15 6:29 2 154 KATE Paddon 696 10K 45 40:35.76 6:32 3 190 KEGINA McGillivar 688 10K 41 50:04.85 8:04 MALE AGE GROUP: 40 - 49 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 141 KEN Clark 658 10K 45 37:27 6:02 2 146 John Passirli 692 10K 42 39:17 6:20 3 147 JOEL Lehman 684 10K 49 39:19 6:20 FEMALE AGE GROUP: 50 - 59 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 233 JUDY Cooke 699 10K 50 1:21:57.84 13:12 2 234 MARLEEN Grandia 652 10K 52 W. Hartford CT 1:30:32.32 14:35 MALE AGE GROUP: 50 - 59 (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 163 PETER Hawley 656 10K 57 43:51.17 7:04 2 164 Richard Frechette 608 10k 53 Windsor CT 44:16.70 7:08 3 167 Bryce Brady 603 10k 52 East Granby CT 45:30.78 7:20 FEMALE AGE GROUP: 60 & Over (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== No Runner Recorded MALE AGE GROUP: 60 & Over (10K Winners) Place O'All Name No. Rac Age City St Time Pace ===== ===== ================= ===== === === =================== == ========== ===== 1 179 FRED Hudak 659 10K 63 47:53.37 7:43 2 180 Raymond Prest 649 10k 68 Ellington CT 48:05.14 7:45 3 223 JOHN Parrish 667 10K 61 NH 57:19.33 9:14 Top

For more information: 860-456-4451 or info@thelastmileracing.com
 

This site is copy right The Last Mile Racing 2006-2008,
All Rights Reserved.