The Last Mile Race Management Co.

1st Annual Dash of Summer 5K Road Race
Norwich, CT June 23rd 2007 9:00am

Results by: The Last Mile Racing
Weather: Sunny  67'
Overall winners

                                  View Your Photos

  

Men: Place Male Winner Chad Brown

Women: Place Female Winner Rachel Oickle

Place Name                No.   Age Sex/Tot  S City            St Team         Time    Pace  
===== =================== ===== === ======== = =============== == ============ ======= ===== 
    1 Chad Brown             11  31   1/56   M Waterford       CT Mohegan Stri   16:41  5:22 
    2 Zac Eckard             86  17   2/56   M Canterbury      CT Mohegan Stri   17:15  5:33 
    3 Luke Albertson         72  18   3/56   M Norwich         CT                18:08  5:51 
    4 Chuck Jones            84  36   4/56   M Acworth         GA                18:18  5:54 
    5 Brian Oickle          105  30   5/56   M Winterport      ME                18:33  5:59 
    6 Curt Ramsey           100  31   6/56   M Norwich         CT                18:38  6:00 
    7 Kevin Grant            98  41   7/56   M                                   18:41  6:01 
    8 Tim Smith              56  59   8/56   M Norwich         CT Mohegan Stri   18:55  6:06 
    9 Brendon Albertson      70  20   9/56   M Norwich         CT                19:11  6:11 
   10 Jamie Wallace          62  36  10/56   M North Grosvenor CT                19:33  6:18 
   11 Mario Longo            93  35  11/56   M Cheshire        CT                19:52  6:24 
   12 Kyle Bouillard        109  15  12/56   M MOOSUP          CT                20:07  6:29 
   13 Kevin Gallerani        25  52  13/56   M Uncasville      CT Mohegan Stri   20:27  6:35 
   14 Rachel Oickle         106  28   1/42   F Winterport      ME                20:36  6:38 
   15 Jack Pothier           81  30  14/56   M MOOSUP          CT                20:46  6:41 
   16 Alison Dupont          19  40   2/42   F Uncasville      CT                20:55  6:44 
   17 Dan Campbell          113  28  15/56   M Oakdale         CT                21:06  6:48 
   18 Derek Albertson        71  44  16/56   M Norwich         CT                21:09  6:49 
   19 Paul Wai               88  34  17/56   M Hartford        CT                21:21  6:53 
   20 Billy Shea             82  51  18/56   M Westerly        RI                21:37  6:58 
   21 Dwight Jones           95  24  19/56   M Groton          CT                21:47  7:01 
   22 Cliora Rosa            53  33   3/42   F New London      CT                22:00  7:05 
   23 Tracy Montoma          75  43  20/56   M Waterford       CT                22:21  7:12 
   24 Dan Wahersa            91  28  21/56   M Norwich         CT                22:27  7:14 
   25 Nick Bai              110  16  22/56   M Old Saybrook    CT                22:33  7:16 
   26 Randy Kuhn             33  46  23/56   M Pomfret         CT Mohegan Stri   22:35  7:16 
   27 Manuel Duval           20  41  24/56   M New London      CT Team Pfizer    22:48  7:21 
   28 James Stolaronek       57  22  25/56   M Norwich         CT                23:11  7:28 
   29 Rich Rice              94  47  26/56   M Uncasville      CT                23:32  7:35 
   30 Eric Oickle           107  24  27/56   M Freeport        ME                23:38  7:37 
   31 Juli Bassett           97  15   4/42   F oakdale         CT                23:57  7:43 
   32 Amy Teper              58  31   5/42   F Lisbon          CT                24:30  7:53 
   33 David Divine           96  52  28/56   M Brooklyn        CT                24:32  7:54 
   34 Spring Cole           123  42   6/42   F                                   24:36  7:55 
   35 Mike Sachinc          120  28  29/56   M Norwich         CT                24:55  8:02 
   36 Tom Baker               4  63  30/56   M Oakdale         CT                25:07  8:06 
   37 Meghan Feraco          89  21   7/42   F Norwich         CT                25:13  8:07 
   38 Ronald Gale            24  71  31/56   M Norwich         CT                25:17  8:09 
   39 Amy Arnio             104  27   8/42   F Canterbury      CT                25:18  8:09 
   40 Pedro L Carpena        12  39  32/56   M Waterbury       CT runner's cit   25:31  8:13 
   41 Tom Lewon             103  46  33/56   M Norwich         CT                25:47  8:18 
   42 Al Lindsay             92  46  34/56   M Shelton         CT                26:02  8:23 
   43 Steve Fricke           76  38  35/56   M Oakdale         CT                26:23  8:30 
   44 Liz Tefft              83  32   9/42   F                                   26:35  8:34 
   45 Justin Madry           67  25  36/56   M New London      CT                26:44  8:36 
   46 Chris Messier          68  11  37/56   M Plainfield      CT                27:04  8:43 
   47 Tom Bond              122  47  38/56   M Newington       CT                27:21  8:49 
   48 Shannon Cathtd        119  37  10/42   F Norwich         CT                28:08  9:04 
   49 Gary DePolito         111  47  39/56   M Canterbury      CT                28:17  9:06 
   50 Angie Daly             17  30  11/42   F Baltic          CT                28:18  9:07 

Place Name                No.   Age Sex/Tot  S City            St Team         Time    Pace  
===== =================== ===== === ======== = =============== == ============ ======= ===== 
   51 Brian Daly             18  46  40/56   M Baltic          CT                28:24  9:09 
   52 Robert Oickle           1  55  41/56   M Norwich         CT YMCA           28:27  9:10 
   53 Jack Madry             34  52  42/56   M New London      CT                28:41  9:14 
   54 Brian Hunt             30  32  43/56   M Griswold        CT                28:42  9:15 
   55 Karen Rogers          108  57  12/42   F Old Saybrook    CT                28:45  9:16 
   56 Mary Walsh             99  44  13/42   F Niantic         CT                28:49  9:17 
   57 Rebecca Galligan       26  30  14/42   F Norwich         CT                28:52  9:18 
   58 Michelle Royce         77  26  15/42   F Coventry        RI                29:06  9:22 
   59 Joe Hughes             28  48  44/56   M Norwich         CT YMCA           30:00  9:40 
   60 Laura Hibbard          27  34  16/42   F Norwich         CT                30:05  9:41 
   61 Bruce Grisafe         102  53  45/56   M Salem           CT                30:15  9:44 
   62 Elizabeth Bove         90  35  17/42   F Woodstock       CT                30:16  9:45 
   63 Kari Schmidt           55  29  18/42   F Jewett City     CT                30:18  9:45 
   64 Lori Andrzeicik         3  42  19/42   F Jewett City     CT Mohegan Stri   30:37  9:51 
   65 Dave Richardson        49  44  46/56   M New London      CT                31:16 10:04 
   66 Katia Vansuch          64  25  20/42   F Norwich         CT                31:17 10:05 
   67 Pat Baker               5  62  21/42   F Oakdale         CT                31:21 10:06 
   68 Alicia Hunt            31  29  22/42   F Griswold        CT                31:21 10:06 
   69 Melissa Royce          78  22  23/42   F Coventry        RI                31:22 10:06 
   70 John Brady             85  52  47/56   M Sterling        CT                31:24 10:07 
   71 Robert Pinder          48  51  48/56   M New London      CT                31:36 10:11 
   72 David Pauqette        116  26  49/56   M Norwich         CT                31:44 10:13 
   73 Bill Bentley           10  41  50/56   M Lisbon          CT                31:44 10:13 
   74 Jacque Fisher          21  42  24/42   F Kettering       OH                32:17 10:24 
   75 Vicki McLean           37  60  25/42   F Preston         CT                32:19 10:24 
   76 Jacquie Burzycki      112  55  26/42   F Griswold        CT                32:27 10:27 
   77 Dan Capett            114  27  51/56   M Norwich         CT                32:28 10:27 
   78 Julie Cianfrogna       13  30  27/42   F Groton          CT                32:37 10:30 
   79 Thomas Kelo            32  26  52/56   M Norwich         CT                33:02 10:38 
   80 Jackie Medina          38  25  28/42   F Norwich         CT                33:57 10:56 
   81 Linda Coughton        118  53  29/42   F Preston         CT                34:00 10:57 
   82 Maryclaire Sullivan   115  26  30/42   F Norwich         CT                34:01 10:57 
   83 RebeccA Congdon       117  25  31/42   F Norwich         CT                34:01 10:57 
   84 Jorge Hernandez        74  14  53/56   M Norwich         CT                35:00 11:16 
   85 Robert Whipple         63  68  54/56   M Grosendale      CT                35:35 11:28 
   86 Emilia Blakeslee      121   9  32/42   F Lebanon         CT                35:43 11:30 
   87 Amy Blakeslee          79  42  33/42   F Lebanon         CT                35:49 11:32 
   88 Little Blakeslee     1000              F Lebanon         CT                35:50 11:32 
   89 Caitrin Perry          45  22  34/42   F Gales Ferry     CT                36:06 11:37 
   90 Jay Gelfond            73  40  55/56   M Norwich         CT                36:20 11:42 
   91 Celia Grisafe         101  51  35/42   F Salem           CT                36:25 11:44 
   92 Kelli O'Conner         42  37  36/42   F Norwich         CT                36:32 11:46 
   93 Patty Vuylsteke        66  56  37/42   F Uncasville      CT WAC            45:20 14:36 
   94 Cashay Poudrier        69  10  38/42   F Chaplin         CT WAC            47:57 15:26 
   95 Barbara Nine family    41  51  39/42   F Jewett City     CT                48:06 15:29 
   96 Amy Nine family        39  23  40/42   F Jewett City     CT                48:28 15:36 
   97 Kathy Nine family      40  47  41/42   F Jewett City     CT                48:35 15:39 
   98 Jamie Fisher           22  19  42/42   F Kettering       OH                50:19 16:12 
   99 Dave Fisher            23  48  56/56   M Kettering       OH                50:20 16:12 



               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

Place Name                Age City            St Time    
===== =================== === =============== == ======= 
    1 Rachel Oickle        28 Winterport      ME   20:36 


                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

Place Name                Age City            St Time    
===== =================== === =============== == ======= 
    1 Chad Brown           31 Waterford       CT   16:41 


                       FEMALE AGE GROUP:  12 & Under

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    86 Emilia Blakeslee      9 Lebanon            CT   35:43 
    2    94 Cashay Poudrier      10 Chaplin            CT   47:57 

                        MALE AGE GROUP:  12 & Under

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    46 Chris Messier        11 Plainfield         CT   27:04 

                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 19

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    31 Juli Bassett         15 oakdale            CT   23:57 
    2    98 Jamie Fisher         19 Kettering          OH   50:19 

                         MALE AGE GROUP:  13 - 19

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     2 Zac Eckard           17 Canterbury         CT   17:15 
    2     3 Luke Albertson       18 Norwich            CT   18:08 
    3    12 Kyle Bouillard       15 MOOSUP             CT   20:07 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    14 Rachel Oickle        28 Winterport         ME   20:36 
    2    37 Meghan Feraco        21 Norwich            CT   25:13 
    3    39 Amy Arnio            27 Canterbury         CT   25:18 
    4    58 Michelle Royce       26 Coventry           RI   29:06 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 29

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     9 Brendon Albertson    20 Norwich            CT   19:11 
    2    17 Dan Campbell         28 Oakdale            CT   21:06 
    3    21 Dwight Jones         24 Groton             CT   21:47 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    22 Cliora Rosa          33 New London         CT   22:00 
    2    32 Amy Teper            31 Lisbon             CT   24:30 
    3    44 Liz Tefft            32                         26:35 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     1 Chad Brown           31 Waterford          CT   16:41 
    2     4 Chuck Jones          36 Acworth            GA   18:18 
    3     5 Brian Oickle         30 Winterport         ME   18:33 
    4     6 Curt Ramsey          31 Norwich            CT   18:38 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    16 Alison Dupont        40 Uncasville         CT   20:55 
    2    34 Spring Cole          42                         24:36 
    3    56 Mary Walsh           44 Niantic            CT   28:49 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 49

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     7 Kevin Grant          41                         18:41 
    2    18 Derek Albertson      44 Norwich            CT   21:09 
    3    23 Tracy Montoma        43 Waterford          CT   22:21 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    55 Karen Rogers         57 Old Saybrook       CT   28:45 
    2    76 Jacquie Burzycki     55 Griswold           CT   32:27 
    3    81 Linda Coughton       53 Preston            CT   34:00 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1     8 Tim Smith            59 Norwich            CT   18:55 
    2    13 Kevin Gallerani      52 Uncasville         CT   20:27 
    3    20 Billy Shea           51 Westerly           RI   21:37 


                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    67 Pat Baker            62 Oakdale            CT   31:21 
    2    75 Vicki McLean         60 Preston            CT   32:19 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 69

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    36 Tom Baker            63 Oakdale            CT   25:07 
    2    85 Robert Whipple       68 Grosendale         CT   35:35 

                        
                         MALE AGE GROUP:  70 - 99

Place O'All Name                Age City               St Time    
===== ===== =================== === ================== == ======= 
    1    38 Ronald Gale          71 Norwich            CT   25:17

For more information: 860-456-4451 or info@thelastmileracing.com
 

This site is copy right The Last Mile Racing 2006-2007,
All Rights Reserved.