The Last Mile Race Management Co.

East Rock Challenge
New Haven, CT September 16th 2007 10:10am

Results by: The Last Mile Racing
Weather: Sunny 70's
Overall winners

Men: Place Male Winner Kevin Collins

Women: Place Female Winner Katie Schettig

Click here for the 2 Mile Fitness Walk Results


 Place No.  Age S Name                 City                St Time         Pace  
===== ==== === = ==================== =================== ==  =========== ===== 
    1   49  21 M KEVIN Collins        Orefiled            PA  CR28:13.65  5:39 
    2   82  35 M JEFF Townsend        Hamden              CT  0:28:48.56  5:46 
    3   61  35 M CHRIS Schulten       Middlefield         CT  0:28:52.59  5:47 
    4   71  39 M GORDON Streeter      Hamden              CT  0:29:23.50  5:53 
    5    1  39 M ESTEBAN Rivera       Hamden              CT  0:29:46.34  5:58 
    6   57  35 M SHANE Hobart         Branford            CT  0:30:08.64  6:02 
    7   50  46 M DAVID Pantin         New Haven           CT  0:30:39.53  6:08
    8   19  28 M Kevin Woodin         West Haven          CT  0:30:43.39  6:09 
    9   25  24 M Jose Collazo         Wethersfield        CT  0:31:55.67  6:24 
   10    2  24 F Katie Schettig       New Haven           CT  CR32:05.95  6:26 
   11   63  32 M DARRELL Adler        North Branford      CT  0:32:37.20  6:32 
   12   59  39 M CHARLES Hornak       Hamden              CT  0:33:14.10  6:39 
   13    5  36 M Brian Fidler         West Haven          CT  0:33:17.18  6:40 
   14    3  43 M Michael Ruospo       Stratford           CT  0:33:19.18  6:40 
   15   68  41 M TIM Crosby           North Haven         CT  0:33:23.76  6:41 
   16   47  53 M JACK Sirotnik        Milford             CT  0:33:30.48  6:43 
   17    9  31 M Rey Ramos            New Haven           CT  0:33:42.73  6:45 
   18    6  53 M Gaboury Benoit       New Haven           CT  0:33:56.39  6:48 
   19    4  47 M Gordon Bennett       Shelton             CT  0:34:00.15  6:49 
   20   69  24 F RACHEL Heath         New Haven           CT  0:34:14.92  6:51 
   21   55  50 M JOE Velardi          Bethany             CT  0:34:29.00  6:54 
   22   52  49 M STEPHEN Joy          New Haven           CT  0:34:39.50  6:56 
   23   77  51 M RUSSELL Johnson      Cheshire            CT  0:34:48.01  6:58 
   24   37  15 M JACOB Gorski         New Haven           CT  0:35:01.01  7:01 
   25   79  42 M JOSIAH Chim          Hamden              CT  0:35:38.84  7:08 
   26   42  37 M KEITH Darden         New Haven           CT  0:35:40.37  7:09 
   27    8  22 F Michelle Angelo      Hamden              CT  0:36:04.28  7:13 
   28   54  57 M RICH Steeves         Guilford            CT  0:36:18.75  7:16 
   29   53  31 M STEPHEN Preer        New Haven           CT  0:37:17.37  7:28 
   30   44  40 M BROOKS Walsh         New Haven           CT  0:37:23.28  7:29 
   31   27  18 M Joshua Levine        North Haven         CT  0:37:29.32  7:30 
   32   51  21 F CATHERINE Reilly     New Haven           CT  0:37:48.31  7:34 
   33   48  52 M WILLIAM Reese        New Haven           CT  0:38:06.17  7:38 
   34   81  38 M RICARDO Chavira      Hamden              CT  0:38:08.92  7:38 
   35   56  13 M JEREMY Hobart        Branford            CT  0:38:09.64  7:38 
   36   18  33 F Kimberly Shea        Hamden              CT  0:38:19.67  7:40 
   37   65  26 F CHRISTINE Lavalle    New Haven           CT  0:38:24.07  7:41 
   38   67  25 M ETHAN Powell         Middletown          CT  0:38:28.56  7:42 
   39   70  42 F LINDA Cordoua        Hamden              CT  0:38:35.37  7:44 
   40   26  34 M Andrea Sboner        New Haven           CT  0:38:54.07  7:47 
   41   64  27 M LENNY Telesco        Milford             CT  0:39:02.21  7:49 
   42   13  39 M Derek Burton         Cheshire            CT  0:39:26.85  7:54 
   43   41  58 M JACK Marshall        Middletown          CT  0:39:32.10  7:55 
   44   80  46 F LISA Fernandez       New Haven           CT  0:39:41.92  7:57 
   45   75  34 M AJAY Singn           Hamden              CT  0:41:04.18  8:13 
   46   72  53 M ANGUS Nairn          Guilford            CT  0:41:13.00  8:15 
   47   21  34 M Florian Aschenbrenne New Haven           CT  0:41:35.32  8:20 
   48   40  42 M SCOTT Israel         Orange              CT  0:42:02.07  8:25 
   49   76  38 M JOHN Wareck          New Haven           CT  0:42:16.18  8:28 
   50   35  23 F Jennifer Jewett      Hamden              CT  0:42:41.70  8:33 
   51   43  53 M EFRAIN Leon          New Haven           CT  0:42:44.96  8:33 
   52   66  68 M FRANK Lang           Seymour             CT  0:42:47.67  8:34 
   53   29  47 M Greg Leger           Orange              CT  0:43:17.75  8:40 
   54    7  54 F Ann Tramontana       New Haven           CT  0:43:51.85  8:47 
   55   78  46 M DOUG Shidler         Cheshire            CT  0:43:52.15  8:47 
   56   24  56 M Steve Strom          New Haven           CT  0:44:02.90  8:49 
   57   45  27 F LAUREN Tobias        New Haven           CT  0:44:09.43  8:50 
   58   20  41 F Tracy Draghi         East Hampton        CT  0:44:29.64  8:54 
   59   62  15 M HARRISON Strom       New Haven           CT  0:45:13.20  9:03 
   60   38  44 M FRED Capozziello     North Haven         CT  0:45:14.68  9:03 
   61   39  29 F JENNIFER Sheehan     Newtown             CT  0:45:18.42  9:04 
   62   46  53 M JOSEPH Steele        East Haven          CT  0:45:29.78  9:06 
   63   74  26 M ALEX Manzano         Hamden              CT  0:46:10.73  9:15 
   64   11  54 M Karl Salvati         North Haven         CT  0:47:02.92  9:25 
   65   73  22 F KATHLEEN Bathcler    New Haven           CT  0:47:41.20  9:33 
   66   12  27 F Dawn Clark           Hamden              CT  0:47:54.42  9:35 
   67   60  71 M RAY Bykowski         Cheshire            CT  0:48:00.76  9:37 
   68   33  24 M Matthew Williams     New Haven           CT  0:48:07.75  9:38 
   69   58  57 F DONNA Cramond        Monroe              CT  0:49:45.00  9:57 
   70   31  45 F Marina Ghadimian     Madison             CT  0:49:46.95  9:58 
   71   28  64 M Sidney Levine        North Haven         CT  0:51:35.78 10:20 
   72   34  28 F Sarah Casey          Hamden              CT  0:53:07.48 10:38 
   73   30  64 M Michael Draper       Guilford            CT  0:57:52.81 11:35 
   74   83  63 F ANN Onton            Woodbridge          CT  1:29:12.40 17:50 
   75   84  12   AUNTEL Onton         Woodbridge          CT  1:29:12.41 17:50  

          

********* TOP FEMALE FINISHER *********

Place Name Age City St Time Pace ===== ==================== === =================== == ======= ===== 1 Katie Schettig 24 New Haven CT CR32:05 6:26

********* TOP MALE FINISHER *********

Place Name Age City St Time Pace ===== ==================== === =================== == ======= ===== 1 KEVIN COLLINS 21 Orefiled PA CR28:13 5:39 MALE AGE GROUP: 12 - 15 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 50 JACOB GORSKI 15 New Haven CT 35:02 2 72 JEREMY HOBART 13 Branford CT 38:10 3 105 HARRISON STROM 15 New Haven CT 45:14 MALE AGE GROUP: 16 - 19 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 66 Joshua Levine 18 North Haven CT 37:30 FEMALE AGE GROUP: 20 - 29 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 42 RACHEL HEATH 24 New Haven CT 34:15 2 53 Michelle Angelo 22 Hamden CT 36:05 3 69 CATHERINE REILLY 21 New Haven CT 37:49 MALE AGE GROUP: 20 - 29 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 17 Kevin Woodin 28 West Haven CT 30:44 2 23 Jose Collazo 24 Wethersfield CT 31:56 3 75 ETHAN POWELL 25 Middletown CT 38:29 FEMALE AGE GROUP: 30 - 39 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 73 Kimberly Shea 33 Hamden CT 38:20 MALE AGE GROUP: 30 - 39 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 2 JEFF TOWNSEND 35 Hamden CT 28:49 2 3 CHRIS SCHULTEN 35 Middlefield CT 28:53 3 8 GORDON STREETER 39 Hamden CT 29:24 FEMALE AGE GROUP: 40 - 44 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 81 LINDA CORDOUA 42 Hamden CT 38:36 2 104 Tracy Draghi 41 East Hampton CT 44:30 MALE AGE GROUP: 40 - 44 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 34 Michael Ruospo 43 Stratford CT 33:20 2 35 TIM CROSBY 41 North Haven CT 33:24 3 51 JOSIAH CHIM 42 Hamden CT 35:39 FEMALE AGE GROUP: 45 - 49 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 86 LISA FERNANDEZ 46 NEW HAVEN CT 39:42 2 116 Marina Ghadimian 45 Madison CT 49:47 MALE AGE GROUP: 45 - 49 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 16 DAVID PANTIN 46 New Haven CT 30:40 2 39 Gordon Bennett 47 Shelton CT 34:01 3 48 STEPHEN JOY 49 New Haven CT 34:40 FEMALE AGE GROUP: 50 - 54 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 100 Ann Tramontana 54 New Haven CT 43:52 MALE AGE GROUP: 50 - 54 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 36 JACK SIROTNIK 53 Milford CT 33:31 2 38 Gaboury Benoit 53 New Haven CT 33:57 3 46 JOE VELARDI 50 Bethany CT 34:29 FEMALE AGE GROUP: 55 - 59 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 115 DONNA CRAMOND 57 Monroe CT 49:45 MALE AGE GROUP: 55 - 59 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 56 RICH STEEVES 57 Guilford CT 36:19 2 85 JACK MARSHALL 58 Middletown CT 39:33 3 102 Steve Strom 56 New Haven CT 44:03 FEMALE AGE GROUP: 60 - 69 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 120 ANN ONTON 63 Woodbridge CT MALE AGE GROUP: 60 - 69 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 97 FRANK LANG 68 Seymour CT 42:48 2 117 Sidney Levine 64 North Haven CT 51:36 3 119 Michael Draper 64 Guilford CT 57:53 FEMALE AGE GROUP: 70 - 79 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= MALE AGE GROUP: 70 - 79 Place O'All Name Ag City St Time ===== ===== =================== == ========================= == ======= 1 113 RAY BYKOWSKI 71 Cheshire CT 48:01

For more information: 860-456-4451 or info@thelastmileracing.com
 

This site is copy right The Last Mile Racing 2006-2007,
All Rights Reserved.